on Tuesday, July 31, 2012
 "Grając pod prąd..."
31.07.2012 - 1,0501



Dotarliśmy do górnego ograniczenia kanału wzrostowego osiągając przy tym dokładnie tą samą długość poprzedniej fali wzrostowej. Ciekawe jest to, że fale te są również i w czasie prawie identyczne. Obecnie zakładam co najmniej 61,8% korektę ostatnich wzrostów. 
Dlaczego akurat 61,8%?
Ponieważ w okolicach tego poziomu znajduje się dodatkowo szczyt z początku lipca. Mamy więc podwójne potwierdzenie potencjalnego wsparcia. Swoją pozycję otworzyłem na poziomie 1,0529 z zleceniem obronnym równym 1,0556 (SL = 27 pipsów). Natomiast zlecenie profitujące ustawiłem na 50% zniesieniu (dla pewności zamknięcia pozycji) na poziomie 1,0356 (TP = 173 pipsy). Czyli mój stosunek ryzyka do dochodu przekracza 1 do 6.


Przed nami potężny opór
02.02.2012 - 1,0714

Chciałem pokazać potężny opór przed jakim stoi teraz para AUD/USD. Mamy harmoniczną formację zapowiadającą spadki, dodatkowo górne ograniczenie kanału + szczyty z września oraz października 2011 roku.  Gdyby to było jeszcze za mało, potwierdzenie mamy również na wskaźnikach:


 

Oscylator stochastyczny jak i RSI znajdują się w krytycznym miejscu. Lada chwila może nastąpić sygnał zapowiadający spadki. Z pewnością warto obserwować tą parę. Wejść możemy po potwierdzeniu na wskaźnikach, albo po przebiciu linii trendu lub (tak jak ja) w okolicach oporu. Potencjał do spadków jest ogromny, jednak po przebiciu oporu również i do wzrostów, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zleceniu obronnym. W chwili obecnej SL najlepiej powyżej ostatnich szczytów z września oraz października.



 Odbicie od oporu
31.10.2011 - 1,0592


 Krótko: para odbiła od oporu - szczyt z 1 września. Obecnie spadki zatrzymały się na średniej Kinjun Sen. Odwrócenie trendu można przyjąć po przebiciu chmury hossy, a tak to mamy na razie tylko korektę. Kolejne wsparcia tworzą wcześniejsze opory, o których pisałem wcześniej, są to poziomy: 1,0397 i 1,0335.


Walka zakończona - zwycięstwo byków
25.10.2011 - 1,0488 (H4)
Nawiązując do poprzedniej analizy (niżej - "Zatrzymanie na podwójnym oporze") opór  po zaciętej walce został pokonany. Byki atakował cztery razy i dopiero za piątym (powstał układ pięciofalowy) udało się przebić kluczową barierę. Obecnie nastąpiła tzw. zmiana biegunów, tzn. wcześniejszy opór stanowi teraz wsparcie:
 25.10.2011 - 1,0488 (M30)

Przypominam, że ciemniejsza świeczka to świeczka bear, a jaśniejsza bull :P. Na wykresie M30 powstał tzw. młotek doji, który niemalże idealnie odbił się od wsparcia (wcześniejszego oporu o którym pisałem już 14.10). Kolejne wsparcie mamy troszkę niżej - okolice 1,0335. Natomiast opory znajdują się odpowiednio na poziomie 1,0665 i 1,0765. 



Zatrzymanie na podwójnym oporze
14.10.2011 - 1,0342

Dolar australijski zatrzymał się na górnym ograniczeniu kanału. Na tym poziomie (1,034) znajduje się bardzo silny podwójny opór, którą tworzy właśnie linia kanału spadkowego oraz 161,8% zniesienie Fibonacciego. Jeżeli ale uda się przebić tą barierę kolejny opór mamy już przy okolicach 1,040. Jednak zatrzymanie na aktualnym poziomie nie uważam za przypadkowe. Opór na którym teraz kurs stoi jest zbyt silny by przebić go za pierwszym podejściem. Mamy dużo większe prawdopodobieństwo, że na kolejnych sesjach nastąpi ruch korekcyjny, gdzie kolejne wsparcia mamy przy poziomach 1,0108 (ostatni dołek + 127,2% zniesienie Fibo) i 0,9986 (ostatni szczyt). Następne wsparcia tworzą kolejne zniesienia Fibonacciego:


