on Wednesday, July 31, 2013
Dzisiaj ostatni dzień miesiąca, więc czas podsumować stan portfela "Byki":

W maju portfel zyskał rekordowo dużo, natomiast w czerwcu  niemal połowę wypracowanych zysków z poprzedniego miesiąca oddał.  Były to dwa rekordowe miesiące - maj rekordowo zielony, a czerwiec rekordowo czerwony... 

Patrząc na czerwcowe spadki, można pomyśleć, że dobrze że w tym czasie byłem na urlopie i nie musiałem tego całego dramatu oglądać, a może właśnie źle, że mnie nie było bo nie mogłem interweniować.... No nie ważne - czerwcowe straty zostały w lipcu szybko odrobione. Dzisiaj portfel stoi najwyżej od początku jego założenia, a benchmark (WIG) nadal ma poważne problemy z utrzymaniem tempa wzrostów swojego konkurenta (portfela).  

Dla podsumowania ostatnich ciekawych miesięcy w poniższej tabeli przygotowałem miesięczne różnice wartości portfela oraz WIG'u (w prostokątach zaznaczyłem najwyższą oraz najniższą do tej pory osiągniętą stopę zwrotu) - warto tu dodać, że obydwa rekordy nastąpiły jeden po drugim, co ładnie pokazuje jaki nasz rynek był ostatnio zmienny:



Przechodząc do "byków" przed wyjazdem pisałem o tym, że będę szukał spółki na uzupełnienie wolnego miejsca w portfelu. Głównym kandydatem były akcje CCC (tutaj link do wpisu: CCC - analiza techniczna). Sygnałem wejścia miał być pokonany opór na poziomie 87 zł, który krótki czas później przebiliśmy. Niestety ale w tym samym czasie wyjechałem, przez co nie miałem okazji na zakup. 

Po powrocie było już troszkę za późno, dlatego miejsce tej spółki zajęły Azoty Tarnowskie...
Zakup okazał się klapą - krótko po nabyciu tego papierka akcje z powrotem wypuściłem w rynek:

Azotytarnów 31.07.2013 - 65,4

Sprzedaż nastąpiła na zleceniu obronnym - była to ewakuacja czysto techniczna (po przebiciu wcześniejszego dołka). Na moją niekorzyść końcówka sesji przeszła pod dyktando byków tworząc przy tym pro wzrostową formację młota. Oznacza to, że na kolejnych sesjach możemy spodziewać się większego odreagowania i prawdopodobnie ataku na opór (podwójny szczyt na poziomie 75 zł). Ważne jest też to, że kurs nadal utrzymuje się powyżej linii trendu, co w dłuższym terminie świadczy o dobrej kondycji spółki. 


Eurocash 31.07.2013 - 59,5

Pierwszą z omawianych spółek, które nadal są w portfelu to Eurocash. Nie trzeba tu mieć wyszkolone oko, żeby zauważyć że na wykresie tworzy się trójką zwyżkujący. Potencjalny zasięg wybicia mógłby przebić szczyt z 3 czerwca (w przypadku wybicia w górę).



Wawel 31.07.2013 - 980

Drugą spółką z portfela jest Wawel - stały bywalec "byków". Ostatnia konsolidacja zakończyła się wybiciem kursu w górę i posmakowaniem okrągłego (psychologicznego) oporu = 1000 zł. Dokładnie na tym poziomie znajduje się też moje zlecenie profitujące. Jeżeli w kolejnych dwóch tygodniach nie dojdzie do sprzedaży, zlecenie to przesunę...wyżej. Ze względu na okrągły poziom spodziewam się odbicia od tej ceny i przebicie go za kolejnym "podejściem". Podkreślam ale, że w dłuższym horyzoncie czasowym nadal nastawiony jestem na wzrosty (dlatego też przesunięcie TP wyżej).


Zamet 31.07.2013 - 3,67
  
Kolejną spółką w portfelu jest Zamet. Powyższy wykres uwzględnia wszystkie operacje, co oznacza że od kursu odcięta była dywidenda (zakup po 3,9 zł nastąpił przed odcięciem od kursu dywidendy - w praktyce cena zakupu wypada prawie 9% niżej). Jednak całkowitą stopę zwrotu ze względów formalnych liczę od kursu w dniu nabycia, co nie oznacza, że po sprzedaży poniżej ceny wejścia z całości jest minus. Na zero wyjdę po pokonaniu 3,7 zł. Obecnie jesteśmy na symbolicznym minusie, a aktualna konsolidacja daje okazję do zawężenia zlecenia obronnego (ze względu na płynność z aktywacją na zamknięciu). 


Amica 31.07.2013 - 84,39

Ostatnią omawianą spółką z portfela jest Amica. Kurs znajduje się w zdrowym trendzie wzrostowym, stale przebijając wszystkie wcześniejsze szczyty. Sygnałów słabnięcia - brak, więc nie widzę też powodu, żeby sprzedawać ją wcześniej.  


Podsumowując: dzisiaj "byki" stoją ponad 60% wyżej (od początku założenia), dla porównania szeroki rynek (WIG) w tym samym czasie zyskał 24%. Na jednym wykresie sytuacja przedstawia się następująco:


Na wykresie wspaniale widać "te rekordowe miesiące", szczególnie ten spadkowy. Na szczęście ale udało się w lipcu wszystko szybko odrobić. W kolejnym miesiącu postaram się znaleźć spółkę/spółki które są trochę mniej skorelowane z rynkiem, żeby nawet w okresie głębszej korekty wartość portfel mogła stabilnie rosnąć. 
on Thursday, July 25, 2013
USDJPY w trójkącie 
25.07.2013 - 99,564
 

Krótko: USDJPY znajduje się w trójkącie co może dać sygnał na zmianę kursu o blisko 320 pipsów. W przypadku wybicia w górę potencjalny zasięg równy byłby szczytowi z maja. Gdybyśmy zaobserwowali wybicie dołem cena mogła by dojść do 96,2 $ za ¥. Rozsądne przyłączenie do ruchu widzę dopiero po wybiciu. 

4 - letnia linia trendu spadkowego przebita
24.02.2012 - 80,82
 Na początku lutego USD/JPY przebił czteroletnią linię trendu spadkowego co dało nam pierwsze oznaki na możliwe odwrócenie długoterminowego trendu. Dodatkowe zapewnienie do tego odwrócenia daje nam ostatnie przebicie dwóch wybijających świec 4 sierpnia i 31 października (interwencja japońskiego banku centralnego). Całkiem możliwe, że efekt tej interwencji widzimy dopiero teraz...
Kolejne istotne opory tworzą wcześniejsze dołki i szczyty. Ostateczne potwierdzenie odwrócenia powinniśmy mieć po przebiciu kluczowego poziomu, który znajduje się w okolicach 85,5 jenów za dolara.


Przy dolnym ograniczeniu konsolidacji - szukamy potwierdzenie wejścia na wskaźniku
27.01.2012 - 76,673

Na USD/JPY mamy obecnie bardzo ciekawą sytuację - kurs od listopada ubiegłego roku znajduje się w konsolidacji. Wszystkie dotarcia do dolnego lub górnego ograniczenia dawały wiarygodne sygnały wejścia, których potwierdzenie mieliśmy na wskaźniku RSI. W chwili obecnej kurs znajduje się bardzo blisko wsparcia. Podobnie i tym razem RSI potwierdza możliwe odbicie (należy pamiętać, że sygnał kupna/sprzedaży mamy dopiero po wyjściu ze strefy wyprzedania/wykupienia). Jest tu duża szansa na spory zarobek. Take Profit możemy ustawić około 14 razy wyżej niż Stop Loss. Jednak ja zalecam w czasie odbicia zamykanie części pozycji na oporach, gdzie ostatnią część najlepiej sprzedać na górnym ograniczeniu konsolidacji. W przypadku przebicia wsparcia powinniśmy zaobserwować gwałtowny ruch spadkowy w kierunku 76,1 i 75,54. Jednak ja zakładam zatrzymanie się kurs na wsparciu i walkę z nim, pozycję najlepiej zająć po wybiciu ze strefy wyprzedania na wskaźniku.
on Sunday, July 21, 2013
Przed istotnym oporem
19.07.2013 - 1,4298

EUR/AUD znajduje się na ważnym długoterminowym oporze, z którym walczy już szósty tydzień. Wyraźne przebicie może potwierdzić znaczną przewagę europejskiej waluty i możliwą zwyżkę do okolic 1,55.

Gdyby natomiast doszło do odbicia (od obecnego oporu), korekta ostatnich wzrostów mogła by sięgnąć wcześniejszy opór, który powinien zamienić się teraz w wsparcie (są to okolice 1,32).

Nie pozostaje nic innego jak cierpliwe czekanie i obserwowanie jak kurs zareaguje na opór, aby wiedzieć w którą stronę przyłączyć :).
on Sunday, July 14, 2013
Minęły cztery tygodnie odkąd ostatnio publikowałem coś na blogu... może wyjaśnię skąd się wzięła ta długa przerwa:

W połowie czerwca zdecydowałem się na troszeczkę spontaniczny wyjazd, który później postanowiłem przedłużyć. Następnie po powrocie niemal natychmiast musiałem lecieć do Köln przez co nie miałem nawet okazji wyjaśnić, dlaczego na blogu nic się ostatnio nie dzieje i że w kolejnych tygodniach nie będzie dziać...
W Kolonii powiększałem swoją wiedzę na temat prawa, którą chcę wyspecjalizować w kierunku prawa bankowego/finansowego (głównie z powodu zainteresowania mechanizmami funkcjonowania rynków). W tym czasie mój dostęp do internetu był ograniczony - laptopa specjalnie nie zabierałem, żebym mógł się skoncentrować tylko na jednym. Mimo trudnego materiału jakim się ostatnio zajmowałem urlop był udany. Jednak w ciągu tych czterech tygodni na świecie dużo się działo - oznacza to, że te zaległości muszę jeszcze nadrobić. Przede mną  analizy, wskaźniki, raporty, dane makro, jakieś ważne wiadomości,  itd. .. Więc czeka mnie dużo pracy, na którą w zasadzie już się cieszę :).

Także od dzisiaj oficjalnie jestem z powrotem ;)