on Friday, June 29, 2012
The Bat Pattern - próba złapania szczytu...
29.06.2012 - 1348


 Na indeksie SP500 możemy zaobserwować formację, która charakteryzuje się wręcz idealną harmonicznością. Powyższy wykres przedstawia formację "The Bat Pattern", która informuje nas o potencjalnym szczycie obecnego impulsu. Generalnie nie jestem zwolennikiem "łapania" szczytów bądź dołków, jednak w tym przypadku sygnały oraz idealna struktura dają szansę na duży Take Profit przy naprawdę minimalnym ryzyku. Stosunek ryzyko-dochód to ok. 1:10, czyli potencjalny zysk jest ok. 10 razy większy niż możliwa strata.
Postaram się krótko przedstawić, skąd te pozytywne sygnały się biorą. Najpierw opiszę krótko formację "The Bat Pattern" - na wykresie widzimy dwa trójkąty (XABCD), w których każda fala (długości boków trójkąta) idealnie opisują współczynniki Fibonacciego:
  1.  fala XA = O,5AB
  2. fala XA = 0,886CD
  3. fala AB = 0,786BC
  4. fala BC = 2CD 
Gdyby to było jeszcze mało potwierdzenie potencjalnie osiągniętego szczytu dają nam również zgrupowania zniesień Fibonacciego:


Zgrupowania te zaznaczyłem poziomymi długimi czarnymi liniami. Na tych poziomach znajdują się następujące zniesienia: 88,6%, 161,8% oraz 200%. Tak więc poziom 1350 jako bardzo silny opór potwierdzają formacja "The Bat Pattern" oraz zgrupowane zniesienia Fibonacciego. Dla mnie jest to już wystarczająco sygnałów, żeby przygotować się do zajęcia krótkiej pozycji. Zlecenie obronne ustawiam powyżej zgrupowanych zniesień, a TP w okolicach 1317 pkt. (kolejne zgrupowania Fibo). Czyli ewentualna strata przy obecnym poziomie to zaledwie 3 pkt. a potencjalny zysk aż 31 pkt. Jeżeli ale komuś wyżej opisane sygnały to mało, dorzucę jeszcze wskaźnik RSI:



 Poziom 70 pkt. (strefa wykupienia) została naruszona, co oznacza że mieliśmy już sygnał sprzedaży, gdzie w chwili obecnej wskaźnik ten zaczął powoli zmieniać kierunek. 

Trzeba jeszcze dodać, że mamy dzisiaj piątek co oznacza przerwę w weekend. Tym samym istnieje możliwość, że na kolejnym otwarciu notowania możemy otworzyć z luką, czyli zagrożenie na zamknięcie zlecenia obronnego ze stratą przekraczającą 3 pkt. i głównie dlatego zainwestuję tylko 0,1 lota. W przypadku przebicia moich zgrupowanych zniesień otworzę pozycję odwrotną - w końcu rynek uczy, że trzeba być elastycznym oraz odpowiednio wcześnie reagować na zmiany. Przebicie kolejnych oporów dało by bardzo silne sygnały zakupu.




Średnia w grze...
07.06.2012 - 1321

  
Wykres futures na SP500 tworzy obecnie coś w stylu podwójnego szczytu, którego dalsze wzrosty skutecznie powstrzymuje średnia EMA130. Mamy więc potwierdzenie silnego oporu. Za powrotem do spadków przemawia również ostatnia formacja świecowa - tzw. "spadająca gwiazda". Tak więc podsumowując, jeżeli się dzisiaj dużo nie zmieni to technicznie w kolejnych dniach powinniśmy spodziewać się powrotu do spadków. W przypadku zamknięcia świecy wyżej (niż stoimy obecnie) jutro prawdopodobnie zaobserwujemy ponowny atak na średnią.