14.10.2011 - 1,0342


Wykres ten troszeczkę się różni od innych - świeczki mają kolor jasnoniebieski i ciemnoniebieski. Jaśniejszy kolor to świeczka Bull, a ciemniejszy Bear. Nietypowe ustawienie kolorów mam w celu orientacyjnym - przy przełączaniu między kartami mogę szybciej rozróżnić na jakim wykresie się aktualnie znajduję. Każdy wykres w jakimś minimalnym stopniu zawsze się u mnie różni - jeden ma inne tło, drugi inny kolor siatki, trzeci różni się kolorem świec itd. :P. Wracając do analizy na wykresie wspaniale widać jak kolejne zniesienia Fibonacciego tworzą wsparcia/opory. Więc w przypadku założonego przeze mnie ruchu korekcyjnego na najbliższej sesji następne przystanki mogą znajdować się właśnie na tych poziomach Fibo.



Udana obrona ważnego wsparcia
05.10.2011 - 0,9636

Od dłuższego czasu obserwuję  kurs dolara Australijskiego do dolara Amerykańskiego. Ostatnie zawirowania na giełdach dotknęły również i tą parę walutową. Dolar Amerykański umocnił się w stosunku do dolara Australijskiego o ponad 14% i to tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy! Jednak wczoraj spadki zatrzymała bardzo ważna linia wsparcia (poziom 0,9395). Ważność tego poziomu lepiej widać na wykresie długoterminowym:


Kurs od 1983 do 2009 roku znajdował się właśnie poniżej tego poziomu (z wyjątkiem 3 miesięcznym małym wybiciem powyżej tej linii w 2008 roku). Dopiero w listopadzie 2009 roku udało się bykom przejąć inicjatywę i wybić kurs powyżej tego kluczowego oporu - 0,9395. Notowania powyżej tej linii trwają dokładnie rok i jeżeli w najbliższym czasie zobaczymy wybicie dołem, możliwe będzie, że aktualna korekta potrwa trochę dłużej. Kolejne wsparcia mamy dopiero przy poziomach: 0,8760 i 0,8045. 
Podsumowując uważam, że nadal warto obserwować AUD/USD i w przypadku przebicia tego bardzo ważnego wsparcia odpowiednio interweniować.
on Saturday, July 21, 2012
"PEP nad chmurami"
20.07.2012 - 28,3

Wykres spółki PEP wygląda bardzo pozytywnie. Wszystkie sygnały płynące z Ichimoku potwierdzają zamianę kierunku notowań z spadkowego na wzrostowy. Najważniejszym sygnałem potwierdzającym odwrócenie wcześniejszego trendu jest wybicie świeczek powyżej obszar chmury. Całość interpretuję do wykresu tygodniowego, czyli na troszkę dłuższy horyzont czasowy. Najważniejsze wsparcie to płaskie Senkou Span B w połączeniu z chmurą hossy na wykresie dziennym.  W tych okolicach byłbym gotowy wyłożyć pieniądze na stół i spróbować wziąć udział w nowym trendzie (są to okolice 25,3 zł).
on Saturday, July 14, 2012
Ostatnio sprzedałem dwie spółki z portfela "Byki 2012" (pisałem o tym w shoutboxie) - są to EkoExport oraz Fasing. Głównym powodem wypuszczenia akcji w rynek było pokonanie ważnych wsparć na obydwóch walorach. W związku z tym trzeba by wyszukać nowe akcje, które zastąpią ich miejsce...

