on Friday, December 30, 2011
WIG20 stracił w tym roku ponad 20% i niestety wygląda na to, że najgorsze jeszcze przed nami... 2012 rok zapowiada się jako burzliwy i pełen emocji. Mimo tego istnieje kilka spółek, które mają jeszcze potencjał do wzrostów. Do znalezienia takich "rodzynek" na przyszły rok, zwróciłem głównie uwagę na spółki gdzie długoterminowy trend wzrostowy mimo silnych przecen na szerokim rynku nie został przerwany. Niżej wypisałem te akcje, które w mojej opinii mogą przezwyciężyć rynek:


Cormay 27.12.2012 - 16,79
  Pierwszą z nich jest Cormay. Silny trend wzrostowy, który trwa już prawie od chwili debiutu nadal jest aktualny. Walor znajduje się w szerokim kanale wzrostowym, a w chwili obecnej cena znajduje się blisko jego dolnego ograniczenia. Więc zlecenie obronne możemy ustawić poniżej tej linii (obecnie w okolicach 16 zł - ewentualna strata wyniosła by wtedy (tylko) 5%).

Cityinter 27.12.2011 - 30,04

Kolejną spółką jest Cityinteractive. Tutaj po pierwszych mocniejszych przecenach na szerokim rynku również i na tej spółce zaobserwowaliśmy silny zjazd ceny. Jednak mimo ostatniej kontynuacji tego ruchu na indeksach, spółka przebiła linię trendu spadkowego, otwierając sobie drogę na północ. Kolejne opory tworzą wcześniejsze szczyty (zaznaczone na wykresie). Po ich przebiciu, dalsze wzrosty mogą zatrzymać jedynie bariery psychologiczne.

Integerpol 27.12.2011 - 114,8

Podobnie jak w przypadku spółki Cormay i na tym walorze prawie od debiutu jesteśmy świadkami wzrostów. Ciekawe jest to, że po przebiciu wcześniejszych (przyspieszonych) linii trendu nie dochodziło do silnych przecen tylko bardziej do trendu horyzontalnego. Tutaj też długoterminowy trend wzrostowy mimo wcześniejszych silnych przecen nadal został zachowany.

Boryszew 27.12.2011 - 0,63

Następną ciekawą spółką na przyszły rok może być Boryszew. Tutaj jednak uważam, że jako inwestycja roczna może nie przynieść nam zadowalających zysków. Boryszew to walor, który bardzo dobrze reaguje na wsparcia i opory. Ostatni impuls spadkowy zatrzymał się dokładnie na 61,8% zniesieniu Fibonacciego, dodatkowo na tym poziomie znajdowało się wsparcie utworzone z sierpnia. Dlatego też uważam, że na tej spółce można próbować grać wykorzystując strategię Price Action.

Wawel 27.12.2011 - 500

Ostatnią z moich proponowanych spółek na "inwestycję roczną" jest Wawel. Technicznie jest "najsilniejszym" z wyżej wymienionych akcji. Fundamentalnie też wygląda bardzo dobrze. Jedyna wada tej spółki to stosunkowo mały wolumen. Jednak inwestora planującego zakup na okres kilku miesięczny nie powinno to zbytnio interesować ;).

Polimexmostal 29.12.2011 - 1,67

Kolejną interesującą spółką na przyszły rok może być Polimex. Ostatnio mamy coraz więcej hałasu wokół tego waloru. Technicznie też interesująco - przebicie linii trendu spadkowego i wejście w nowy kanał wzrostowy. Jednak ewentualne wejście szukałbym dopiero po potwierdzeniu - przebicie kolejnych oporów (na wykresie zaznaczone grubą przerywaną linią).

Kruk 29.12.2011 - 43,52

Na takich trudnych sytuacjach gospodarczych jak mamy teraz profitują przede wszytkim firmy windykujące - taką firmą właśnie jest Kruk. Aktualnie cena porusza się w trendzie horyzontalnym, a minimalny zasięg wybicia z tej konsolidacji równy jest szerokości przedziału ruchu cen - w naszym przypadku ok. 20%.  Z pewnością warto obserwować tą spółkę :).

Kopex 29.12.2011 - 21,5

Kopex ostatnio też zachowuje się wzorcowo. Po przebiciu linii trendu kurs pnie się w górę. Analiza metodą Ichimoku wskazuje na początek trendu byczego (wykres dzienny + tygodniowy).
on Saturday, December 24, 2011
Nie będę się za bardzo rozpisywał, napiszę krótko i na temat: 

"Wszystkim czytelnikom życzę wesołych świąt Bożego Narodzenia, trafnych decyzji inwestycyjnych, dużo sukcesów oraz szczęśliwego Nowego Roku".