Mierzymy rynek...
08.02.2012 - 1339

SP500 przebił długookresową linię trendu spadkowego (widoczna niżej w analizie z 27.01), co w języku technika oznacza koniec bessy trwającą od 2007 roku. Dwa najbliższe opory znajdują się na poziomie 1354 i 1372 pkt... Jednak już teraz możemy zaobserwować formację harmoniczną zapowiadającą odwrócenie obecnie panującego ruchu. Potwierdzenie mamy też na kilku wskaźnikach:

RSI, CCI jak i Stochastyczny są blisko "przegrzania". 
Kiedy czas zająć pozycję krótką?  
W mojej opinii dopiero po potwierdzeniu - nie ma co łapać szczytów, lepiej wejść bezpiecznie. Czyli bezpieczne miejsce zajęcia pozycji będziemy mieli gdy kurs przebije dolne ograniczenie kanału, wtedy potwierdzenie dostaniemy też na wskaźniku stochastycznym, RSI oraz CCI.  
 

Na ważnym ograniczeniu
27.01.2012 - 1318,45
 


SP500 w chwili obecnej odbija od ważnej długookresowej linii trendu spadkowego. Na wykresie dołączyłem wskaźnik, który potwierdza słabnącą siłę kupujących. Dodatkowo Ichimoku rozpoczęła formowanie tzw. Kumo bessy. Uważam, że obecny punkt to dobry moment do zajęcia krótkich pozycji - mamy możliwość ustawienia ciasnego Stop Loss'a z szerokim Take Profit. Stosunek ryzyko-dochód przekracza 1:5. Na wykresie tygodniowym pierwsze poważniejsze wsparcie znajduje się dopiero w okolicach 1235 punktów.
 


 SP500 może odreagować
12.08.2011
Po ostrej wyprzedaży SP500 przebił linię trendu wyznaczając nowy kierunek na giełdach na całym świecie.  Oficjalnie hossa dobiegła końca, ale w ujęciu tygodniowym jednak nie wygląda tak źle.

Po pierwsze amerykański indeks odbił od 38,2% zniesienia Fibonacciego z ostatniej fali, co z pewnością jest dobrym znakiem. Drugi pozytywny sygnał możemy dostrzeć na wykresie tygodniowym - utworzyła się formacja młota, co jest sygnałem wyczerpania "amunicji" niedźwiedzi, należy więc spodziewać się kontry byków. Kolejną pozytywną informację daje nam wykres korelacji indeksu, który znalazłem w internecie. Jak widać historia lubi się powtarzać i jeżeli korelacja ta dalej zostanie zachowana to w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać ostrej jazdy w górę:


Na swoim wykresie opisałem możliwy sposób gry. Zgodnie z terią "świecznikową" młot jest zapowiedzią na zmianę trendu, a dalszy ruch zgodny z dotychczasowym trendem powinien zatrzymać się na połowie długości ostatniej świecy. Zlecenie obronne powinniśmy ustawić poniżej ostatniego dołka - czyli na poziomie 1099 pkt.:

SP500 12.08.2011 - 1178,81

Mimo tych wszystkich pozytywnych oznak, należy pamiętać że problemy które zapoczątkowały spadki nie zostały jeszcze rozwiązane. Stany i inne państwa europejskie stoją na granicy bankructwa, a ponieważ giełda "odzwierciedla" stan gospodarki potencjał do spadków jest jeszcze bardzo duży...

Podsumowując jest szansa na odreagowanie (przynajmniej krótkoterminowe). Dalsze wzrosty mogłaby zatrzymać linia trendu lub kolejne zniesienie Fibo.  


Utworzyła się formacja RGR i doszło do przebicia linii szyi 

05.08.2011 - 1193

Utworzyła się formacja RGR co jest zapowiedzią na zmianę trendu. Formacja ta należy do jednej z bardziej wiarygodnych w analizie technicznej. Dwa dni temu doszło do przebicia linii szyi (linia wsparcia wyznaczona za pomocą ostatnich dwóch dołków) w wyniku czego cena w przyspieszonym tempie zaczęła "topnieć". Potencjalny zasięg spadków jest równy co najmniej wysokości liczonej od linii "szyi" do czubka "głowy" (G) po przebiciu wsparcia (linii szyi), a poziom ten jest równy 1145 pkt.. 

