WIG20 w strefie zakupów?
22.02.2013 - 2437
Indeks dwudziestu największych spółek znajduje się na ważnej strefie wsparcia, która wraz z dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego tworzy istotny poziom, na który byki powinny zareagować większą kontrą. Potwierdzenie powrotu do wzrostów otrzymamy po wybiciu z krótkookresowego kanału zniżkującego (obecnej korekty - kanału tego na wykresie nie narysowałem). Dodatkowo na wykresie dziennym powstała bycza świeca - tzw. młotek, która może posłużyć jako dodatkowe potwierdzenie zakończenia korekty. Obowiązkowy poziom stop loss naturalnie poniżej ostatniego minimum (mój 2397 punktów).
Stan WIG'u20
04.08.2012 - 2222
WIG20 od roku znajduje się w trendzie horyzontalnym. Przedział konsolidacyjny wyznaczają dołki z września 2011 roku oraz linia trendu + górne ograniczenie trójkąta. Krótkoterminowo na parkiecie inicjatywę przejęły byki, które mogą spróbować dociągną kurs do linii trendu. W dłuższym horyzoncie czasowym ostatnie wybicie z trójkąta sugeruje przebicie wrześniowych (2011) oraz majowych (2012) dołków i zniżkę do ok 1800 punktów. Na nowy miesiąc (sierpień) uważam, że wahania kursu zawężą się do linii trendu oraz wsparcia w okolicach 2000 pkt.
Dobiliśmy do linii trendu - czy to znaczy, że czas cofnąć?
12.06.2012 - 2213
Podoba mi się techniczny wykres indeksu WIG20, bo idealnie realizuje hipotetyczny scenariusz "dobicia do linii trendu" (wcześniejsza analiza z 30 maja (niżej)). Przed nami trzy bardzo ważne opory, które powinny (przynajmniej chwilowo) wstrzymać kurs przed dalszymi wzrostami. Na obecnym poziomie mamy linię trendu spadkowego oraz 50% zniesienie (rysowane po cenach zamknięcia - zniesienia Fibonacciego zostały opracowane do wykresu liniowego (to jest do cen zamknięcia)). Żeby to było jeszcze mało na poziomie ok 2240 mamy średnią MA, która od lipca ubiegłego roku skutecznie trzyma kurs w trendzie spadkowym. Krótko podsumowując, obecny poziom z technicznego punktu widzenia jest bardzo ciekawy i wybicie ponad 2240 powinno dać jeszcze większy impuls do silniejszej korekty wzrostowej. Jednak w chwili obecnej z powodu kilku nałożonych na siebie negatywnych sygnałów, powinniśmy nastawić się na kontrę niedźwiedzi.
Po teście wsparcia - dobijemy do linii trendu?
30.05.2012 - 2072
Dawno na blogu nie analizowałem indeksu dwudziestu największych spółek z warszawskiego parkietu...
Więc dzisiaj krótkie klasyczne spojrzenie na indeks: wybicie z trójkąta przemawia za pogłębieniem spadków do około 1800 pkt. Obecnie odbijamy od ważnego wsparcia, które może wznieść kurs nawet do okolic linii trendu. Potwierdzenie tego pozytywnego scenariusza możemy znaleźć również na wskaźniku MACD:
Po dzisiejszej sesji mamy sygnał kupna. Kolejny opór to poziom 2090 (ostatni szczyt i zarazem dołek z 19 grudnia), kolejny to 2160 oraz linia trendu. Po dotarciu do linii trendu myślę, że będzie można śmiało ustawić krótkie pozycje z dobrym stosunkiem ryzyko - dochód.
Zasięg wybicia z kanału
09.01.2012 - 2126
WIG20 dalej kuleje...
Jako ciekawostkę mogę dodać, że aktualne spadki mogą być spowodowane zbliżeniem się dniu trzech wiedźm (trzeci piątek każdego trzeciego miesiąca kwartału). W dniu tym wygasają kontrakty terminowe (futures) na indeks, oraz opcje na akcje, czyli wtedy kiedy dochodzi do ustalania cen notowań na rynkach długoterminowych. Dodatkowo stosując analizę wyznaczania dat zwrotu za pomocą astronomii finansowej mój kolega ze studiów wyznaczył lokalną datę zwrotu na jeden dzień przed tym dniem i powiedział, że możliwe spadki mogą sięgnąć do 2670 punktów. Byłoby to 38,2% zniesienia z fali wyjściowej.
