on Tuesday, February 21, 2012
W bardzo ciekawym miejscu technicznym
21.02.2012 - 105,55
   
EUR/JPY zatrzymał się w nieprzypadkowym miejscu. W chwili obecnej możemy obserwować jak odbija od potrójnego oporu. W okolicach 106 jenów za jeden euro znajduje się 61,8% zniesienie głównej fali, 161,8% fali wewnętrznej które tworzy zarazem pro spadkową formacje harmoniczną oraz długoterminowa spadkowa linia trendu widoczna lepiej na poniższym rysunku:


Wniosek bardzo prosty - można spróbować zagrać zakładając głębszą korektę ostatniego impulsu wzrostowego. Daje nam to możliwość ustawienia ciasnego Stop Loss'a z dużym potencjałem na większy zysk.



EUR/JPY na podwójnym oporze
17.01.2012 - 97.88

  Tym razem eur-jen na wykresie H1 - dotarł do podwójnego oporu. Trend nadal mamy spadkowy, więc najbardziej rozsądną strategią będzie gra wraz z tym ruchem. Pozycję krótką najlepiej zająć w okolicach średniej albo linii trendu. Zlecenie obronne - logiczne powyżej średniej i linii trendu. Zasięg spadków w (forexowym) długim terminie widzę, aż do okolic 88,6.


Prosta i skuteczna strategia na EUR/JPY
11.01.2012 - 97,75

Dzisiaj przedstawię jeden z systemów jaki stosuję do tradingu. Jak widać na wykresie - jest on bardzo prosty. Korzystam tutaj ze średniej, która w dłuższej perspektywie czasowym stanowi bardzo ważne wsparcie/opór. Wystarczy tylko cierpliwie poczekać, aż kurs się do niej zbliży i zająć odpowiednie miejsce. No i to już wszytko - najlepszy przykład, że skuteczny system do zarabiania nie musi być wcale taki skomplikowany :).
on Sunday, February 19, 2012
Analiza spółki z NASDAQ oraz mWIG40 (krótkie spojrzenie fundamentalne i techniczne)
17.02.2012 - 19,24

Ostatnie moje zainteresowanie zwróciła spółka CEDC. Z technicznego punktu widzenia potencjał do wzrostów jest - formacja odwróconej głowy z ramionami  daje nadzieje na blisko 100% wzrosty. W konwersji tygodniowej RSI oraz MACD też wyglądają pozytywnie. Wskaźnik siły relatywnej znajduje się w kanale wzrostowym (obecnie przy górnym ograniczeniu - co może być sygnałem krótkoterminowej korekty (w perspektywie tygodniowym)), a MACD stabilnie pnie się w górę. Dalej według teorii Dowa pierwsze sygnały odwrócenia trendu są - nowy wyższy dołek (czekamy jeszcze na wyższy szczyt).

Podobnie wygląda to za oceanem:

CEDC z NASDAQ 17.02.2012 - 5,97 USD

 Również i tu mamy nowy wyższy dołek i walkę z ważnym oporem, który po przebiciu powinien dać impuls do realizacji minimalnego zasięgu wybicia z formacji oRGR. Dlatego jeszcze raz podkreślam, moim zdaniem najlepszy moment wejścia będziemy mieli po potwierdzeniu (czyli po przebiciu wcześniejszego szczytu). 

A fundamentalnie?

W tej dziedzinie pogłębiam jeszcze swoją wiedzę, dlatego tylko krótko przedstawię jak spółka przedstawia się na tle szerokiego rynku:
 

Jak widać rewelacji nie ma. W porównaniu z głównym indeksem WIG
oraz sektorem w jakim działa spółka, tylko cena do wartości księgowej oraz cena do przychodów wyglądają lepiej. Reszta na czerwono...
Najbardziej niepokojące są porównania rentowności - marża operacyjna oraz ROE i ROA dużo gorzej niż rynek. 

 Jeśli chodzi o przychody, to na razie dużej poprawy też nie widać:




W porównaniu do lat 2006-2009 można zaobserwować mały wzrost przychodów. Jednak brak wyraźnego trendu wzrostowego, czyli poprawy. Spółka generuje regularne przychody na blisko nie zmienionym poziomie. 

Nadzieją "fundamentalną" dla spółki CEDC może być sojusz z Russian Standard, który proponuje pomoc w spłacie zadłużenia w zamian za akcje:
 Właściciel firmy Russian Standard posiada obecnie 9,9 proc. akcji CEDC. Właściciel - Roustan Tariko proponuje zamienić obligacje CEDC o łącznej wartości 103 mln USD na akcje nowej emisji, płacąc po 7 USD za sztukę. W drugim etapie włączyliby do CEDC aktywa ich spółki dystrybucyjnej Roust. Tariko zaproponował również pomoc CEDC w spłacie pozostałych obligacji o łącznej wartości równej 207 mln USD.