Wcześniej może dojść jeszcze do krótkiego przyhamowania spadków - pierwsze wsparcie znajduje się na poziomie 1170 pkt (czerwona pozioma linia). Po przebiciu tych dwóch poziomów kolejny "przystanek" (bądź już dołek) może nastąpić przy minimum z lipca 2010 roku - 1000 pkt..
on Thursday, June 21, 2012
Zgrupowane zniesienia potwierdzające kluczowe wsparcie
21.06.2012 - 1,2528 (wykres H4)

Dzisiaj analiza metodą Fibonacciego, którą w zasadzie stosunkowo rzadko praktykuję, jednak ze względu na ciekawe sygnały wynikające z tej metody, zadecydowałem że umieszczę ją na blogu. 

Tak więc przedział 1,17 - 1,15 z punktu widzenia Fibo to bardzo ważne wsparcia. W tych okolicach mamy tzw. zgrupowanie zniesień, które sugerują powrót do trendu wzrostowego. Jego potwierdzenie otrzymamy po przebiciu ostatniego szczytu (zarazem pokonanie górnego ograniczenia kanału), które zgodnie z teorią powinny przerwać obecny trend spadkowy. Potencjalny zasięg wybicia możemy wyznaczyć za pomocą szerokości kanału, który mierzony tym sposobem wskazuje na poziom ok. 1,0445. W tych okolicach mamy dodatkowo szczyt z 4 czerwca - potwierdza to opór , który po wybiciu z kanału powinien powstrzymać kurs przed dalszą kontynuacją tego ruchu. 
Krótko podsumowując: analiza metodą Fibonacciego wskazuje na wzrosty do co najmniej poziomu 1,0445 (w tych okolicach powinniśmy spodziewać się korekty). Po przebiciu 1,044 kolejne opory będziemy mieli w okolicach 1,052 oraz 1,065.


6 sygnałów kupna...
10.02.2012 - 1,026

Analizowałem trochę rynek forex i jedna para walutowa zwróciła moją szczególną uwagę. Para USD/CAD wygenerowała kilka pozytywnych sygnałów technicznych. Pierwsze trzy powstały na wykresie cenowym:
1) formacja podwójnego dna
2) przebicie linii trendu
3)  formacja harmoniczna

Potwierdzenie możemy znaleźć również na wskaźnikach:


Na pierwszym wskaźniku MACD wygenerował sygnał kupna poprzez przecięcie się średnich. Na drugim RSI troszkę wcześniej przebił linię trendu dając i tu pozytywny sygnał, oraz na ostatnim przyspieszona linia %K ostro zakręciła w górę, opuszczając przy tym niebezpieczną strefę wyprzedania.

W sumie naliczyłem 6 pozytywnych sygnałów. Teraz należałoby określić moment wejścia....
Ostatnie kilka godzin notowań to niemal pionowy ruch w górę, dlatego najlepiej poczekać na krótkoterminową korektę tego impulsu i wtedy zagościć w tej parze. Zlecenie obronne oraz TP możemy ustawić według poniższego wykresu:


Najważniejszy opór zaznaczyłem na pomarańczowo, kolejne tworzą następne wierzchołki oraz linie trendu. Natomiast najważniejsze wsparcia znajdują się poniżej ostatniego podwójnego dołka i poniżej formacji V (na początku wykresu). Na interwale krótszym podobnie - opory się nie zmieniają, a wsparcia tworzą ostatni dołek (1,00035) i wcześniejsze szczyty poniżej linii trendu. 
on Wednesday, June 13, 2012
 Kolejna korekta trendu wzrostowego
13.06.2012 - 1,5548 (H1)


Na wykresie powyżej zaznaczyłem silną strefę oporu, która znajduje się na poziomie 1,56 £ za $. Opór ten wyznaczają nam świece z długimi górnymi cieniami (tzw. "spadające gwiazdy"). Takie długie górne knoty świec informują o przewadze podaży w tych okolicach. Potwierdzenie odbicia od tego oporu możemy również znaleźć na wskaźniku Alligator, który jest właśnie w trakcie generowania pierwszych sygnałów odwrócenia ostatniego ruchu (zaznaczone strzałką). Do tej pory wszystkie swingi wskaźnik ten przepowiedział prawidłowo, dlatego też obecny ruch powinien nadal się pogłębiać (czyli chwilowo spadek do okolic linii trendu). 
Krótko podsumowując: obecnie powinniśmy przyjąć, że opór (1,56) nie zostanie tak szybko pokonany, jednak jak go przebijemy otrzymamy sygnał kupna (wyższego rzędu). Natomiast sygnał sprzedaży (wyższego rzędu) otrzymamy po przebiciu linii trendu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie kontynuacja obecnego ruchu (głównego trendu), aż do momentu zawężenia linii trendu do oporu. Po tym otrzymamy sygnał w którą stronę kurs dalej ruszy (powinno dojść do dosyć silnego wybicia z jednej bądź drugiej strony).
PS. 
Pole zaznaczone na pomarańczowo to pole w którym znajduje się silna strefa oporu i w której ja przyczaję na zajęcie krótkiej pozycji ze SL powyżej tego pola i TP w okolicach linii trendu (ryzyko-dochód = 1:4).