Chciałem jeszcze podziękować wszystkim czytelnikom za Waszą aktywność na blogu. Dzięki Waszym komentarzom wiele się nowego nauczyłem.                      








Źródło: images.google.com  



Końcówka grudnia to dobry moment na posumowanie minionego roku. 
Co do moich statystyk, zacznę on bloga:
Stronę od chwili jego założenia w maju tego (2011) roku odwiedziło już prawie 56 000 osób - jest to około 260 osób dziennie. Z tego najwięcej odwiedzających jest z Polski, ze Stanów Zjednoczonych oraz z Wielkiej Brytanii. Najpopularniejsze analizy to  CdRed (od maja ponad 4000 wyświetleń),  Groclin (od kwietnia prawie 2500 wyświetleń (pierwsza analiza przeniesiona z mojej wcześniejszej strony (analiza z 26.04))) oraz Down Jones (od listopada ponad 1000 wyświetleń).

Jeżeli chodzi o statystyki mojego portfela - napiszę tylko, że jestem zadowolony (pieniądze lubią ciszę ;-p).

W przyszłym roku nadal planuję publikować swoje analizy bym mógł do nich wracać i optymalizować swój portfel inwestycyjny. Zamierzam również dodawać analizy fundamentalne (obecnie wiedzę z analizy fundamentalnej jeszcze poszerzam).
on Friday, December 16, 2011
Na różnych parach walutowych, które są ze sobą wysoko skorelowane można zauważyć wspólne wsparcia i opory. Razem z kolegą znaleźliśmy kilka bardzo interesujących rzeczy. Główną parę do analizy wybraliśmy EUR/USD, jest ona (w czasie analizy) w ponad 85% skorelowana z GBP/USD, EUR/JPY, USD/CHF i NCD/USD. Główną uwagę skupiliśmy ale na pierwszych dwóch parach (GBP/USD i EUR/JPY) - ponieważ tam korelacja z EUR/USD przekraczała 90%. Z analizy wyszło nam, że pary te od dłuższego czasu mają wspólne wsparcia i opory:


Na powyższym wykresie zaznaczyłem te wspólne wsparcia oraz opory (oczywiście nie wszystkie). Najciekawsze jest to, że po osiągnięciu lokalnego dołka/szczytu obydwie pary (GBP/USD oraz EUR/JPY) są w ponad 80% skorelowane z główną parą ("edkiem").  Wykres korelacji EUR/USD do GBP/USD widzimy na samej górze, a EUR/USD do EUR/JPY na samej dole. Można jeszcze zauważyć, że te lokalne dołki oraz szczyty są od 0 do 3 dni od siebie przesunięte, tzn. na euro-dolarze lokalny dołek powstaje przykładowo jeden dzień wcześniej niż na euro-jenie. To kilku dniowe przesunięcie w czasie możemy wykorzystać.
Jak?
Obserwujemy jak dana para zachowuje się w czasie dotarcia do wsparcia/oporu. Sprawdzamy z jaką inną parą jest najwięcej skorelowana i gramy według sygnałów jakie dają nam te wykresy. Przykładowo możemy sprawdzić siłę wsparcia szukając go również na drugim wykresie, który w ponad 90% skorelowany jest z EUR/USD. Po odbiciu od tego wsparcia należy przyjąć podobny ruch na EUR/USD (który (dzięki) kilkudniowym przesunięciu w czasie jeszcze nie dotarł do tego poziomu). 
W chwili obecnej "edek" przebił ważne wsparcie (1,1314) a pozostałe dwie waluty jeszcze nie (EUR/JPY i GBP/USD). Możemy więc przyjąć trzy możliwe scenariusze:
1. EUR/USD pociągnie za sobą te dwie pary
2. dwie pary pociągną za sobą "edka"
3. EUR/USD oraz pozostałe dwie pary pójdą w przeciwną stroną (jednocześnie korelacja ta będzie maleć), po osiągnięciu pewnego poziomu obydwie pary powinny znowu do siebie zmierzać ("korelacyjnie")

Reasumując mamy dwie pary przeciwko jednej (możemy do analizy dodać jeszcze więcej ze sobą skorelowanych walut, by zwiększyć trafność). Analizując wykresy tą metodą możemy przyjąć, że obecnie mamy dołki na tych parach.
on Saturday, December 10, 2011
Analiza z wykorzystaniem kilku narzędzi
09.12.2011 - 9,14