Najpierw krótko przedstawię dlaczego zadecydowałem się na sprzedaż EEX oraz FSG:

EkoExport 13.07.2012 - 21.19

W przypadku spółki EkoExport zadecydowałem, że po ostatnich bardzo ładnych wzrostach w przypadku zbyt silnej korekty opuszczę walor. Korekta była tak głęboka, że przebiła dosyć silne wsparcie w wyniku czego moja pozycja została zamknięta. Wszystkie sygnały techniczne, które przesądziły o sprzedaży opisałem na załączonym wyżej wykresie. Obecnie widać że znowu wybiliśmy powyżej płaskiej Senkou Span B i udało się utrzymać nad linią trendu, co świadczy o obecności byków którzy powinni dalej się starać utrzymać dominujący trend wzrostowy. Nie ukrywam, że prawdopodobnie zbyt ciasno ustawiłem swoje zlecenie obronne. Kierowałem się "pierwszym przykazaniem" analizy technicznej: ucinaj straty i pozwól zyskom rosnąć.


Fasing 13.07.2012 - 22,35

W przypadku mojej drugiej spółki, moment opuszczenia waloru był już bardziej trafny. Tutaj przebicie płaskiej granicy Senkou Span B doprowadziło wręcz do panicznej wyprzedaży. Kolejne bardzo ważne wsparcie znajduje się dopiero na poziomie 21 zł i tam spodziewałbym się odreagowania. W przypadku przebicia tego poziomu będziemy już mogli mówić o odwróceniu dominującego trendu wzrostowego na spadkowy.

Teraz w portfelu jest miejsce na dwie nowe spółki. Kandydatami do wypełnienia miejsca są na razie: APATOR, ENERGOINS, NEUCA oraz ZETKAMA. Niżej przedstawiam obecną sytuację techniczną wymienionych akcji:

Apator 13.07.2012 - 26,92

Głównym kryterium doboru spółek do portfela jest ich dominujący trend. Apator spełnia ten wymóg, więc jest też świetnym kandydatem. Najlepszy moment wejścia to okolice linii trendu. Kluczowe wsparcie zaznaczyłem czerwoną poziomą kreską.


Energoins 13.07.2012 - 11,79

Kolejny kandydat to Energoins. Obecnie kurs napotkał na dosyć ważny opór, który może powstrzymać spółkę przed kontynuacją wzrostów. Prawdopodobieństwo odbicia do linii trendu jest dosyć duże, więc i tu najrozsądniejszy moment zakupu znajdziemy w okolicach linii trendu.


Neuca 13.07.2012 - 86

Następny kandydat to Neuca. Obecny trend wzrostowy jest na tyle silny, że kurs akcji zdołał pokonać długoterminową linię trendu spadkowego. Aktualnie dalsze wzrosty powstrzymuje ostatni szczyt, który może zmusić spółkę do przetestowania linii trendu. W przypadku tej akcji najlepszy moment zakupu otrzymamy po przebiciu ostatniego wierzchołka.


Zetkama 13.07.2012 - 36,67

Ostatni z potencjalnych kandydatów jest Zetkama. Kurs spółki praktycznie od 2009 roku znajduje się w trendzie wzrostowym. Odnotowuje coraz to wyższe historyczne szczyty i dalsza perspektywa długoterminowa również wygląda bardzo pozytywnie.

Do końca lipca będzie czas na decyzję, które ze spółek dorzucić do portfela. Jeżeli macie jeszcze jakieś inne propozycje, to proszę śmiało pisać. Dla osób, które nie śledzą regularnie moich wpisów, chodzi dokładniej o ten portfel: Byki 2012 - aktualizacja czerwiec.
Decyzja o zakupie będzie podjęta po 31 lipca (po zamknięciu ankiety) - ankieta znajduje się na początku strony (po lewej). Naturalnie lukę uzupełnią te spółki które uzyskają najwięcej głosów. Zapraszam więc do udzielenia się w skład portfela :).

on Friday, July 13, 2012
Poziom docelowy osiągnięty
13.07.2012 - 0,7921


Potencjalny punk zwrotny opisany w analizie z 4 lipca (patrz niżej) został osiągnięty. Ja swoją pozycję na tej parze zamknąłem zbyt wcześnie (nie trzymałem się swojej własnej analizy) co w sadzie było bardzo głupim posunięciem... W chwili obecnej dotarliśmy do oporu, który wcześniej był wsparciem (tzw. "zmiana biegunów") co oznacza, że prawdopodobnie zaobserwujemy lekkie odbicie od obecnego poziomu:
 