Stosunek fal10.06.2011 - 2852,16
22.02.2013 - 2437
Indeks dwudziestu największych spółek znajduje się na ważnej strefie wsparcia, która wraz z dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego tworzy istotny poziom, na który byki powinny zareagować większą kontrą. Potwierdzenie powrotu do wzrostów otrzymamy po wybiciu z krótkookresowego kanału zniżkującego (obecnej korekty - kanału tego na wykresie nie narysowałem). Dodatkowo na wykresie dziennym powstała bycza świeca - tzw. młotek, która może posłużyć jako dodatkowe potwierdzenie zakończenia korekty. Obowiązkowy poziom stop loss naturalnie poniżej ostatniego minimum (mój 2397 punktów).
Stan WIG'u20
04.08.2012 - 2222
WIG20 od roku znajduje się w trendzie horyzontalnym. Przedział konsolidacyjny wyznaczają dołki z września 2011 roku oraz linia trendu + górne ograniczenie trójkąta. Krótkoterminowo na parkiecie inicjatywę przejęły byki, które mogą spróbować dociągną kurs do linii trendu. W dłuższym horyzoncie czasowym ostatnie wybicie z trójkąta sugeruje przebicie wrześniowych (2011) oraz majowych (2012) dołków i zniżkę do ok 1800 punktów. Na nowy miesiąc (sierpień) uważam, że wahania kursu zawężą się do linii trendu oraz wsparcia w okolicach 2000 pkt.
Dobiliśmy do linii trendu - czy to znaczy, że czas cofnąć?
12.06.2012 - 2213
Podoba mi się techniczny wykres indeksu WIG20, bo idealnie realizuje hipotetyczny scenariusz "dobicia do linii trendu" (wcześniejsza analiza z 30 maja (niżej)). Przed nami trzy bardzo ważne opory, które powinny (przynajmniej chwilowo) wstrzymać kurs przed dalszymi wzrostami. Na obecnym poziomie mamy linię trendu spadkowego oraz 50% zniesienie (rysowane po cenach zamknięcia - zniesienia Fibonacciego zostały opracowane do wykresu liniowego (to jest do cen zamknięcia)). Żeby to było jeszcze mało na poziomie ok 2240 mamy średnią MA, która od lipca ubiegłego roku skutecznie trzyma kurs w trendzie spadkowym. Krótko podsumowując, obecny poziom z technicznego punktu widzenia jest bardzo ciekawy i wybicie ponad 2240 powinno dać jeszcze większy impuls do silniejszej korekty wzrostowej. Jednak w chwili obecnej z powodu kilku nałożonych na siebie negatywnych sygnałów, powinniśmy nastawić się na kontrę niedźwiedzi.
Po teście wsparcia - dobijemy do linii trendu?
30.05.2012 - 2072
Dawno na blogu nie analizowałem indeksu dwudziestu największych spółek z warszawskiego parkietu...
Więc dzisiaj krótkie klasyczne spojrzenie na indeks: wybicie z trójkąta przemawia za pogłębieniem spadków do około 1800 pkt. Obecnie odbijamy od ważnego wsparcia, które może wznieść kurs nawet do okolic linii trendu. Potwierdzenie tego pozytywnego scenariusza możemy znaleźć również na wskaźniku MACD:
Po dzisiejszej sesji mamy sygnał kupna. Kolejny opór to poziom 2090 (ostatni szczyt i zarazem dołek z 19 grudnia), kolejny to 2160 oraz linia trendu. Po dotarciu do linii trendu myślę, że będzie można śmiało ustawić krótkie pozycje z dobrym stosunkiem ryzyko - dochód.