W mojej ostatniej analizie tej spółki zwróciłem uwagę na zatrzymanie się przed silnym oporem po wybiciu górą z kanału spadkowego. Zatrzymanie to nastąpiło dokładnie na 23,6% zniesieniu Fibonacciego oraz górnym ograniczeniu chmury. Obecnie spółka znajduje się w fazie korekcyjnej, gdzie od kilku dni tkwi w konsolidacji. Aktualnie kurs zawiesił się na 50% zniesieniu z ostatniej fali. Dodatkowo konsolidacja ta znajduje się między dwoma średnimi:


Jeżeli nastąpi wybicie górą to średnie te wygenerują sygnał kupna. Potwierdzenie kontynuacji po ewentualnym wybiciu będziemy mieli jak kurs przebije ostatni szczyt.  Po dodatkowym naniesieniu wstęg Bollinger'a możemy zaobserwować jak górna i dolna wstęga zaczyna się silnie wokół kursu zawężać:

 
Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że narzędzie to najlepiej sprawdza się podczas trendu horyzontalnego. Takie silne zawężenie się wstęg jak zaobserwowaliśmy na tej spółce może sygnalizować dynamiczne wybicie z tej konsolidacji. Ciekawie również wygląda to na wykresie Ichimoku:




Odbicie od górnej granicy chmury potwierdziła formacja świecowa - objęcie bessy, która jest zapowiedzią na odwrócenie wcześniejszego ruchu wzrostowego na spadkowy. Świeczki nadal znajdują się w chmurze, co oznacza niepewność - w takim przypadku należy oczekiwać wybicia z chmury. Po wybiciu z tej niepewnej strefy otrzymamy sygnał w którą stronę spółka dalej będzie zmierzać. Ciekawie również wygląda Kumo przyszłości (chmura przyszłości) - jej granice silnie zawężają. Daje nam to pewną nadzieję na początek formowania się chmury hossy.  Na koniec chciałem jeszcze pokazać ważny dla spółki indeks:


SWIG80 09.12.2011 - 8543


Rafako należy do indeksu SWIG80, a on obecnie znajduje się w bardzo ważnym miejscu. Linia trendu stanowiąca tutaj opór wraz z linią wsparcia daje coraz to mniej miejsca dla wahań kursowych. Przebicie jedną z nich powinno dać silny impuls (logicznie w przypadku przebicia oporu impuls w górę, natomiast po przebiciu wsparcia w dół). 


Podsumowując uważam, że obecna sytuacja na wykresie nie jest jednoznaczna. Dlatego też powinniśmy cierpliwie przeczekać na jakieś potwierdzenie. Najważniejszym potwierdzeniem będzie przebicie jednej z linii (wsparcia/oporu) na indeksie. On właśnie powinien być głównym "kierunkowskazem" spółki.

Wybicie z kanału i zatrzymanie na pierwszym zniesieniu...
18.11.2011 - 10,04

Informacja o nabyciu nowego kontraktu na budowę bloków pomogła w wybiciu z kanału spadkowego trwającą już pół roku. Tym samym sytuacja techniczna spółki Rafako znacznie się poprawiła. Obecnie zatrzymanie nastąpiło na pierwszym ważniejszym zniesieniu - 23,6%. Kolejne opory tworzą ostatnie szczyty, które również pokrywają się ze zniesieniami. 

Podobnie wygląda to na wykresie Ichimoku:

Nastąpiło zatrzymanie na górnej granicy chmury - mamy więc potwierdzenie silnego oporu. Przebicie tego poziomu powinno otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Za zmianą trendu przemawia również linia sygnałowa, oraz ostatni sygnał kupna jakie wygenerowały średnie. Podobna sytuacja na wskaźniku MACD - mamy sygnał kupna, a średnie oraz histogram odnotowują coraz to wyższe poziomy. Martwić nas może jedynie RSI - jego zdaniem ostatnie wzrosty były zbyt dynamiczne...
on Friday, December 2, 2011
Odbicie od dolnego ograniczenia trójkąta
02.12.2011 - 1,3645


 Ostatnia analiza kolegi (niżej) bardzo mnie zainteresowała. Ponieważ kurs znajduje się od dłuższego czasu w trójkącie jego wybicie może mieć duży zasięg (mierzony za pomocą wysokości trójkąta wynosi on ok. 1600 pipsów). Według teorii, trójkąt jest zapowiedzią na kontynuację trendu, dlatego należy przyjąć za większe prawdopodobieństwo wybicia dołem. Jednak za nim dojdzie do tego wybicia, myślę, że jeszcze troszkę czasu minie. Obecnie doszło do odbicia od dolnego ograniczenia. W przypadku wybicia dołem najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3400 (podwójny dołek):