 
Price action + Fiobonacci levels
04.07.2012 - 0,8043

Przed chwilką otworzyłem krótką pozycję na parze NZD/USD i stwierdziłem, że warto się tym wykresem podzielić. Za otworzeniem pozycji przemawiają do mnie nałożone na siebie zniesienia Fibonacciego w połączeniu ze wsparciami oraz oporami jakie tworzyły historyczne ekstrema cenowe (czyli zwykły Price Action). Alternatywne oznaczenie TRADEr służy tylko po to, żeby nie mylić je z jakimiś formacjami ABCD lub XABDC (ostatnio w jednej mojej analizie gdzie poziomy właśnie tak zaznaczyłem czytelnik odczytał to jako formację ABCD (a celem było tylko dokładne pokazanie miejsc zaczepień Fibo :P)). Wracając do analizy wsparcia i opory nie będę opisywał (myślę że wszyscy je dobrze widzą), opisze tylko poziomy Fibonacciego:
0,618TD = DE
0,707RD = DE
0,786AD = DE
Poziomy te pełnią rolę zapory dla kursu i w połączeniu z podwójnym dnem w marcu oraz potwierdzeniem tego wsparcia w kwietniu mamy bardzo silny opór. Dlatego zlecenie obronne ustawiłem powyżej tego zgrupowania. Następnie przejdę do poziomu w którym wyznaczyłem moje miejsce zamknięcia pozycji. Poziom ten z punktu widzenia analizy przy pomocy zniesień Fibo jest dużo silniejszy niż ten w którym wyznaczyłem opór. Najpierw poziomy z fali długookresowej:
TD = 0,382Dr
AD = 0,5Dr
Dodam jeszcze, że dokładnie na tym poziomie, gdzie nakładają się na siebie te dwa zniesienia mamy potrójne dno. Następnie kolejne zniesienia, tym razem z fali "krótszo-okresowej", dla lepszej przejrzystości dodaję jeszcze drugi wykres:


Zmieniłem trochę oznaczenia, żeby się nie dublowało (bo w końcu jest to inna fala):
0,382FE = EX
0,5OE = EX
0,618RE = EX
Podsumowując: wszystko wygląda elegancko - zniesienia bardzo ładnie na siebie zachodzą, dodatkowo mamy ważny opór, który potwierdzają wcześniejsze wsparcia. Wiem, że jest to "łapanie" szczytu, jednak uważam że warto spróbować, w tym przypadku mój stosunek ryzyko-dochód przekracza 1:5.



on Wednesday, July 11, 2012
Harmoniczny Lotos
11.07.2012 - 27,02

Wykres spółki Lotos pod względem harmoniczności długości fal wygląda wręcz książkowo. Każda fala równa jest wcześniejszej. Ciekawie również wygląda wykres ze wskaźnikiem siły względnej. Wskaźnik RSI wyjątkowo udanie wyłapywał szczyty oraz dołki sygnałami w strefach wykupienia/wyprzedaży oraz sygnałami z negatywnymi dywergencjami. Najpierw przedstawię wykres z sygnałami na tym wskaźniku:
 

Automat który na Lotosie grał tylko według sygnałów z RSI zarobiłby ok. 140% w 9 miesięcy (uwzględniając sygnały z negatywną dywergencją oraz grając w dwie strony (na wzrosty i na spadki))... Obecnie nasz wskaźnik w analizie dziennej wskazuje za jeszcze większym pogłębieniem ostatniego dołka. Natomiast w analizie intraday wskaźnik dotarł do dolnego ograniczenia kanału spadkowego co może być sygnałem na krótkie odreagowanie. 