Zasięg wybicia z kanału
09.01.2012 - 2126
Już chciałem wcześniej dodać tą analizę, ale z powodu ograniczonego czasu nie znalazłem do tego chwili. Dlatego dzisiaj też krótko: WIG20 wybił z krótkoterminowego kanału wzrostowego. Potencjalny zasięg spadków możemy zmierzyć za pomocą długości przedziału tego kanału - w naszym przypadku poziom wskazuje na ok 2090 pkt - czyli w okolicach dołka z 19 grudnia.
WIG20 dalej kuleje...
20.06.2011 - 2828,12
Dzisiejsza sesja może mieć negatywną wymowę co do przyszłego zachowania indeksu. Bykom nie udało się obronić 50% Fibo ostatniego zniesienia i dzisiaj wsparcie na poziomie 2847 zostało pokonane. Aktualnie możliwy jest atak na 2785, jeżeli nie obronimy tego poziomu lot w dół będzie bardzo prawdopodobny. Następne wsparcia mielibyśmy wtedy na poziomie 2695 pkt. i 2625 pkt.
Jako ciekawostkę mogę dodać, że aktualne spadki mogą być spowodowane zbliżeniem się dniu trzech wiedźm (trzeci piątek każdego trzeciego miesiąca kwartału). W dniu tym wygasają kontrakty terminowe (futures) na indeks, oraz opcje na akcje, czyli wtedy kiedy dochodzi do ustalania cen notowań na rynkach długoterminowych. Dodatkowo stosując analizę wyznaczania dat zwrotu za pomocą astronomii finansowej mój kolega ze studiów wyznaczył lokalną datę zwrotu na jeden dzień przed tym dniem i powiedział, że możliwe spadki mogą sięgnąć do 2670 punktów. Byłoby to 38,2% zniesienia z fali wyjściowej.
Stosunek fal
Dzisiaj pokażę stosunki długości fal na indeksie największych dwudziestu spółek warszawskiego parkietu - WIG20. Teorię fal opracował w latach 30. ubiegłego wieku amerykański inżynier Ralph Elliott, który próbował uwzględnić aspekt psychologiczny w zachowaniu uczestników rynku. Teoria fal Elliotta jest przede wszystkim analizą ruchów rynku akcji w kontekście psychologii tłumu. Według tej teorii ceny akcji zmieniają się zgodnie z cyklami bazującymi na ciągu składającym się z liczb Fibonacciego: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89...
Na wykresie pokazałem jak mają się do siebie stosunki długości poszczególnych odcinków do siebie. Odcinki te rysujemy zawsze od min. do max. i za pomocą zniesienia Fibonacciego sprawdzamy czy znajdziemy jakąś zależność. W tym przypadku każdy z odcinków w jakiejś mierze ma się do poprzedniego (pokazałem również, że odcinek CD = 23,6%XA co właściwie jest zbędne, gdyż nie powinniśmy porównywać jeden odcinek do jakiegoś z przeszłości tylko zawsze do ostatniego (można ale porównać "pod falę" do tzw. fali wyjściowej)). Porównanie odcinka CD do XA dodałem dla siebie do mojej analizy dla porównania z amerykańskimi indeksami...
Wracając do analizy, za pomocą zniesień wyznaczamy możliwy ruch do którego cena akcji może spaść/wzrosnąć. No i tak na wykresie wyszło, że: odcinek XA jest dwa razy dłuższy od docinka AB, a odcinek BC = 2CD. W ten sposób możemy ustalić ewentualny Stop Loss lub Take Profit. Na wykresie widać, że ostatnia fala zatrzymała się na 50% Fibo, co może oznaczać odwrócenie trendu i ruch w górę na najbliższych sesjach. Oczywiście może to również być tylko "przystanek" dla kursu, a cena mogła by spaść jeszcze niżej (prawdopodobnie do kolejnych zniesień - 2835 pkt. i 2812 pkt.). Pierwsze wsparcie mielibyśmy na pozimie 2785 pkt. W przypadku wzrostów opór widzę na poziomie 2918 pkt. i 2942 punktów. Ale ponieważ widać, że cena zatrzymała się idealnie na 50% zniesienia założyłbym, że teraz będziemy mieli ruch na północ.















.gif)
.gif)





