Kolejne bardzo ważne wsparcia mamy w okolicach 1,2760 (lokalny dołek w trójkącie) oraz 1,2460 (jest to ostatnie bardzo ważne wsparcie - historyczny dołek, który już wielokrotnie został obroniony). Myślę, że warto jest obserwować tą parę i dopóki nie dojdzie do znacznego zawężenia się trójkąta, można śmiało grać na odbicia od górnego i dolnego ograniczenia, pamiętając zarazem o odpowiednim zleceniu obronnym.


EUR/CAD w trójkącie
01.12.2011 - 1,3749

Analiza zrobiona przy współpracy z Krzysztofem Kozłowskim.

Na dzień dzisiejszy sytuacja jest niejasna, ale myślę, że szykuje się dość dobry moment na wejście po przebiciu strefy oporu
rozciągającej się miedzy 1.3778 a 1.3829. Podejrzewam , że w tej strefie nastąpi krótka konsolidacja, a następnie wyjście w dół. Zwykle po wyjściu
z tego oporu następuje krótka korekta która powinna być dla nas sygnałem do wejścia. Co bardziej niecierpliwi mogą wejść na wybiciu ze strefy ryzykując
jednak złapanie się w pułapkę fałszywego sygnału. Będę przyglądać się sytuacji na tej parze i po dotarciu do strefy będę oczekiwać powstania jakieś formacji świecowej
lub linii oporu/wsparcia która określi nam dokładny moment wejścia.

Autor: Krzysztof Kozłowski
on Saturday, November 5, 2011
Kilka w mojej opinii ciekawych wykresów, które zrobiłem do weekendowej analizy. Interpretacje zostawiam tym razem wam. Myślę że tam wszystko wspaniale widać, w razie czego z chęcią odpowiem na pytania.



 EUR/USD












USD/JPY












USD/CAD











Srebro











Złoto











Ropa
on Sunday, October 30, 2011
W tym poście chciałbym zwrócić uwagę na kluczowe opory, które powinny zapoczątkować odwrócenie trendu. Już w wcześniejszych analizach pisałem o poziomach, które po przebiciu dadzą sygnał na powrót do hossy. Pierwszym wykresem jakim się posłużę będzie analiza, którą dodałem wczoraj - WIG20:



WIG20 - 2409,3 (28.10.2011)

W wcześniejszym poście pisałem o spółkach, które pod względem technicznym wyglądają bardzo atrakcyjnie, przy tym posłużyłem się wykresem WIG20 by pokazać, że do zmiany trendu dużo nie brakuje. Obecnie WIG20 odbił od dołka, zbliżając się do kluczowego oporu, który w mojej opinii po przebiciu da sygnał na powrót do hossy.  Jednak przed pokonaniem tej bariery zakładam jeszcze korektę, która może sięgnąć 2300 pkt. Jeżeli ale cofnięcie będzie głębsze i przebije 2200 to można uznać, że wracamy z powrotem do bessy. Podsumowując, przebicie poziomu 2450 (o którym więcej pisałem tutaj) powinno otworzyć drogę do kontynuacji obecnego ruchu, gdzie następny przystanek mamy w okolicach 2700 pkt.


Następnym ważnym indeksem jest DAX:

W poście z 12 października pisałem, że wzrosty mogą sięgnąć do poziomów 6450 (na tym poziomie znajduje się średnia EMA50). Aktualnie dużo nie brakuje do osiągnięcia tego miejsca. Przebicie tej średniej powinno zapoczątkować zmianę trendu na wzrostowy (więcej na temat tej analizy w poście z 12.10 tutaj).


Kolejnym bardzo ważnym indeksem jest SP500:

Patrząc na wykres kilkuletni indeks SP500 nie wyszedł jeszcze z kryzysu - od 2007 roku znajduje się w trendzie spadkowym. Ostatni średnio terminowy trend wzrostowy został przerwany dając impuls do powrotu do bessy. Obecnie widzimy zatrzymanie na pierwszym ważnym oporze - krawędź chmury. Po wybiciu z chmury mamy kolejny bardzo ważny opór - teraz już kluczowy. W okolicach 1330 pkt. znajduje się długoterminowa linia trendu spadkowego. Przebicie tej linii zapoczątkuje powrót do wzrostów. Jednak wcześniej należy przyjąć odbicie, gdyż za pierwszym podejściem raczej nie starczy sił do pokonania tak silnej bariery.