 Analizując spółkę pod względem długości fal całość wygląda jeszcze ciekawiej:


Na powyższym wykresie zaznaczyłem kolorowymi prostokątami równej długości fale. Wysokość każdego z tego prostokąta równa jest drugiemu prostokątowi o tym samym kolorze.  Oznacza to, że każdy impuls mogliśmy wykorzystać z dokładnością do ok. 20 groszy. Myślę, że nie potrzeba wyszkolonego oka by na wykresie dostrzec jeszcze kolejną nie wykorzystaną falę:



Ta niewykorzystana fala to ten czarny przekreślony prostokąt, który zgodnie z analizą tą metodą wskazuje na korektę do ok. 25 zł. Możliwe potwierdzenie odbicia od tego poziomu moglibyśmy również znaleźć na wskaźniku RSI oraz wykorzystując formacje świecowe, które do tej pory niemalże każde odwrócenie ruchu udanie przepowiedziały.




 Formacja ABCD z potwierdzeniami
22.06.2012 - 26,97

Widziałem, że w komentarzach domagano się odświeżenia analizy, ale jakoś nie miałem zbytnio czasu by ją tu na szybko umieścić. Dlatego dzisiaj też tylko króciutko:
Na wykresie widzimy formację ABCD, która w przypadku tej spółki charakteryzuje się niezwykłą harmonicznością (widoczne dobrze na wykresie). Potwierdzenie powrotu do spadków dają nam również wskaźnik stochastyczny oraz wskaźnik siły względnej. W dniu zanotowania hi impulsu, obydwa te wskaźniki wygenerowały negatywny sygnał, trafiając idealnie w szczyt. Więc szansa do pogłębienia spadków jest dużo większa niż możliwość wybicia ponad ostatni wierzchołek.
Opory: 29,6 oraz 30 zł
Wsparcia: 26,2 oraz 25,5 zł


Formacja oRGR zanegowana?
 10.05.2012 - 26

Dla wyjaśnienia - pro-wzrostowa formacja "odwróconej głowy z ramionami" została zanegowana. Doszło do przebicia linii trendu, która jednocześnie była dla nas główną linią nad którą kurs powinien się trzymać by realizować wybicie z formacji. Według literatury negacja tej formacji zdarza się raz na dziesięć przypadków - no i niestety trafiłem na te 10% kiedy to formacja ta się nie sprawdziła. Obecnie kluczowe wsparcie tworzy tzw. zmiana biegunów (wcześniejszy szczyt zamienił się w wsparcie (zaznaczone też na wykresie)). W tych okolicach można "łapać spadającego noża" z dobrym zleceniem obronnym. Kolejne niższe wsparcia to wcześniejsze dołki. 


  Byki czuwają...
 27.04.2012 - 28,7

Osoby, które regularnie śledzą moje analizy wiedzą, że niedawno kupiłem Lotos, który wyleciał na zleceniu obronnym z 3% stratą. Stop Loss ustawiony poniżej połowy wybijającej świecy, dodatkowo poniżej wcześniejszego oporu (który "miał" zamienić się w wsparcie) + przyspieszona linia trendu właściwie wydawały się wsparciem nie do przejścia... mimo tego wszystkiego spółka zanurkowała niżej. Jednak nie ma co żałować, bo gdybym akcję dalej trzymał byłbym dzisiaj ponad 6% w plecy.

 Z drugiej strony obecna cena, ze względu na ostatnie sygnały jakie daje teraz analiza techniczna wydaje się dosyć atrakcyjna. Ostatnie świeczki mają wydłużone dolne cienie, co jest dla nas sygnałem, że byki tutaj czuwają i będą się starały bronić tego poziomu. Dodatkowo mamy tam nałożenie zniesień Fibonacciego - 38,2% z fali głównej oraz 50% z fali wewnętrznej. Najważniejszym wsparciem będzie ale nadal tworzyła linia trendu - jej przebicie zaneguje formację oRGR z potencjalnym wybiciem w okolice 40 zł.

Podsumowując: kolejna próba zejścia niżej to moje ponowne wejście do spółki. Zlecenie obronne poniżej linii trendu (ryzyko straty ok -2%). Take Profit ustawiony pod realizację potencjalnego zasięgu wybicia z formacji oRGR (patrz niżej (analiza z 17 kwietnia)), czyli zysk ok. 30%.