Jednak doszło do odbicia od wytypowanego wcześniej miejsca - analiza błędów
02.12.2011 - 1,5674

Odnosząc się do analizy wcześniejszej, "niestety" muszę przyznać, że miałem rację... "Niestety" bo mimo tego, że wytypowany przeze mnie punkt zwrotny został trafiony, z transakcji wyszedłem ze stratą. Głównym błędem jaki zrobiłem było szukanie sygnału zwrotnego na wykresie H1. Sygnał owszem się pojawił, jednak zlecenie obronne ustawione do tego wykresu szybko wywaliło mnie z rynku. Analiza zrobiona była do wykresu dziennego a nie godzinnego. Stop Loss uaktywnił się kilka pipsów przed dołkiem. Gdybym zawarł transakcję na wykresie dziennym, według tych samych sygnałów co szukałem na wykresie H1 wyszedł bym z tego wszystkiego z zyskiem. Dobra nauczka na przyszłość - cierpliwie czekać, a nie szukać "dołka dołków"....  



Przykładowy trade z wykorzystaniem linii mediany (Andrew's Pitchfork)
24.11.2011 - 1,55238

W dzisiejszym wpisie przedstawię przykładowy trade z wykorzystaniem tzw. linii mediany (Andrew's Pitchfork). Do prawidłowego wyrysowania tych linii należy najpierw określić wcześniejszy trend - w naszym przypadku był to trend wzrostowy. Następnie szukamy trzy punkty zwrotne, które wykorzystamy do wyrysowania tych linii. Ponieważ obowiązywał trend wzrostowy szukamy układu szczyt-dołek-szczyt (przy trendzie spadkowym szukamy układu odwrotnego, czyli dołek-szczyt-dołek). Jak widać linie mediany to trzy równoległe do siebie proste. Sygnały kupna i sprzedaży mamy gdy kurs dotrze do jednej z nich i są one odwrotne do wcześniejszego ruchu. Tak więc przy ruchu spadkowym po dotarciu kursu do środkowej linii  mamy sygnał kupna. Zlecenie obronne ustawiamy wtedy poniżej tej linii (poniżej ostatniego dołka). Jednak sygnał zajęcia pozycji nie mamy gdy kurs dotrze do tej linii, tylko dopiero po uformowaniu się odpowiedniej świeczki. W naszym przypadku mieliśmy ruch niedźwiedzi, więc dopiero po odbiciu od linii, gdy zobaczymy świeczkę byczą zajmujemy pozycję (w przypadku trendu wzrostowego pozycję zajmujemy po odbiciu od linii i uformowaniu się świeczki niedźwiedziej). 

No więc, wyznaczyliśmy miejsce wejścia na rynek oraz zlecenie obronne. Następnie należy wyznaczyć wielkość pozycji. Załóżmy, że dysponujemy kapitałem równym 10 000 zł i ryzykujemy maksymalnie 5% w jednej transakcji, czyli 5% z 10 000 =  500 zł. Ja gram na wykresie H1 i sygnał kupna powstał przy kursie równym 1,5526. Ostatni dołek mieliśmy na poziomie 1,5496. Zlecenie obronne ustawiam kilka pipsów poniżej tego dołka (1,5480) - czyli SL równy 48 pipsów. Teraz dzieląc maksymalną kwotę jaką możemy zaryzykować przez wartość SL (500:48 =10,41) otrzymamy 10,41 zł na 1 pips. Oznacza to, że możemy otworzyć pozycję na 0,3 lota (przy 0,3 lota jeden pipis równy jest ok 10 zł). Następnie należy ustawić Take Profit. Mój TP jest zawsze minimum 7 razy większy od wartości SL (oznacza to, że przy 6 razy poniesionej straty pod rząd za 7 razem wszystko odrabiam). W tym przypadku SL = 48 pipsów, więc TP = 7*48 = 336 pipsów. Pozycję zajęliśmy przy kursie 1,5526, TP ustawiliśmy na 336 pipsów, więc mamy kolejne proste działanie: 1,5526+0,0336=1,5766 (0,0336 = 336 pipsów). 