Ostatnim interesującym wykresem jest EUR/USD:

Obecny impuls wzrostowy idealnie odbił się od 78,6% zniesienia Fibonacciego i zatrzymał się na 70,7% zniesieniu. Jeżeli bykom starczy sił to kolejne zatrzymanie wzrostów z dużym prawdopodobieństwem zatrzyma linia trendu. Od niej będzie zależeć gdzie kurs dalej ruszy. 
on Saturday, October 29, 2011
Ostatnie odbicie na rynkach znacznie poprawiło sytuację techniczną niektórych spółek. Powstało sporo pozytywnych sygnałów. Jednak należy pamiętać, że odbicie to trwa już ponad 3 tygodnie. Prawdopodobieństwo odreagowania jest więc bardzo duże. Dlatego uważam, że dobrym momentem do powrotu na rynek są okolice 2300 pkt (WIG20). Obecnie zatrzymanie mamy przed ważnym oporem:

WIG20 - 2409 (28.10.2011)

Przebicie poziomu 2450 powinno otworzyć drogę do dalszych wzrostów. W tych okolicach mamy szczyt z 31 sierpnia oraz górną granicę chmury bessy. Jednak przed wybiciem uważam, że powstanie jeszcze co najmniej jedna korekta która może sięgnąć okolice 2300 pkt. Poziom ten jest w mojej opinii dobrą chwilą na powrót na rynek akcji. Jeżeli ale kurs przebije 2300 dalsze zatrzymanie spadków widzę w okolicach 2200 punktów. Przebicie tego wsparcia zaneguje wszystkie pozytywne sygnały - wrócimy wtedy z powrotem do spadków. Niżej przedstawię kilka spółek, które moim zdaniem mają potencjał do wzrostów:


 JSW - 94,8 (28.10.2011)

Pierwszą z nich jest Jastrzębska Spółka Węglowa - JSW. Od chwili debiutu cena w przyspieszonym tempie topniała. Obecnie utworzyła się formacja "odwróconej głowy z ramionami" (oRGR). Zgodnie z teorią jest to jedna z najbardziej wiarygodnych formacji w analizie technicznej. Potencjalny minimalny zasięg wybicia jest równy długości między głową (G) a linią szyi. W naszym przypadku (obecnie) poziom ok. 135 zł.

 Boryszew - 0,80 (28.10.2011)

Od chwili pojawienia się informacji na temat podpisania kontraktu z VW i Bentley'em kurs w przyspieszonym tempie piął się w górę. Aktualnie mamy zatrzymanie przed pierwszym bardzo ważnym oporem równym 0,80 zł odreagowanie jest więc prawdopodobne, ale myślę że była by to okazja do zakupów bądź powiększenia swoich udziałów w tej spółce. Przebicie tego poziomu potwierdzi siłę byków, a kolejne zatrzymanie mogłoby nastąpić w okolicach 96 gorszy. Silne pierwsze wsparcie mamy na poziomie 0,66 zł (granica chmury), a kolejne w okolicach 0,60 zł.

Tauronpe - 5,6 (28.10.2011)

Kolejną interesującą spółką pod względem technicznym może być Tauron. Ichimoku wygenerował kilka sygnałów kupna, w tej chwili kurs zatrzymał się na górnym ograniczeniu chmury, która stanowi już wsparcie dla waloru. Przebicie poziomu 6 zł potwierdzi kontynuację wzrostów, gdzie kolejne zatrzymanie może nastąpić dopiero w okolicach 7 zł. Dalsze wsparcie znajduje się na poziomie 5,49 zł i 5,24 zł.

Kernel - 68 (28.10.2011)

Następnym interesującym walorem jest Kernel - mamy bardzo silny sygnał kupna w Ichimoku. Doszło do przecięcia się średnich nad chmurą, linia sygnałowa przebiła świeczki od dołu oraz zaczęła się formować chmura hossy. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 72 zł, kolejny w okolicach 85 zł. Wsparcie natomiast widzę przy cenie 63 zł, 58,4 zł i 52,5 zł.