Potwierdzenie realizacji wybicia z formacji oRGR
17.04.2012 - 30,43

Po dzisiejszej sesji śmiało możemy powiedzieć, że Lotos szykuje się do realizowania potencjalnego minimalnego  zasięgu wybicia z formacji oRGR. Zasięg tych wzrostów możemy zmierzyć za pomocą długości odcinka mierzonej od linii szyi do czubka głowy (G), który w naszym przypadku wskazuje na poziom 39 zł czyli wzrost o ponad 28% (od ceny obecnej). Poziom 30 zł (jaki kurs dzisiaj pokonał) powinien teraz zamienić się w wsparcie (tzw. zmiana biegunów). Kolejne opory przed którymi kurs może się zatrzymywać znajdują się odpowiednio na poziomie 34,8 zł i 37 zł. Zagościć w tym walorze możemy na jutrzejszym otwarciu, gdzie zlecenie obronne proponuję ustawić poniżej połowy wybijającej świecy - tak ja zrobię. W ten sposób stosunek ryzyko-dochód wyniesie ok 1:9.
on Tuesday, July 3, 2012
Tania Ropa = drogi Orlen?
03.07.2012 - 37,8


Wydawało by się, że spadek wartości ropy negatywnie wpłynie na spółkę. Jednak w czerwcu mieliśmy dokładnie na odwrót - wartość akcji PknOrlen od pierwszego czerwca do dzisiaj wzrosła o 19,47%, gdzie w tym samym czasie cena ropy spadła o 2,15%.
W chwili obecnej na rynku surowcowym możemy obserwować silne odbicie. Czy to więc oznacza, że spółka znowu pójdzie w przeciwną stronę co ropa? Sam wykres waloru wygląda bardzo ciekawie i potwierdzała by tą hipotezę:


Cena spółki zatrzymała się na bardzo interesującym poziomie - możemy tu zaobserwować ciekawą zależność zarówno w czasie jak i w cenie. Spółka zatrzymała się na poziomie w którym spotykają się długości boków trójkąta oraz długoterminowa linia trendu. Można dostrzec pewną analogię do "wilczych fal" co by też oznaczało, że osiągnęliśmy poziom docelowy. 
Krótko podsumowując: uważam że osiągnęliśmy szczyt i wartość spółki w najbliższym czasie spadnie. Przemawiają za tym obecny nieprzypadkowy poziom, w którym spotykają się aż trzy bardzo ważne linie  + dodatkowo wzrost notowań ropy (która obecnie odwrotnie wpływa na kurs spółki). W przypadku odwrotnym (tj. przebicia linii) otrzymamy dosyć ważny sygnał kupna.

 Wszystkie wsparcia padają...
11.05.2012 - 34,81


Uzupełniając wcześniejszą analizę (z 17.04) - kurs spółki nie przebił 40 zł, ale pokonał 36 zł i widać, że pknorlen słucha rynku i idzie za nim - wsparcia jakie tworzą ostatnie dołki padają jedna po drugiej. Wybicie dołem może sugerować znaczne pogłębienie tych spadków, gdzie kolejne punkty obrony powinny tworzyć właśnie wcześniejsze dołki - ale jak tak dalej będziemy szli to pewnie równie szybko padną jak te poprzednie. Reasumując - spółka kontynuuje trend rozpoczęty w lipcu (pisałem o tym w pierwszej analizie tej spółki - na samym dole).
 


 Lekka przewaga byków
17.04.2012 - 38,02 (godz. 16.00)


 Dzisiaj kurs przebija zgrupowanie średnich, może to dać informację na próbę przebicia oporu. Pokonanie poziomu 40 zł da silny sygnał na zakup akcji. Kluczowe wsparcie tworzyć będzie przy tym ostatni dołek - poziom 36 zł. Wybicie z jednej albo drugiej strony powinno dać rozwiązanie co do przyszłego trendu. Walor z pewnością warty uwagi.