Podsumowując: SL równy 48 pipsów, przy 0,3 lota strata = ok 500 zł. TP 336 pipsów, czyli zysk przy 0,3 lota równy jest ok 2350 zł. Dodam, że należy jeszcze pamiętać o rozsądnym zarządzaniu pozycją, tzn. że przy nagłej silnej zmienności podjąć odpowiednie działania ;-).


Koniec korekty i powrót do wzrostów?
27.09.2011 - 1,5567 (wykres dzienny)

Na wykresie świetnie wydać jak kurs dotarł do ważnego wsparcia, gdzie od niego odbił, wsparcie to również idealnie pokrywa się z 261,8% zniesieniem Fibonacciego. Ostatnie odbicie przebiło jednocześnie przyspieszoną linię trendu spadkowego, co może świadczyć o nadchodzącym odwróceniu ruchu:

27.09.2011 - 1,5567 (wykres H1)

Na tym wykresie widzimy jak kurs utworzył nowy kanał wzrostowy. Po dziewięciu godzinnej walce z oporem jakie stanowiła linia trendu (gruba linia) doszło w końcu do wybicia. Obecnie kurs przebił również górne ograniczenie kanału, mamy więc przyspieszenie wzrostów.  Dodatkowe pozytywne sygnały daje nam wskaźnik Alligator, kurs znajduje się wysoko nad średnimi, ich układ również potwierdza silny trend wzrostowy. Kolejne opory mamy w okolicach 1,5741 (szczyty z 20 i 21 września), 1,5821 (najbliższe zniesienie Fibonacciego) oraz w okolicach 1,6. Natomiast najważniejsze wsparcia tworzą górne i dolne ograniczenie kanału oraz linia trendu.
on Saturday, June 9, 2012
Porównanie sytuacji technicznej akcji z surowcem 
08.06.2012 - 130,4


 Najwyższy czas odświeżyć techniczną sytuację spółki. Analizę tą odkładam już kilka tygodni, ale myślę że teraz jest dobry moment by coś napisać. Krótko terminowo wygląda zielono - spółka przebiła linię trendu, co może być sygnałem do próby wybicia w okolice kolejnej dłuższej linii trendu. Potwierdzenie na możliwe udane odreagowanie po ostatnich dosyć silnych spadkach możemy również znaleźć na wskaźnikach - MACD oraz RSI wygenerowały sygnał kupna dając nadzieję na udane wybicie. 


W dłuższej perspektywie wygląda troszkę gorzej. Dominujący trend nadal jest zniżkujący i sygnały na możliwą zmianę tego głównego ruchu otrzymamy dopiero po wyraźnym przebiciu 140 zł. 

Aby dokładniej ocenić techniczną sytuację waloru do analizy długoterminowej  posłużyłem się wykresem notowań miedzi, który jest głównym wyznacznikiem kształtowania się ceny spółki. Miesięczna korelacja miedzi z spółką przekracza ponad 90% co oznacza, że KGHM bardzo silnie reaguje na zmiany wartości ceny surowca:


 W krótszej perspektywie mamy więcej wahań, co oznacza że mogą się zdarzyć dni kiedy to surowiec oraz spółka idą w przeciwne strony:



Taki przykład kształtowania się cen KGHM niezależnie od surowca widać powyżej (zaznaczone kółkiem). Występuje ono wtedy, kiedy to korelacja staje się ujemna - im niższa wartość wskaźnika korelacji tym mniejszy wpływ "jednego na drugie". W przypadku wysokiej ujemnej korelacji wzrost "na jednym" powoduje spadek "na drugim". Można też zauważyć, że takie przeciwne ruchy kształtowania się cen na obu instrumentach występowały bardzo krótko (lub rzadko (jak kto woli :-P)), co potwierdza silny wpływ surowca na walor. 

