W maju portfel zyskał rekordowo dużo, natomiast w czerwcu niemal połowę wypracowanych zysków z poprzedniego miesiąca oddał. Były to dwa rekordowe miesiące - maj rekordowo zielony, a czerwiec rekordowo czerwony...
Patrząc na czerwcowe spadki, można pomyśleć, że dobrze że w tym czasie byłem na urlopie i nie musiałem tego całego dramatu oglądać, a może właśnie źle, że mnie nie było bo nie mogłem interweniować.... No nie ważne - czerwcowe straty zostały w lipcu szybko odrobione. Dzisiaj portfel stoi najwyżej od początku jego założenia, a benchmark (WIG) nadal ma poważne problemy z utrzymaniem tempa wzrostów swojego konkurenta (portfela).
Dla podsumowania ostatnich ciekawych miesięcy w poniższej tabeli przygotowałem miesięczne różnice wartości portfela oraz WIG'u (w prostokątach zaznaczyłem najwyższą oraz najniższą do tej pory osiągniętą stopę zwrotu) - warto tu dodać, że obydwa rekordy nastąpiły jeden po drugim, co ładnie pokazuje jaki nasz rynek był ostatnio zmienny:
Przechodząc do "byków" przed wyjazdem pisałem o tym, że będę szukał spółki na uzupełnienie wolnego miejsca w portfelu. Głównym kandydatem były akcje CCC (tutaj link do wpisu: CCC - analiza techniczna). Sygnałem wejścia miał być pokonany opór na poziomie 87 zł, który krótki czas później przebiliśmy. Niestety ale w tym samym czasie wyjechałem, przez co nie miałem okazji na zakup.
Po powrocie było już troszkę za późno, dlatego miejsce tej spółki zajęły Azoty Tarnowskie...
Zakup okazał się klapą - krótko po nabyciu tego papierka akcje z powrotem wypuściłem w rynek:
Azotytarnów 31.07.2013 - 65,4
Sprzedaż nastąpiła na zleceniu obronnym - była to ewakuacja czysto techniczna (po przebiciu wcześniejszego dołka). Na moją niekorzyść końcówka sesji przeszła pod dyktando byków tworząc przy tym pro wzrostową formację młota. Oznacza to, że na kolejnych sesjach możemy spodziewać się większego odreagowania i prawdopodobnie ataku na opór (podwójny szczyt na poziomie 75 zł). Ważne jest też to, że kurs nadal utrzymuje się powyżej linii trendu, co w dłuższym terminie świadczy o dobrej kondycji spółki.
Eurocash 31.07.2013 - 59,5
Pierwszą z omawianych spółek, które nadal są w portfelu to Eurocash. Nie trzeba tu mieć wyszkolone oko, żeby zauważyć że na wykresie tworzy się trójką zwyżkujący. Potencjalny zasięg wybicia mógłby przebić szczyt z 3 czerwca (w przypadku wybicia w górę).
Wawel 31.07.2013 - 980
Drugą spółką z portfela jest Wawel - stały bywalec "byków". Ostatnia konsolidacja zakończyła się wybiciem kursu w górę i posmakowaniem okrągłego (psychologicznego) oporu = 1000 zł. Dokładnie na tym poziomie znajduje się też moje zlecenie profitujące. Jeżeli w kolejnych dwóch tygodniach nie dojdzie do sprzedaży, zlecenie to przesunę...wyżej. Ze względu na okrągły poziom spodziewam się odbicia od tej ceny i przebicie go za kolejnym "podejściem". Podkreślam ale, że w dłuższym horyzoncie czasowym nadal nastawiony jestem na wzrosty (dlatego też przesunięcie TP wyżej).
Zamet 31.07.2013 - 3,67
Kolejną spółką w portfelu jest Zamet. Powyższy wykres uwzględnia wszystkie operacje, co oznacza że od kursu odcięta była dywidenda (zakup po 3,9 zł nastąpił przed odcięciem od kursu dywidendy - w praktyce cena zakupu wypada prawie 9% niżej). Jednak całkowitą stopę zwrotu ze względów formalnych liczę od kursu w dniu nabycia, co nie oznacza, że po sprzedaży poniżej ceny wejścia z całości jest minus. Na zero wyjdę po pokonaniu 3,7 zł. Obecnie jesteśmy na symbolicznym minusie, a aktualna konsolidacja daje okazję do zawężenia zlecenia obronnego (ze względu na płynność z aktywacją na zamknięciu).
Amica 31.07.2013 - 84,39
Ostatnią omawianą spółką z portfela jest Amica. Kurs znajduje się w zdrowym trendzie wzrostowym, stale przebijając wszystkie wcześniejsze szczyty. Sygnałów słabnięcia - brak, więc nie widzę też powodu, żeby sprzedawać ją wcześniej.
Podsumowując: dzisiaj "byki" stoją ponad 60% wyżej (od początku założenia), dla porównania szeroki rynek (WIG) w tym samym czasie zyskał 24%. Na jednym wykresie sytuacja przedstawia się następująco:
Na wykresie wspaniale widać "te rekordowe miesiące", szczególnie ten spadkowy. Na szczęście ale udało się w lipcu wszystko szybko odrobić. W kolejnym miesiącu postaram się znaleźć spółkę/spółki które są trochę mniej skorelowane z rynkiem, żeby nawet w okresie głębszej korekty wartość portfel mogła stabilnie rosnąć.