Przy ważnym wsparciu potwierdzone zniesieniem Fibo
15.07.2011 - 49,31 (godz. 15.45)

Spółka w dniu wybicia z kanału trendu wzrostowego dotarła do ważnego wsparcia potwierdzone zniesieniem Fibonacciego. Na wykresie dodatkowo można zauważyć, że w dniu wybicia ceny z kanału nastąpił sygnał sprzedaży na oscylatorze MACD. Więc obrona bardzo ważnego wsparcia będzie sygnałem do zajęcia pozycji, gdyż kurs z powrotem powinien wrócić do kanału kontynuując trend. Aktualnie Kinjun i Tenakan przebiegają blisko siebie, tzn. że na sesji wzrostowej może nastąpić przecięcie się tych linii - będzie to wtedy potwierdzenie do zajęcia pozycji. Dla osób szukających dołki aktualna cena może być dobrym momentem do zajęcia pozycji. Należy ale pamiętać o dosyć ciasnym Stop Lossie, gdyż przebicie wsparcia będzie raczej sygnałem na zmianę trendu. Osobą które wolą pewniej zagrać proponowałbym zaczekać na potwierdzenie zmiany kierunku ruchu. Jeżeli dzisiejsza świeczka zamknie się powyżej wsparcia można uznać, że obrona zakończyła się sukcesem. Na razie ale widać wyraźnie, że kurs znajduje się pod tym wsparciem...

Komentarz dodany po sesji:
Dzisiaj jednak wyraźna gra poniżej wsparcia, możliwe więc, że spółka przejdzie teraz w trend spadkowy.
on Sunday, July 1, 2012
Czerwiec to w mojej opinii miesiąc spekulacyjnych wzrostów, które możemy wyjaśnić grą pod szczyt UE. Miało to być ostatnie spotkanie (jak zresztą wszystkie wcześniejsze też), który miał przynieść rozwiązanie co do obecnego kryzysu zadłużeniowego. Za największym osiągnięciem tego spotkania uznano utworzenie europejskiego nadzoru bankowego. Kanclerz Niemiec - Angela Merkel poszła na duże ustępstwa wobec Hiszpanii oraz Włoch, jednak w zamian otrzyma nadzór nad bankami z udziałem EBC.
Czy te wiadomości pomogą europie? Myślę, że trzeba do tego podejść ostrożnie, ja jako "technik" patrzę na takie wiadomości "drugo-planowo" - gram głównie pod to co mówi mi wykres...

W chwili obecnej wykres głównego polskiego indeksu WIG w konwersji tygodniowej potwierdza trend zniżkujący i dopiero przebicie średniej EMA100 oraz wcześniejszych szczytów może pomóc bykom do "ważniejszych" ruchów wzrostowych:
WIG 29.06.2012 - 40810

Na wykresie tygodniowym średnia EMA100 już od prawie jednego roku trzyma kurs w trendzie spadkowym. Kluczowym poziomem, który może pomóc bykom do powrotu do wzrostów będzie właśnie jej przebicie. Ciekawie wygląda również indeks w połączeniu z wykresem miesięcznym:


Ta sama średnia (tyle, że na interwale miesięcznym) powstrzymuje kurs przed jeszcze większym pogłębieniem spadków. Krótko podsumowując: łącząc te dwa wykresy (miesięczny oraz tygodniowy) widać, że WIG idzie w trendzie bocznym, średnia EMA100 odgrywa tutaj bardzo ważną rolę i przebicie jej na interwale tygodniowym bądź też miesięcznym powinno dać informację co do przyszłego długoterminowego trendu.

 Portfel "Byki 2012" mimo krytykowanej strategii "ujemna korelacja z indeksem" również w czasie wzrostów na rynkach odnotował zysk. WIG w czerwcu wzrósł prawie o 8%, a wartość portfela powiększyła się o 2,8%. W tabeli wygląda to następująco:


 W stosunku do poprzedniego miesiąca największą stopę zwrotu odnotowała spółka LPP, za to największą stratę mieliśmy na spółce Zamet. Przy czym wcześniej Zamet zyskał ponad 23%, jest to więc zwykła korekta wcześniejszych bardzo silnych wzrostów. Dokładniejszą sytuację techniczną poszczególnych spółek zamieszczam niżej:

EkoExport  29.06.2012 - 19,38

Zacznę od spółki EkoExport - na wykresie wyrysowałem główną linię trendu wzrostowego, która od października ubiegłego roku skutecznie trzyma kurs w byczym trendzie. Pierwsze sygnały słabnięcia tego głównego ruchu już mamy - od kwietnia idziemy bokiem:


Granice tego ruchu wyznacza nam kanał, który minimalnie nachylony jest w dół co świadczy o lekkiej przewadze niedźwiedzi. Dlatego jeżeli w najbliższym czasie bez większego hałasu przetniemy linię głównego trendu i dalej będziemy się trzymać tego kanału poszukam dogodnego miejsca zamknięcia tej pozycji.