Dla lepszego wyobrażenia tej zależności przygotowałem również wykres pokazujący zmianę wartości surowca i spółki w jednym oknie:

 

 Zależność widać "gołym okiem" - spadki na surowcu to również spadki na spółce i odwrotnie (wzrosty na spółce możemy podziękować wzrostom na surowcu).

Dobra, to teraz już wiemy, że wartość spółki w dłuższej perspektywie kształtuje cena miedzi (korelacja długoterminowa przekracza 90%). Zależność tą możemy więc wykorzystać by określić możliwą przyszłą wartość spółki KGHM. Dlatego krótko opiszę co mówi wykres miedzi:

FCopper 08.06.2012 - 331,7



 Trzy tygodnie temu przebiliśmy dolne ograniczenie formacji trójkąta, którego potencjalny zasięg wybicia może doprowadzić do 20% przeceny. Dla KGHM oznacza to zagrożenie do pogłębienia spadków o co najmniej  20%  - czyli spadek do okolic 105 zł (notabene okolice dołka z grudnia 2011 roku). Tak więc powinniśmy szykować się na test wsparcia, którego przebicie może doprowadzić do jeszcze dużo większego pogłębienia dołka....
W chwili obecnej (czyli na okres krótkoterminowy) możemy dobić do linii trendu, jednak po pierwszych sygnałach zakończenia ostatniej byczej korekty lepiej szybko wychodzić z inwestycji, gdyż zagrożenie do głębszych spadków jest większe niż szansa dłuższe wzrosty.


Czas na korektę?
15.03.2012 - 154


 Króciutko: KGHM dotarł do krótkoterminowej linii trendu spadkowego. Jest to pierwszy sygnał na możliwe zakończenie ostatnich silnych wzrostów na tym walorze...
Dodatkowo wzrosty powstrzymuje górne ograniczenie klina zwyżkującego:

 Na powyższym wykresie możemy zauważyć pewną analogię do wcześniejszego klina zwyżkującego - odbicie od linii trendu spowodowało przebicie dolnego ograniczenia klina, co w konsekwencji doprowadziło do silnej korekty. Czy tym razem będzie podobnie? Wkrótce się przekonamy...
Formacja klina zawsze zapowiada odwrócenie trendu. Więc przebicie dolnego ograniczenia formacji da silny sygnał na spadki. Najważniejsze wsparcia tworzą poziomy 135,8 zł (luka), 115 zł (dołek w pierwszym klinie) oraz 102,4 zł (dołek w drugim klinie).



 Czy spadki się pogłębią? 
18.11.2011 - 143,9


Czy spadki w wyniku informacji o opodatkowaniu wydobywania miedzi spowodują pogłębienie spadków? 
Aby odpowiedzieć na to pytanie proponuję spojrzeć na powyższy wykres... długa niedźwiedzia świeca przy zwiększonym wolumenie raczej nie wróży dobrze. Negatywnie też na oscylatorach - RSI przebił linię trendu, a MACD wygenerował sygnał sprzedaży. Patrząc na wykres ostrzeżenie przed możliwym cofnięciem się kursu mieliśmy już wcześniej - pisałem o nim ponad tydzień temu. Wsparcia się nie zmieniają - dalej wszystko tak jak pisałem kilka dni temu (niżej).  
    

