on Friday, December 30, 2011
WIG20 stracił w tym roku ponad 20% i niestety wygląda na to, że najgorsze jeszcze przed nami... 2012 rok zapowiada się jako burzliwy i pełen emocji. Mimo tego istnieje kilka spółek, które mają jeszcze potencjał do wzrostów. Do znalezienia takich "rodzynek" na przyszły rok, zwróciłem głównie uwagę na spółki gdzie długoterminowy trend wzrostowy mimo silnych przecen na szerokim rynku nie został przerwany. Niżej wypisałem te akcje, które w mojej opinii mogą przezwyciężyć rynek:


Cormay 27.12.2012 - 16,79
  Pierwszą z nich jest Cormay. Silny trend wzrostowy, który trwa już prawie od chwili debiutu nadal jest aktualny. Walor znajduje się w szerokim kanale wzrostowym, a w chwili obecnej cena znajduje się blisko jego dolnego ograniczenia. Więc zlecenie obronne możemy ustawić poniżej tej linii (obecnie w okolicach 16 zł - ewentualna strata wyniosła by wtedy (tylko) 5%).

Cityinter 27.12.2011 - 30,04

Kolejną spółką jest Cityinteractive. Tutaj po pierwszych mocniejszych przecenach na szerokim rynku również i na tej spółce zaobserwowaliśmy silny zjazd ceny. Jednak mimo ostatniej kontynuacji tego ruchu na indeksach, spółka przebiła linię trendu spadkowego, otwierając sobie drogę na północ. Kolejne opory tworzą wcześniejsze szczyty (zaznaczone na wykresie). Po ich przebiciu, dalsze wzrosty mogą zatrzymać jedynie bariery psychologiczne.

Integerpol 27.12.2011 - 114,8

Podobnie jak w przypadku spółki Cormay i na tym walorze prawie od debiutu jesteśmy świadkami wzrostów. Ciekawe jest to, że po przebiciu wcześniejszych (przyspieszonych) linii trendu nie dochodziło do silnych przecen tylko bardziej do trendu horyzontalnego. Tutaj też długoterminowy trend wzrostowy mimo wcześniejszych silnych przecen nadal został zachowany.

Boryszew 27.12.2011 - 0,63

Następną ciekawą spółką na przyszły rok może być Boryszew. Tutaj jednak uważam, że jako inwestycja roczna może nie przynieść nam zadowalających zysków. Boryszew to walor, który bardzo dobrze reaguje na wsparcia i opory. Ostatni impuls spadkowy zatrzymał się dokładnie na 61,8% zniesieniu Fibonacciego, dodatkowo na tym poziomie znajdowało się wsparcie utworzone z sierpnia. Dlatego też uważam, że na tej spółce można próbować grać wykorzystując strategię Price Action.

Wawel 27.12.2011 - 500

Ostatnią z moich proponowanych spółek na "inwestycję roczną" jest Wawel. Technicznie jest "najsilniejszym" z wyżej wymienionych akcji. Fundamentalnie też wygląda bardzo dobrze. Jedyna wada tej spółki to stosunkowo mały wolumen. Jednak inwestora planującego zakup na okres kilku miesięczny nie powinno to zbytnio interesować ;).

Polimexmostal 29.12.2011 - 1,67

Kolejną interesującą spółką na przyszły rok może być Polimex. Ostatnio mamy coraz więcej hałasu wokół tego waloru. Technicznie też interesująco - przebicie linii trendu spadkowego i wejście w nowy kanał wzrostowy. Jednak ewentualne wejście szukałbym dopiero po potwierdzeniu - przebicie kolejnych oporów (na wykresie zaznaczone grubą przerywaną linią).

Kruk 29.12.2011 - 43,52

Na takich trudnych sytuacjach gospodarczych jak mamy teraz profitują przede wszytkim firmy windykujące - taką firmą właśnie jest Kruk. Aktualnie cena porusza się w trendzie horyzontalnym, a minimalny zasięg wybicia z tej konsolidacji równy jest szerokości przedziału ruchu cen - w naszym przypadku ok. 20%.  Z pewnością warto obserwować tą spółkę :).

Kopex 29.12.2011 - 21,5

Kopex ostatnio też zachowuje się wzorcowo. Po przebiciu linii trendu kurs pnie się w górę. Analiza metodą Ichimoku wskazuje na początek trendu byczego (wykres dzienny + tygodniowy).
on Saturday, December 24, 2011
Nie będę się za bardzo rozpisywał, napiszę krótko i na temat: 

"Wszystkim czytelnikom życzę wesołych świąt Bożego Narodzenia, trafnych decyzji inwestycyjnych, dużo sukcesów oraz szczęśliwego Nowego Roku".


Chciałem jeszcze podziękować wszystkim czytelnikom za Waszą aktywność na blogu. Dzięki Waszym komentarzom wiele się nowego nauczyłem.                      








Źródło: images.google.com  



Końcówka grudnia to dobry moment na posumowanie minionego roku. 
Co do moich statystyk, zacznę on bloga:
Stronę od chwili jego założenia w maju tego (2011) roku odwiedziło już prawie 56 000 osób - jest to około 260 osób dziennie. Z tego najwięcej odwiedzających jest z Polski, ze Stanów Zjednoczonych oraz z Wielkiej Brytanii. Najpopularniejsze analizy to  CdRed (od maja ponad 4000 wyświetleń),  Groclin (od kwietnia prawie 2500 wyświetleń (pierwsza analiza przeniesiona z mojej wcześniejszej strony (analiza z 26.04))) oraz Down Jones (od listopada ponad 1000 wyświetleń).

Jeżeli chodzi o statystyki mojego portfela - napiszę tylko, że jestem zadowolony (pieniądze lubią ciszę ;-p).

W przyszłym roku nadal planuję publikować swoje analizy bym mógł do nich wracać i optymalizować swój portfel inwestycyjny. Zamierzam również dodawać analizy fundamentalne (obecnie wiedzę z analizy fundamentalnej jeszcze poszerzam).
on Friday, December 16, 2011
Na różnych parach walutowych, które są ze sobą wysoko skorelowane można zauważyć wspólne wsparcia i opory. Razem z kolegą znaleźliśmy kilka bardzo interesujących rzeczy. Główną parę do analizy wybraliśmy EUR/USD, jest ona (w czasie analizy) w ponad 85% skorelowana z GBP/USD, EUR/JPY, USD/CHF i NCD/USD. Główną uwagę skupiliśmy ale na pierwszych dwóch parach (GBP/USD i EUR/JPY) - ponieważ tam korelacja z EUR/USD przekraczała 90%. Z analizy wyszło nam, że pary te od dłuższego czasu mają wspólne wsparcia i opory:


Na powyższym wykresie zaznaczyłem te wspólne wsparcia oraz opory (oczywiście nie wszystkie). Najciekawsze jest to, że po osiągnięciu lokalnego dołka/szczytu obydwie pary (GBP/USD oraz EUR/JPY) są w ponad 80% skorelowane z główną parą ("edkiem").  Wykres korelacji EUR/USD do GBP/USD widzimy na samej górze, a EUR/USD do EUR/JPY na samej dole. Można jeszcze zauważyć, że te lokalne dołki oraz szczyty są od 0 do 3 dni od siebie przesunięte, tzn. na euro-dolarze lokalny dołek powstaje przykładowo jeden dzień wcześniej niż na euro-jenie. To kilku dniowe przesunięcie w czasie możemy wykorzystać.
Jak?
Obserwujemy jak dana para zachowuje się w czasie dotarcia do wsparcia/oporu. Sprawdzamy z jaką inną parą jest najwięcej skorelowana i gramy według sygnałów jakie dają nam te wykresy. Przykładowo możemy sprawdzić siłę wsparcia szukając go również na drugim wykresie, który w ponad 90% skorelowany jest z EUR/USD. Po odbiciu od tego wsparcia należy przyjąć podobny ruch na EUR/USD (który (dzięki) kilkudniowym przesunięciu w czasie jeszcze nie dotarł do tego poziomu). 
W chwili obecnej "edek" przebił ważne wsparcie (1,1314) a pozostałe dwie waluty jeszcze nie (EUR/JPY i GBP/USD). Możemy więc przyjąć trzy możliwe scenariusze:
1. EUR/USD pociągnie za sobą te dwie pary
2. dwie pary pociągną za sobą "edka"
3. EUR/USD oraz pozostałe dwie pary pójdą w przeciwną stroną (jednocześnie korelacja ta będzie maleć), po osiągnięciu pewnego poziomu obydwie pary powinny znowu do siebie zmierzać ("korelacyjnie")

Reasumując mamy dwie pary przeciwko jednej (możemy do analizy dodać jeszcze więcej ze sobą skorelowanych walut, by zwiększyć trafność). Analizując wykresy tą metodą możemy przyjąć, że obecnie mamy dołki na tych parach.
on Saturday, December 10, 2011
Analiza z wykorzystaniem kilku narzędzi
09.12.2011 - 9,14

W mojej ostatniej analizie tej spółki zwróciłem uwagę na zatrzymanie się przed silnym oporem po wybiciu górą z kanału spadkowego. Zatrzymanie to nastąpiło dokładnie na 23,6% zniesieniu Fibonacciego oraz górnym ograniczeniu chmury. Obecnie spółka znajduje się w fazie korekcyjnej, gdzie od kilku dni tkwi w konsolidacji. Aktualnie kurs zawiesił się na 50% zniesieniu z ostatniej fali. Dodatkowo konsolidacja ta znajduje się między dwoma średnimi:


Jeżeli nastąpi wybicie górą to średnie te wygenerują sygnał kupna. Potwierdzenie kontynuacji po ewentualnym wybiciu będziemy mieli jak kurs przebije ostatni szczyt.  Po dodatkowym naniesieniu wstęg Bollinger'a możemy zaobserwować jak górna i dolna wstęga zaczyna się silnie wokół kursu zawężać:

 
Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że narzędzie to najlepiej sprawdza się podczas trendu horyzontalnego. Takie silne zawężenie się wstęg jak zaobserwowaliśmy na tej spółce może sygnalizować dynamiczne wybicie z tej konsolidacji. Ciekawie również wygląda to na wykresie Ichimoku:




Odbicie od górnej granicy chmury potwierdziła formacja świecowa - objęcie bessy, która jest zapowiedzią na odwrócenie wcześniejszego ruchu wzrostowego na spadkowy. Świeczki nadal znajdują się w chmurze, co oznacza niepewność - w takim przypadku należy oczekiwać wybicia z chmury. Po wybiciu z tej niepewnej strefy otrzymamy sygnał w którą stronę spółka dalej będzie zmierzać. Ciekawie również wygląda Kumo przyszłości (chmura przyszłości) - jej granice silnie zawężają. Daje nam to pewną nadzieję na początek formowania się chmury hossy.  Na koniec chciałem jeszcze pokazać ważny dla spółki indeks:


SWIG80 09.12.2011 - 8543


Rafako należy do indeksu SWIG80, a on obecnie znajduje się w bardzo ważnym miejscu. Linia trendu stanowiąca tutaj opór wraz z linią wsparcia daje coraz to mniej miejsca dla wahań kursowych. Przebicie jedną z nich powinno dać silny impuls (logicznie w przypadku przebicia oporu impuls w górę, natomiast po przebiciu wsparcia w dół). 


Podsumowując uważam, że obecna sytuacja na wykresie nie jest jednoznaczna. Dlatego też powinniśmy cierpliwie przeczekać na jakieś potwierdzenie. Najważniejszym potwierdzeniem będzie przebicie jednej z linii (wsparcia/oporu) na indeksie. On właśnie powinien być głównym "kierunkowskazem" spółki.

Wybicie z kanału i zatrzymanie na pierwszym zniesieniu...
18.11.2011 - 10,04

Informacja o nabyciu nowego kontraktu na budowę bloków pomogła w wybiciu z kanału spadkowego trwającą już pół roku. Tym samym sytuacja techniczna spółki Rafako znacznie się poprawiła. Obecnie zatrzymanie nastąpiło na pierwszym ważniejszym zniesieniu - 23,6%. Kolejne opory tworzą ostatnie szczyty, które również pokrywają się ze zniesieniami. 

Podobnie wygląda to na wykresie Ichimoku:

Nastąpiło zatrzymanie na górnej granicy chmury - mamy więc potwierdzenie silnego oporu. Przebicie tego poziomu powinno otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Za zmianą trendu przemawia również linia sygnałowa, oraz ostatni sygnał kupna jakie wygenerowały średnie. Podobna sytuacja na wskaźniku MACD - mamy sygnał kupna, a średnie oraz histogram odnotowują coraz to wyższe poziomy. Martwić nas może jedynie RSI - jego zdaniem ostatnie wzrosty były zbyt dynamiczne...
on Friday, December 2, 2011
Odbicie od dolnego ograniczenia trójkąta
02.12.2011 - 1,3645


 Ostatnia analiza kolegi (niżej) bardzo mnie zainteresowała. Ponieważ kurs znajduje się od dłuższego czasu w trójkącie jego wybicie może mieć duży zasięg (mierzony za pomocą wysokości trójkąta wynosi on ok. 1600 pipsów). Według teorii, trójkąt jest zapowiedzią na kontynuację trendu, dlatego należy przyjąć za większe prawdopodobieństwo wybicia dołem. Jednak za nim dojdzie do tego wybicia, myślę, że jeszcze troszkę czasu minie. Obecnie doszło do odbicia od dolnego ograniczenia. W przypadku wybicia dołem najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3400 (podwójny dołek):



Kolejne bardzo ważne wsparcia mamy w okolicach 1,2760 (lokalny dołek w trójkącie) oraz 1,2460 (jest to ostatnie bardzo ważne wsparcie - historyczny dołek, który już wielokrotnie został obroniony). Myślę, że warto jest obserwować tą parę i dopóki nie dojdzie do znacznego zawężenia się trójkąta, można śmiało grać na odbicia od górnego i dolnego ograniczenia, pamiętając zarazem o odpowiednim zleceniu obronnym.


EUR/CAD w trójkącie
01.12.2011 - 1,3749

Analiza zrobiona przy współpracy z Krzysztofem Kozłowskim.

Na dzień dzisiejszy sytuacja jest niejasna, ale myślę, że szykuje się dość dobry moment na wejście po przebiciu strefy oporu
rozciągającej się miedzy 1.3778 a 1.3829. Podejrzewam , że w tej strefie nastąpi krótka konsolidacja, a następnie wyjście w dół. Zwykle po wyjściu
z tego oporu następuje krótka korekta która powinna być dla nas sygnałem do wejścia. Co bardziej niecierpliwi mogą wejść na wybiciu ze strefy ryzykując
jednak złapanie się w pułapkę fałszywego sygnału. Będę przyglądać się sytuacji na tej parze i po dotarciu do strefy będę oczekiwać powstania jakieś formacji świecowej
lub linii oporu/wsparcia która określi nam dokładny moment wejścia.

Autor: Krzysztof Kozłowski