Eurocash 29.06.2012 - 41

Kolejną spółką z portfela jest Eurocash. W przypadku tej akcji ostatnią korektę zapoczątkowała negatywna formacja świecowa, zwana: "nagrobek doji". Od początku jej uformowania kurs spadł o ok 14%. Jednak ostatnia sesja pokazała, że prawdopodobnie znowu ruszymy na północ - odbiliśmy od ważnej linii trendu zyskując na jednej sesji prawie 6%. Perspektywa waloru jest więc nadal pozytywna, dlatego jak najdłużej będę się starał trzymać trendu.


Zamet 29.06.2012 - 2,29

Po ostatnich bardzo silnych wzrostach na spółce Zamet mogliśmy zaobserwować zwolnienie tego ruchu i korektę boczną w formie prostokąta. Z reguły formacja taka zapowiada kontynuację trendu, jednak po wybiciu powstała druga formacja (tym razem świecowa), która ostrzegła przed możliwie nie udanym wybiciem. Na wykresie widać, że "wygrała" formacja świecowa i doszło do zawrócenia kursu. Potencjalny zasięg wybicia możemy zmierzyć przy pomocy szerokości ruchu jaki miał miejsce w formacji - i tak mierzony ruch wskazuje na cofnięcie kursu do co najmniej 2,15 zł. Mimo tego perspektywa dłuższa nadal wygląda pozytywnie i cofnięcie do wyżej opisanego poziomu raczej wykorzystałbym bym do zawarcia transakcji kupna niż pozbycia się akcji.


LPP 29.06.2012 - 3240,5

Silny trend wzrostowy również nadal dominuje na spółce LPP. W minionym miesiącu przebiliśmy górną linię trendu (pociągniętą po szczytach) co jest sygnałem przyspieszenia wzrostów. Niektórzy analitycy wykorzystują przebicie górnej linii trendu do zakupu bądź powiększenia zaangażowania w akcje... oznacza to, że i tu perspektywa dłuższa wygląda bardzo obiecująco.


Sanok 29.06.2012 - 17,89

Następną "byczą akcją" w portfelu jest Sanok. W jej przypadku możemy wyrysować książkowy kanał wzrostowy, który pomaga spółce utrzymywać dominujący trend zwyżkujący. Obecnie walor walczy z okrągłym poziomem oporu - próba pokonania 18 zł trwa już 9 dzień i wybicie powyżej tego punktu da nam kolejny sygnał zakupu. Przy tym najważniejsze wsparcia nadal będą tworzyć dolne ograniczenie kanału oraz wcześniejsze dołki w tym kanale.


Fasing 29.06.2012 - 25,68

Ostatnią z dzisiaj omawianych spółek z portfela jest Fasing. Tutaj podobnie jak w przypadku kilku wcześniejszych wyżej opisanych akcji, czerwiec był miesiącem korekty na walorze. W chwili obecnej widzimy jak uformowała się formacja zaokrąglonego dna, która mówi że ostatnie spadki prawdopodobnie już zakończyliśmy i z powrotem ruszymy do góry. Tak więc również i tu nadal dominuje trend rosnący.


Podsumowując obecną sytuację portfela "Byki 2012", czerwiec był miesiącem wzrostów zarówno na giełdach jak i w portfelu. W minionym miesiącu WIG zyskał 7,98% wychodząc znowu na prostą i zyskując tym samym 7,86% od początku roku. W tym samym czasie wartość portfela od chwili jego utworzenia wzrosła do 11,08%, oznacza to że "Byki 2012" utrzymały swoją przewagę i nadal pokonują rynek. W tabeli całość prezentuje się następująco: