on Wednesday, January 25, 2012
Realizacja minimalnego zasięgu wybicia z formacji 
25.01.2012 - 4,97

Dzisiaj osiągnęliśmy minimalny zasięg wybicia wyznaczony pod koniec roku z formacji oRGR. Cena co do jednego grosza odbiła od oporu, więc obecnie należy założyć korektę ostatniego ruchu, gdzie możliwy zasięg cofnięcia możemy wyznaczyć za pomocą zniesień Fibonacciego. Wsparcia te znajdują się na poziomach 4,8 (38,2% zniesienia), 4,68 (50% zniesienia) i 4,55 (61,8% zniesienia + szczyt z 25.10).



 Formacja odwróconej głowy z ramionami - zapowiedź wzrostów
30.12.2011 - 4,4

Na Synthos'ie możemy zaobserwować formację odwróconej głowy z ramionami (oRGR). Formacja ta zapowiada zwyżkę i według teorii sprawdza się około w 90%! Minimalny zasięg wybicia możemy zmierzyć za pomocą długości odcinka od czubka głowy do linii szyi - w naszym przypadku 80 gr, czyli do poziomu 5,2 zł. Poziom ten tworzy zarazem szczyt  z 31 sierpnia. Będzie więc to ważny opór dla spółki. 



 Hossa pełną gębą...
26.07.2011 - 5,72
Co tu dużo pisać, końca trendu byczego jeszcze nie widać....

Powstał sygnał zakupu na MACD, następnego dnia kurs przebił historyczny szczyt z maja, który stanowił opór przed dalszymi wzrostami. Teraz poziom ten będzie wsparciem.
Co do przyszłego kursu, to ze względu na nowy historyczny szczyt bardzo trudno ustalić opory przed którymi cena mogłaby przyhamowywać. W takim przypadku opory mogą być psychologiczne - czyli 6 zł, 6,5 zł, 7 zł itd.. Opór może stanowić również kolejne zniesienie Fibonacciego z fali głównej - tj. 261,8%, czyli 7,2 zł.


Możliwe cofnięcie kursu do wsparcia oraz atak na opór
17.06.2011 - 5,33

Na prośbę użytkownika z czata dodałem analizę chemicznej spółki zajmująca się wytwarzaniem tworzyw sztucznych - Synthos. Tym razem zadecydowałem, że zrobię troszeczkę bardziej szczegółową analizę i przedstawię jak to wygląda analizując spółkę różnymi metodami.

Na pierwszym wykresie widać jak formuje się kolejna fala. Może to być troszkę niepokojące, ponieważ w ramach ostatniej fali mieliśmy tylko jeden impuls spadkowy, który odbił się od 23,6% zniesienia Fibonacciego. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo utworzenia się kolejnego impulsu niedźwiedziego, które możliwe zatrzymanie widzę w przedziale 4,75 i 4,8 zł. Ten ruch korekcyjny byłby równy ruchu wcześniejszej fali spadkowej (XA=BC). Z drugiej strony ale widać, że pojawiła się  ważna formacja świecowa zwana gwiazdą poranną. Taka formacja pojawia się zawsze w trendzie spadkowym i jest zapowiedzią na wzrosty. Ostrzeżenie przed załamaniem tej formacji byłby spadek poniżej połowy świecy hossy, która stanowi ostatnią część formacji. Jak do tej pory do tego załamania jeszcze nie doszło, jeżeli ale ono nastąpi zatrzymanie mielibyśmy prawdopodobnie na pierwszym silniejszym wsparciu opisanym wyżej.

 Na drugim wykresie posłużyłem się analizą Ichimoku. Jak widać formuje się szeroka chmura hossy, która jest zapowiedzią na kontynuację silnego ruchu wzrostowego. Dodatkowo linia Chikouspan znajduje się wysoko nad świeczką. Podobnie średnie Tenkan sen i Kinjun sen, które wyznaczają nam krótkookresową linię wsparcia. Ich kąt nachylenia może nas również informować o nadchodzącym ruchu. W tym przypadku linia Tenkan zakręca do góry - może to być więc znak na dalszy ruch w kierunku historycznych szczytów. 

Na ostatnim wykresie naniosłem trzy oscylatory. Pierwszy z nich to oscylator stochastyczny. Pokazuje on relację ostatniej ceny zamknięcia do zakresu wahań cen z danego okresu. Ponieważ linia %K umieszczona jest dosyć wysoko, może to świadczyć, że cena zamknięcia jest bliska górnej granicy zakresu wahań. Natomiast linia %D jest okresową średnią linii %K. Głównym sygnałem, którego należy szukać na tym wykresie, jest dywergencja pomiędzy linią %D a ceną, kiedy linia %D znajdzie się w obszarze wykupienia lub wyprzedania przy wartościach skrajnych wyznaczonych (w tym przypadku) na poziomie 70 i 30. Sygnał kupna oscylator wyznaczył 14 czerwca, jak linia %K przecięła linię %D na poziomie 32. Kolejny oscylator RSI pokazuje nam stan wykupienia i wyprzedania rynku. Kiedy znajdzie się on wysoko, należy się spodziewać cofnięcia kursu, gdyż doszedł on do stanu wykupienia. Aktualnie RSI znajduje się na poziomie 62 co może świadczyć o tym, że jeszcze nie czas na ruch korekcyjny. Ostatni oscylator MACD to wskaźnik, który bada trend i generuje sygnał kupna oraz sprzedaży poprzez przecięcie się linii. Na wykresie widać, że ostatni sygnał kupna powstał na początku kwietnia, a sygnał sprzedaży mieliśmy na początku tego miesiąca. Od tamtej pory czekamy na wygenerowanie nowego sygnału.

Podsumowując: analizując metodą fal Elliott'a powinnyśmy się spodziewać małej korekty w krótkim czasie. Klasyk zauważy, formacje - poranną gwiazdę, która mówi nam o odwróceniu trendu i ruchu w górę oraz w tej formacji dodatkowo doji, która świadczy o wyrównaniu sił popytu i podaży. Analiza metodą Ichimoku wskazuje natomiast na kontynuację ruchu byczego, a oscylatory "czekają" na wygenerowanie sygnału kupna, co może świadczyć o krótkim cofnięciu ceny, a zdaniem oscylatora stochastycznego (%K %D) dalej będziemy świadkami wzrostów.
Najbliższy opór: 5,50 zł
Najbliższe wsparcie: 4,98 zł i 4,75 zł
 Podpisanie umowy z Cyfrowym Polsatem - wybicie "z fundamentami" czy pułapka?
25.01.2012 - 1,35


 Na wykresie widać ładne wybicie z konsolidacji przy znacznym wzroście wolumenu. Dodatkowo przebiliśmy kilka oporów - fibo, szczyt z pierwszego grudnia, pokonanie średnich krótkookresowych oraz przebilcie Wilder'a. 

Czy przyłączyć się do ruchu?

Patrząc fundamentalnie uważam, że samo pojawienie się informacji o podpisaniu umowy to trochę mało. Tym bardziej, że (na pierwszy rzut oka) nie ma tam powalających nowinek. Niemniej jednak technicznie wygląda dobrze. Kolejny opór mamy w okolicach ostatniego szczytu (ok 1,5 zł), następny tworzy już długoterminowa linia trendu, po tym 1,8 zł i okolice 2 zł. 

Podsumowując myślę, że będzie to czysta gra spekulacyjna - bardziej pod PP niż ostatnie info. Możliwe więc, że tak szybko jak wybiliśmy tak samo szybko cofniemy. 

Mój scenariusz - jutro kolejny spektakularny wzrost do okolic oporu (wzrost o ok. 10%) i po tym zwolnienie wzrostów i pod koniec odbicie od linii trendu (to wszystko w ciągu 1 tygodnia).
Pozdrawiam ;-)
 


Kiedy wybicie z konsolidacji?
05.01.2012 - 1,11

 Na prośbę wrzucam analizę Midasa. Obecnie spółka tkwi w konsolidacji - kurs zawiesił się między 38,2 a 50% zniesieniem Fibonacciego. Przy 50% zniesieniu na wykresie Ichimoku mamy dodatkowo płaską granicę chmury hossy - potwierdza to silne wsparcie jakie tkwi na tym poziomie. Dodając do wykresu wstęgi Bollinger'a możemy zauważyć silne ich zawężenie. Świadczyć to może o dynamicznym wybiciu z tej konsolidacji. Ewentualny moment wejścia szukałbym po wyjściu kursu górą. Będziemy wtedy mieli wybicie z chmury na wykresie Ichi, przebicie oporu + zniesienia Fibo oraz wybicie z konsolidacji. Potwierdzenie tego wybicia powinniśmy szukać w wolumenie. Znaczny wzrost obrotów potwierdzi wiarygodność tego ruchu.
on Thursday, January 19, 2012
Najwyższy czas na korektę 
19.01.2012 - 12482


Dow Jones pnie się w górę i już najwyższy czas na jakąś korektę... z technicznego punktu widzenia teraz byłby to bardzo dobry moment. Na ostatniej sesji kurs zatrzymał się na wydłużonej linii szyi oraz 127,2% zniesieniu Fibonacciego. Przybicie tych dwóch poziomów może dać impuls do testowania kolejnych szczytów - 12750 i 12870. Wsparcia natomiast widzę w okolicach 12225, 11660 i 11125.



Powtórka z rozrywki - Dow Jones robi dokładnie to samo co 4 lata wcześniej...

Analizując dokładniej amerykański rynek, a konkretniej Dow Jones, zauważyłem coś bardzo ciekawego - wydarzenia na wykresie z 2007 roku strasznie przypominają obecną sytuacje na indeksie:

25.11.2011 - 11231

Wzrosty w 2007 roku skończyły się przebiciem linii szyi z formacji RGR, obecnie podobnie - wzrosty zakończyły się przebiciem linii szyi. Po osiągnięciu dołka doszło do odbicia, w czasie tego odreagowania sporo się naczytałem na różnych stronach finansowych, że bessa/korekta się już skończyła. Jednak ja nadal zalecałem ostrożność... Na wykresie możemy zauważyć jeszcze więcej interesujących analogii - w 2007 jak i w 2011 roku cena zatrzymała się na wydłużonej linii szyi, ale to nie wszytko... odbicie zatrzymało się dokładnie na 78,6% zniesieniu Fibonacciego. Aby lepiej zauważyć podobieństwo powiększyłem te dwa fragmenty wykresu:


Podobieństwo przerażające, nie?
Wcześniej głównie patrzyłem na wykres Ichimoku - analiza tą metodą również potwierdza, że  to jeszcze nie czas na powrót do hossy. Reasumując raczej należy zająć krótkie pozycje by wykorzystać spadki i coś na tym ugrać...