  
  Formacja oRGR z zasięgiem wybicia w okolice 40 zł?
13.02.2012 - 18,16

 Na spółce CEDC można zaobserwować jak formuje się formacja odwróconej głowy z ramionami. Formacja ta kształtuje się już od lipca 2011 roku, a zasięg wybicia może wznieść kurs o blisko 100%! Jest ona bardzo ważna, gdyż może dać bazę na odwrócenie głównego trendu. Jednak uważam, że najlepiej wejść po potwierdzeniu. Będziemy je mieli jak kurs przebije ostatni szczyt, który znajduje się na poziomie 21,2 zł. Wtedy zgodnie z analizą Dowa, która mówi że początek odwrócenia trendu spadkowego na wzrostowy tworzą nowe wyższe szczyty i dołki dadzą nam dodatkowe zapewnienie do tych wzrostów.   


Co po skupie 9,6% akcji CEDC przez Marka Kaufman?
14.09.2011 - 19.66

29 sierpnia akcje spółki w wyniku informacji o zakupie 9,6% akcji CEDC przez rosyjskiego inwestora Marka Kaufman drożały w USA o 50%. Natomiast na warszawskim parkiecie spółka zyskiwała do 26%. Jeszcze na początku sierpnia CEDC skorygowało prognozę wyników na 2011 rok, obniżając zakładany poziom zysku netto z 1,05–1,25 USD do 0,80–1 USD na jeden walor, tą zmianę prognoz firma tłumaczyła głównie zmianą przepisów akcyzowych w Rosji. Jednak patrząc na fundamenty nie zaszło zbyt wiele zmian by cena utrzymywała się na blisko 50% zwyżce spowodowane tylko informacją o zakupie akcji przez rosyjskiego rekina giełdowego. 
Myślę ale, że fundamentami nie warto się teraz bliżej interesować - fundamenty przydadzą się na inwestycje kilkuletnie, a aktualna sytuacja na giełdach raczej nie pozwala na tego typu zakupy.
Uważam, że mimo wcześniejszej silnej przecenie (spowodowane prawdopodobnie głównie bardzo drogą sprzedażą RAG) aktualna zwyżka się zbyt długo nie utrzyma. Patrząc technicznie można spróbować coś ugrać. Ichimoku oraz średnie DEMA i EMA wygenerowały dwa dni temu sygnał kupna. Obecnie spółka przeszła w trend boczny i wybicie poniżej ostatniego dołka (18,36 zł) będzie znakiem na kontynuację dotychczasowego trendu, gdzie później może dojść do bardzo ważnego kolejnego wsparcia - 15,3 zł, przebicie tej bariery będzie miały bardzo negatywną wymowę dla przyszłej ceny. Jednak z powstania ostatnich pozytywnych sygnałów powinniśmy przyjąć za większe prawdopodobieństwo na krótkotrwałe wzrosty. Opory znajdują się odpowiednio na poziomie 21,44 zł i 23 zł. Zmiana trendu głównego (spadkowego) zakończy się po przebiciu górnej krawędzi chmury, która znajduje się obecnie na poziomie 24,7 zł - przebicie tego poziomu będzie silnym sygnałem na początek wzrostów.
on Thursday, February 9, 2012
"Spadająca gwiazda"
09.02.2012 - 24,4 (godz. 11.00)

Po wczorajszej sesji zdecydowałem, że dokonam małą zmianę w portfelu "Byki 2012" (więcej na temat portfela tutaj).  Wczoraj mogliśmy zaobserwować jak tworzy się formacja świecowa zwana "spadająca gwiazda", która ostrzega nas przed nadchodzącą korektą. Wszystkie wcześniejsze formacje o podobnej wymowie udanie przepowiedziały zmianę trendu (zaznaczone na wykresie), więc lepiej bezpiecznie przytulić zyski i na chwilę opuścić walor. Dodatkowo wskaźnik RSI oraz oscylator stochastyczny znajdują się w niebezpiecznej strefie wykupienia. Podobnie indeks WIG wskazuje na możliwe odreagowanie po ostatnich silnych wzrostach (więcej na temat analizy indeksu tutaj). 

Podsumowując, więcej przemawia za korektą niż za dalszymi wzrostami. Zwrot z inwestycji w spółkę Kopex wyniósł +14,42% brutto (w jeden miesiąc). Po jasnych sygnałach kupna nie wykluczam powrotu do tego waloru.
on Saturday, February 4, 2012
Pod koniec ubiegłego roku dodałem analizę kilku spółek, które w mojej opinii przezwyciężą rynek (tutaj link). Obecnie WIG od tamtej chwili zyskał prawię 11%. Była to piąta największa styczniowa stopa zwrotu w historii indeksu. Natomiast moje wybrane "perełki" odzyskały średnią stopę zwrotu na poziomie 8,86%. Jednak to dopiero początek, rozliczenie będzie pod koniec roku. Miniony miesiąc na walorach przedstawia się następująco:


Cormay 03.02.2012 - 16
W dniu przedstawienia spółki kurs znajdował się blisko dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Był to dobry moment na wzięcie udziału we wzrosty - mieliśmy możliwość postawienia stosunkowo ciasnego Stop Loss'a, który niestety został aktywowany. W chwili obecnej widzimy wybicie z klina zwyżkującego, co może zasugerować głębszą korektę, jednak cena się "złapała" i kurs zawrócił. Nie wykluczone, że z powrotem pójdzie na "północ", możliwe też że jest to tylko korekta po wybiciu. Nie ważne, my już walor opuściliśmy.


Cityinter 03.02.2012 - 29,01
Spółka odbiła od oporu, przebijając zarazem przyspieszoną linię trendu. Jednak cena znajduje się jeszcze w bezpiecznym miejscu. Nasz Stop Loss ustawiony na poziomie 26 zł będzie pilnował tyły.


Integerpol 03.22.2012 - 133,9
 Intergerpol przebił ostatni szczyt otwierając sobie drogę do kolejnych rekordowych poziomów. Zlecenie obronne w okolicach konsolidacyjnych z ostatniego tygodnia stycznia. Mamy tam dodatkowo długoterminową linię trendu oraz średnią EMA100. 


Boryszew 03.02.2012 - 0,78
Spółka na grę strategią Price Action w chwili obecnej zbliża się do pierwszego poważniejszego oporu - poziom 0,8 zł. Take Profit ustawiony na poziomie 90 groszy (kolejny szczyt) a zlecenie obronne na poziomie 69 groszy zapewnia, że w najgorszym przypadku wyjdziemy z inwestycji blisko z 10% zyskiem.


Wawel 03.02.2012 - 525
Wawel podobnie jak Integerpol przebił ostatni szczyt otwierając sobie zarazem drogę do kolejnych rekordowych szczytów. Tutaj zlecenie obronne poniżej długoterminowej linii trendu na poziomie 465 zł powinno zapewnić jak najdłuższe uczestnictwo we wzrostach.


Polimexmostostal 03.02.2012 - 1,94
Na ostatnich sesjach spółka przebiła ważny opór potwierdzając kontynuację odwrócenia trendu. Kolejny opór mamy w okolicach 2,3 zł czyli przed nami potencjał do wzrostów równy prawie 20%. Zlecenie obronne możemy przesunąć trzy grosze poniżej ceny wejściowej, czyli ewentualna strata byłaby minimalna.


Kruk 03.02.2012 - 42,85
Kruk bardziej jako spółka do obserwacji, gdzie wejście mielibyśmy po potwierdzeniu wybicia z konsolidacji. Dlatego czekamy na wygenerowanie sygnału kupna.


Kopex 03.02.2012 - 23,33
Ostatnia ze spółek proponowana na 2012 rok dotarła do istotnego oporu, gdzie w chwili obecnej należy oczekiwać korekty ostatniego impulsu wzrostowego. Zlecenie obronne ustawiamy poniżej ostatniego dołka (19,7 zł), aby i tu jak najdłużej uczestniczyć we wzrostach.


WIG 03.02.2012 - 41732
Pod koniec jeszcze krótko o WIG'u. Kurs zbliża się do bardzo ważnego oporu, gdzie należy oczekiwać korekty ostatniego impulsu wzrostowego. Więcej na temat analizy WIG tutaj.


No więc, obecnie nasz portfel na 2012 rok wygląda następująco:
















Od jednego waloru musieliśmy się już pożegnać (Cormay) odnotowując stratę na poziome 4,71%. W przypadku spółki Kruk czekamy na wygenerowanie sygnału kupna, który nastąpi dopiero po wybiciu z konsolidacji. Aktualnie wszystkie oprócz jednej akcji są na co najmniej 5% plusie. W nadchodzącym miesiącu spodziewam się korekty na giełdach, więc tym samym możliwe że nasze spółki troszeczkę cofną.