KGHM - 158,5 (28.10.2011)

Ostatnią ze spółek jaka zwróciła moją uwagę jest KGHM. Niedawno i tu powstał sygnał kupna wygenerowany przez Ichimoku. Dodatkowo doszło do przebicia linii trendu. Zatrzymanie mamy przed chmurą bessy - pierwszy poważniejszy opór. Kolejne wzrosty będą skutkować wybiciem Chikouspan znad  świeczek - umocni to sygnał kupna, który powstał kilka dni wcześniej. Opory mamy odpowiednio na poziomie 160 zł, 175 zł i 200 zł. Wsparcia natomiast widzę przy w okolicach 134 zł i 115 zł.
on Monday, October 24, 2011
Indeksy w górę a spółka od ponad 2 tygodni w konsolidacji...
24.10.2011 - 0,55
 
Na prośbę osoby z czata krótko przedstawię sytuację techniczną spółki.
Mimo, że na indeksach od ponad dwóch tygodni zaobserwowaliśmy już wzrost o ponad 13% na wykresie spółki ERG dalej nic się nie dzieje... Walor od lutego bieżącego roku znajduje się w trendzie spadkowym, a ostatnie zawirowania na rynkach tylko przyniosły więcej "bałaganu" na wykresie. Od chwili pierwszych silnych przecen na rynkach na spółce można było zauważyć ogromną zmienność:


Obecny trend horyzontalny nie jest jednak znakiem na możliwe zatrzymanie ostatnich spadków. Rynek w tym czasie zyskał kilkadziesiąt procent, a spółka tylko utkwiła na swoim poziomie - wygląda to na odpoczynek przed dalszym ruchem spadkowym :P.

24.10.2011

Na wykresie Ichimoku w oczy rzuca się duże oddalenie średniej Tenkan od Kinjun. Jest to znak na to, że ewentualne odbicie raczej będzie krótkotrwałe. Wtedy możliwe zatrzymanie mielibyśmy w okolicach 0,74 zł. Natomiast na MACD powstał sygnał kupna, jednak średnie przebiegają bardzo blisko siebie - sygnał jaki powstał jest bardzo słaby. Przebicie 0,52 zł za skutkuje sygnałem przeciwnym na tym wskaźniku. Podsumowując nadal obowiązuje trend spadkowy i na razie nic nie wskazuje na jego zakończenie.
on Sunday, October 16, 2011
Wawel - spółka, którą bessa nie rusza?

14.10.2011 - 485,5 (układ tygodniowy)

Ostatnie spadki na rynkach spółkę w ogóle nie imponują. Mimo ostatniej 20% przeceny na szerokim rynku walor wzrósł o ponad 12%. Wykres przedstawia 9 letni trend wzrostowy - w ciągu tego czasu cena akcji wzrosła o 3370%! Panika jaką dotknęła ostatnio rynek akcji doprowadziła do przebicia wsparcia, jednak doszło do ważnego odbicia od długoterminowej linii trendu:

14.10.2011 (układ dzienny)

 Na wykresie wspaniale widać siłę waloru. Sygnał kupna jaki powstał dzięki dotarcia do długoterminowej linii trendu dał szansę na zakup akcji praktycznie w dołku. Dla spóźnialskich w czwartek powstały kolejne sygnały zakupu:

14.10.2011 (układ tygodniowy)


Kontynuację wzrostów potwierdzają średnie Tenkan oraz Kinjun (doszło do ich przecięcia w chmurze - zaznaczone strzałką), linia Chikouspan umocnił ten pozytywny sygnał (przebił świeczki od dołu - zaznaczone kółkiem). Dodatkowo sygnał kupna wygenerował MACD. Wszystko więc wskazuje na kontynuację dotychczasowego trendu. 

Podsumowując mamy odbicie od długoterminowej linii trendu, wybicie z chmury, sygnał kupna wygenerowany przez średnie Tenkan i Kinjun oraz jego potwierdzenie przez Chikouspan i sygnał kupna na MACD. Wsparcie mamy przy okolicach 400 zł a pierwszy opór znajduje się na poziomie 510 zł. Należy jeszcze pamiętać, że ostatnie sygnały powstały na wykresie tygodniowym, co znaczy że wzrostów nie powinniśmy oczekiwać od razu, tylko w perspektywie kilku tygodniowym.

on Wednesday, September 21, 2011
  Walka z podwójnym oporem
21.09.2011 - 40,25

Srebro na wykresie H1 uformował kanał spadkowy. Obecnie kurs dotarł do górnego ograniczenia kanału, ale dalsze wzrosty niestety zatrzymało 78,6% zniesienie. Przebicie tego poziomu może być pierwszą próbą na odwrócenie trendu (na wykresie H1). Kolejny opór mamy przy ostatnim szczycie (ostanie odbicie od górnej linii) -  40,89. Jeżeli nie uda się pokonać zniesienie Fibonacciego na jakim sreberko się teraz zatrzymało, możliwa będzie kontynuacja dotychczasowego trendu, wtedy dalsze zatrzymanie spadków mogłoby nastąpić na dolnym ograniczeniu kanału.  