Wybicie z klina zwyżkującego - powrót do spadków?
10.11.2011 - 157

Utworzyła się formacja klina zwyżkującego, gdzie na ostatniej sesji doszło do wybicia. Niestety przebicie dolnego ograniczenia klina zwykle sygnalizuje silną korektę. Dodatkowy negatywny sygnał daje nam formacja świecowa - objęcie bessy. Potwierdza ona duże prawdopodobieństwo na ruch spadkowy. Wsparcia znajdują się w okolicach 151 zł (szczyt z wcześniejszej fali + podwójny dołek z sierpnia i września), 134 zł, które pokrywa się zarazem 61,8% zniesieniem Fibonacciego oraz 115,4 zł - minimum z października.  Wsparcie może również tworzyć linia trendu spadkowego.
on Friday, June 1, 2012
"Sell in may and go away" - reguła, która mówi że nie warto zajmować się akcjami w okresie letnim sprawdza się jak co roku. Maj jest miesiącem, który zapoczątkowuje zastój na rynkach, przez co w tym miesiącu powinniśmy właśnie sprzedać akcje i jechać na wakacje... Jednak ja nie słucham reguł - w swoim eksperymentalnym portfelu "Byki 2012" spróbuję mimo spadków na giełdach zarobić na wzrostach wybranych akcji. Czy się uda - przekonamy się pod koniec roku :)



Mimo ponad 6% spadków na szerokim rynku, wartość portfela "Byki 2012" rośnie. W maju opuścił nas ostatni walor z początkowo wybranych akcji (tutaj link do listy wybranych spółek w grudniu na 2012 rok), przez co zadecydowałem o wyborze nowych spółek. Nowa selekcja okazała się bardzo dobrą decyzją - w tym miesiącu wybrane akcje przyniosły średnio 4% zysk (link do nowych wybranych spółek).

Pierwszą z omawianych dzisiaj akcji będzie spółka, która najdłużej "wytrzymała w portfelu" i zapewniała 8% stopę zwrotu z inwestycji:

Wawel 31.05.2012 - 556
  
Kryterium, które zadecydowało o sprzedaży było przebicie średniej EMA100. Średnia ta bardzo dobrze wyłapywała duże ruchy, więc jej ostatnie przebicie mogło dać sygnał do możliwego pogłębienia spadków - co najmniej do linii trendu. Dzisiaj jednak widzimy, że kurs spółki znowu wrócił powyżej jej ograniczenia, co może tylko świadczyć o nieudanej próbie pogłębienia ostatniej korekty. W początkowo zakładanej perspektywie na jeden rok "byczość" waloru nadal jest zachowana, więc mimo tego że spółka już opuściła portfel jej dalsze perspektywy nadal oceniam na pozytywnie. 


EkoExport 31.05.2012 -  19,35

Pierwszą z nowych omawianych spółek w portfelu jest EkoExport. Obecnie możemy zaobserwować walkę spółki z utrzymywaniem wsparcia. Głównym wyznacznikiem tego wsparcia jest luka z 16 marca oraz dolne ograniczenie chmury hossy (Senkou-Span B). Na dzień dzisiejszy niestety lekką przewagę mają niedźwiedzie, jednak pokonanie oporu powinno szybko odwrócić role. Dlatego też kupno w okolicach wsparcia daje dobre zarządzanie pozycją - niskie ryzyko z wysokim potencjalnym zyskiem. W przypadku portfela "Byki 2012" moment zajęcia pozycji mieliśmy w dniu opublikowania analizy (link do decyzji o zakupie) - żeby uwiarygodnić prowadzenie tego portfela. Dzisiaj spółka przyniosła nam już prawie 2% zysku. W przypadku utrzymania poziomu wsparcia po przebiciu oporu zysk ten może się wielokrotnie powiększyć.


Eurocash 31.05.2012 - 38,5

 Kolejną nową spółką jest Eurocash. W jej przypadku w oczy rzuca nam się ogromny wolumen na ostatniej sesji - związany on jest z wejściem spółki do indeksu MSCI Poland. Dodatkowo ciekawe jest skorelowanie waloru z rynkiem - w czasie spadków na giełdzie korelacja jest wysoko ujemna, a gdy na rynkach dominują wzrosty korelacja ta staje się dodatnia. Świadczy to silnym dominującym trendzie, który bez względu na charakter rynku (byczy lub niedźwiedzi)  trzyma spółkę w hossie. Było to głównym kryterium wybrania tej spółki do "prestiżowego" portfela Byki 2012.


Zamet 31.05.2012 - 2,59

Następna akcja to prawdziwy "kiler" rynku. Wartość spółki Zamet w maju wzrosła o 44%, przy czym główny indeks WIG spadł o ponad 6%. W dniu decyzji o zakupie (opublikowania analizy) wartość waloru wynosiła 2,1 zł, co oznacza dzisiaj zwrot z inwestycji równy 23,33%! Na chwilę obecną jest to "lokomotywa" w portfelu i tak szybki wzrost wartości może skończyć się równie szybkim zjazdem w dół. Dlatego też nie wykluczam wcześniejszą sprzedaż i zapewnienie sobie zysku z tej inwestycji.


LPP 31.05.2012 - 2900

W przypadku spółki LPP cena jednej akcji wynosi aż 2900 zł. Słuchając wypowiedzi znajomych (również inwestorów) wydawało by się, że jest to już najwyższa możliwa do osiągnięcia cena. Jednak dokładnie to samo słyszałem, kiedy spółka kosztowała 1000 zł, po tym 1500 zł, 2000 zł itd. Główny trend wzrostowy nadal jest dominujący, dlaczego więc nie 5000 zł lub nawet 10000 zł...? Cena jednej sztuki akcji nigdy nie powinna być kryterium do zakupu - gramy z trendem i jak najdłużej w nim siedzimy. Jest to najprostsza i zarazem najskuteczniejsza strategia. Po powstaniu jasnych sygnałów odwrócenia tego trendu szybko reagujemy i przytulamy swój zysk.

UWAGA: to samo i na odwrót - nie ważne, że spółka wcześniej kosztowała 500 zł a dzisiaj 1 zł. Gadanie, że jest tanio (bo wcześniej kosztowała kilkaset złotych) i taniej nie będzie, nic nie da - czekamy na pozytywne sygnały i dopiero wtedy podejmujemy decyzję o zakupie. Gra "pod prąd" jest bardzo trudna i najczęściej doprowadza do szybkiego wyzerowania rachunku.


Sanok 31.05.2012 - 16,19

W przypadku  tej spółki widzimy jak idealnie wpisuje się w kanał wzrostowy i stale utrzymuje swój trend. Bez względu na to w jakiej kondycji jest rynek, spółka ta stale rośnie nie przyjmując się większością. Również i tu w czasie hossy walor szedł za rynkiem, a po odwrocie trendu spółka dalej realizowała swój ruch. Obecnie skorelowanie z rynkiem przekracza ponad -0,8 co oznacza, że im więcej WIG spada tym więcej spółka rośnie :).


Fasing 31.05.2012 - 25,8

W dniu dodania listy spółek, które stale pokonują rynek, Fasing zatrzymał się na ważnym oporze. Dlatego w przypadku tego waloru zadecydowałem o wejściu dopiero po pokonaniu tej bariery. Moment zajęcia pozycji ustaliłem na poziomie 26,10 zł. Dzisiaj jesteśmy kilka groszy poniżej tego poziomu jednak dominujący trend nadal jest wzrostowy, więc jako inwestycja na ten rok idealnie się nadaje :).

Podsumowując:
Strategia "ujemna korelacja z indeksem w czasie bessy oraz zachowanie głównego trendu wzrostowego" jak do tej pory sprawdza się idealnie. W maju WIG stracił ponad 6% a portfel "Byki 2012" mimo dużej ilości spółek (dywersyfikacja ryzyka) bije rynek i wychodzi na duży plus. Poniżej przedstawiam miesięczną stopę zwrotu oraz kształtowanie się wartości portfela na tle rynku:

 Miesięczne stopy zwrotu z indeksu oraz portfela:

Widać, że początkowo wybrane spółki szły za rynkiem, gdzie po zmianie akcji rola się odwróciła - WIG spadał a wartość portfela zaczęła rosnąć. Gdyby trend na rynkach się odwrócił, akcje w portfelu dalej powinny rosnąć - ponieważ korelacja oraz dominujący trend przemawiają za kontynuacją ruchu na tych akcjach. W perspektywie 5 miesięcy (od początku tego eksperymentu) wartość WIG'u oraz "Byków 2012" kształtowała się następująco:


WIG stoi dzisiaj o 0,11% gorzej niż na początku, przy czym wartość portfela od początku eksperymentu wzrosła o 9,04%. Patrząc na ogólną sytuację rynków akcji, myślę że jest to dosyć dobry wynik...

Jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi, bądź propozycje dotyczące ulepszenia portfela/strategi to zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.