Wykres H1 (M60)- 18 maj 2011
 
Ostatni dołek wybił się od 38,3% zniesienia Fibo i ostatecznie zamknął się na 50% zniesienia. Na wykresie zaznaczyłem możliwe miejsce zajęcia krótkiej pozycji na poziomie 35,25 możliwy zasięg w krótkim terminie 34,01 (potencjalny zysk +1,24) i Stop Loss na poziomie 35,58 (ewentualna strata -0,33). Przy 0,1 lota strata wynosiła by odpowiednio 644,49 zł, a możliwy zysk 2421,72 zł.
Na jakiej podstawie ustawiłem Stop Loss i Take Profit? No w przypadku Take Profit zakładam, że kurs ponownie zbliży się do 38,2% zniesienia Fibo i lekko wybije. Natomiast w przypadku Stop Loss kierowałem się podwójnym szczytem z świeczek z godziny 19 i 20 (wiem że nie stanowi to tutaj dużego oporu, ale w przypadku srebra ustawienie Stop Loss'a powyżej ostatniego szczytu (36,45) oznaczało by (jak dla mnie) za duże ryzyko). Ponieważ gram zgodnie z trendem zajmuję pozycję krótką.

UWAGA: Ja nie prognzuję kurs, tylko rozpatruję możliwy scenariusz :P
on Monday, August 22, 2011
23 sierpnia lecę na dwa tygodnie wypocząć i zebrać siły przed nowym (i już ostatnim) semestrem, tym samym na blogu będzie przerwa. Jak wrócę to oczywiście odświeżę wpisy :-).
Wrócę około 6-7 września. Mimo tego zachęcam do komentowania oraz pozostawiania jakichś informacji, pytań itp. - wtedy szybciej wkręcę się z powrotem na rynek ;-p.
Pozdrawiam i życzę udanych transakcji na giełdzie ;-).
on Tuesday, August 9, 2011
Dzisiaj amerykańskie indeksy zyskują średnio 4%. Możliwe więc, że jutrzejsza sesja rozpocznie się atakiem Byków. Ostatnio ale większość spółek straciło po kilkanaście procent. Którą więc wybrać?


Pierwszą interesującą spółką z technicznego punktu widzenia może być Groclin:
09.08.2011 - 11,62

Za zmianą kierunku notowań przemawia ostatnia formacja, która powstała na dzisiejszej sesji - Młot. Dodatkowo od kilku sesji jesteśmy świadkami znacznego powiększenia się wolumenu co również może świadczyć o nadchodzącej zwyżce.


Kolejną interesującą spółką może być Tauron:
09.08.2011 - 5,1

Tutaj z kolei kurs zbliżył się do ceny emisyjnej - 5,13 zł. Spółka zatrzymała się przed historycznym dołkiem, który znajduje się na poziomie 4,96 zł. Możliwe więc, że na kolejnej sesji będziemy świadkami próby obrony tego poziomu i cena z powrotem odbije.


Następnym kandydatem na krótkotrwałe odreagowanie może być Petrolinvest:
09.08.2011 - 5,37

Kurs podobnie jak spółka z wcześniejszej analizy dotarła do historycznego minimum i od kilku sesji broni tego wsparcia. Konsolidacja na tym poziomie za skutkowała pozytywnym sygnałem, który powstał na oscylatorze stochastycznym. Z moich obserwacji oscylator ten sprawdza się najlepiej na krótkich ruchach, więc ponowne cofnięcie do okolic 4,9 zł mógłby być wykorzystany do zajęcia pozycji i próby sprzedaży waloru na daytrading'u. Należy również pamiętać o dosyć ciasnym zleceniu obronnym, który tutaj po przebiciu 4,9 zł może być ostatnią deską ratunkową. Pokonanie tej bariery skutkować będzie z dużym prawdopodobieństwem pogłębienia się spadków. 


Na dołączenie do grona krótkotrwałych wzrostów ma szansę jeszcze Astarta:
09.08.2011 - 69

Astarta po silnej korekcie (jak zresztą obecnie większość spółek) przebiła 38,2% zniesienie Fibonacciego. Zamknięcie ale nastąpiło powyżej tego poziomu, co daje nam pozytywny sygnał na przyszłe sesje. Ostatnią świeczkę można by uznać za formację młota co również świadczy o możliwym osiągnięciu dołku z aktualnego ruchu korekcyjnego.

Wszystkie wyżej wymienione spółki dotarły do kluczowego miejsca, więc mamy możliwość do rozsądnego zarządzania ryzykiem - ustawiając zlecenie obronne ciut poniżej najbliższego wsparcia. Wzrosty na giełdach mogły by potrwać do godziny 15.30. O tej godzinie rozpoczyna się sesja w Ameryce i otwarcie na minusie może u nas skutkować zmianą dotychczasowego kierunku notowań. 
on Wednesday, August 3, 2011
Na giełdzie można zarabiać nie tylko wtedy gdy mamy hossę, ale również w czasie korekty bądź bessy. Obecna sytuacja rynków nie wygląda najlepiej. Jednak bessa jest najlepszym okresem do szybkiego zarobienia dużych pieniędzy. Tak dobrze przeczytałeś, spadki na giełdach to najlepsza chwila dla inwestorów do powiększenia wartości swojego portfela.


Dlaczego?
Ponieważ bessa ma zawsze bardziej dynamiczny charakter, tzn. spadki są większe i szybsze niż wcześniejsze wzrosty (w tym samym okresie czasowym).
Jak zarobić na spadkach?
Najprostszą odpowiedzią jest wzięcie tzw. szortów na indeksy giełdowe lub akcje. Należy więc zdywersyfikować swój portfel o instrumenty, mające związek z rynkiem akcji, czyli np. spekulacja na kontraktach terminowych.
Innym sposobem może być  spekulacja na rynku Forex.  Na rynku tym mamy możliwość zajmowania tzw. krótkich pozycji, czyli zarabianiu na spadkach.  Należy pamiętać, że te dwa sposoby inwestycji charakteryzują się największym możliwym ryzykiem na rynkach finansowych, gdyż konstrukcja instrumentów pochodnych związana jest z tzw. lewarowaniem. Oznacza to, że istnieje tam tzw. dźwignia, czyli aby zawrzeć transakcję i nabyć kontrakt terminowy nie musimy posiadać całości środków pieniężnych na jego pokrycie, wymagane jest jedynie posiadanie depozytu o wartości 5-15% wartości kontraktu.
Innym sposobem zarobienia na spadkach jest zabezpieczenie posiadanych akcji  opcjami na te walory, czyli tzw. hedging na akcjach (niestety z powodu małej płynności na rynku opcji, w aktualnej sytuacji zakup tego typu instrumentu pochodnego nie jest możliwy na polskim rynku). Istnieje jednak rozwiązanie: jeżeli posiadamy w portfelu 20 spółek z indeksu WIG20, możemy je zabezpieczyć poprzez nabycie opcji  sprzedaży na indeks WIG20.
Przedstawione wyżej możliwości zarobienia na spadkach związane są z dużym ryzykiem. Dla osób, które jednak wolą minimalizować ryzyko najlepszym rozwiązaniem jest wpłata pieniędzy na lokatę do banku i spokojnie przeczekać trwającą bessę. Innym sposobem może być zakup metali szlachetnych – np. srebro albo złoto. Gdyż w okresach korekty na giełdach historia pokazała, że cena surowców zazwyczaj nie szła za indeksami:







on Friday, July 29, 2011
Kurs spółki porusza w szerokim kanale spadkowym i zbliża się do jego dolnego ograniczenia
29.07.2011 - 47,75
Kurs waloru znajduje się w szerokim kanale spadkowym, a jego przedział wynosi ok. 14%. Na wykresie zaznaczyłem zyskowne sygnały kupna oraz sprzedaży jakie dały nam oscylatory połączone z dotarciem ceny do ograniczenia i zysk na transakcjach według tych sygnałów. W jednym przypadku utworzył się trójkąt, gdzie wybicie zakończyło się silnym cofnięciem ceny (w tym miejscu żaden oscylator nie wygenerował sygnał, sygnał powstał jedynie z wybicia z formacji).
Co do obecnej sytuacji spółki, dzisiaj oscylator MACD dał sygnał zakupu:


W wyniku powstałego sygnału prawdopodobieństwo odreagowania po dosyć dynamicznych spadkach jest bardzo duże. Należy ale pamiętać, że cena od kilku sesji walczy ze wsparciem i pokonanie go może zakończyć się na cofnięciu do dolnego ograniczenia kanału. Ponieważ ale obowiązuje trend spadkowy zakup waloru na dłuższy okres może być bardzo ryzykowny, a ewentualna zmiana kierunku notowań mogłaby się zatrzymać na górnym ograniczeniu linii kanału (przerywana gruba linia) bądź na nowej linii trendu spadkowego (ciągła gruba linia).