on Sunday, February 24, 2013
 WIG20 w strefie zakupów?
22.02.2013 - 2437
 Indeks dwudziestu największych spółek znajduje się na ważnej strefie wsparcia, która wraz z dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego tworzy istotny poziom, na który byki powinny zareagować większą kontrą. Potwierdzenie powrotu do wzrostów otrzymamy po wybiciu z krótkookresowego kanału zniżkującego (obecnej korekty - kanału tego na wykresie nie narysowałem).  Dodatkowo na wykresie dziennym powstała bycza świeca - tzw. młotek, która może posłużyć jako dodatkowe potwierdzenie zakończenia korekty. Obowiązkowy poziom stop loss naturalnie poniżej ostatniego minimum (mój 2397 punktów). 




Stan WIG'u20
04.08.2012 - 2222

WIG20 od roku znajduje się w trendzie horyzontalnym. Przedział konsolidacyjny wyznaczają dołki z września 2011 roku oraz linia trendu + górne ograniczenie trójkąta. Krótkoterminowo na parkiecie inicjatywę przejęły byki, które mogą spróbować dociągną kurs do linii trendu. W dłuższym horyzoncie czasowym ostatnie wybicie z trójkąta sugeruje przebicie wrześniowych (2011) oraz majowych (2012) dołków i zniżkę do ok 1800 punktów. Na nowy miesiąc (sierpień) uważam, że wahania kursu zawężą się do linii trendu oraz wsparcia w okolicach 2000 pkt. 


Dobiliśmy do linii trendu - czy to znaczy, że czas cofnąć?
12.06.2012 -  2213

Podoba mi się techniczny wykres indeksu WIG20, bo idealnie realizuje hipotetyczny scenariusz "dobicia do linii trendu" (wcześniejsza analiza z 30 maja (niżej)). Przed nami trzy bardzo ważne opory, które powinny (przynajmniej chwilowo) wstrzymać kurs przed dalszymi wzrostami. Na obecnym poziomie mamy linię trendu spadkowego oraz 50% zniesienie (rysowane po cenach zamknięcia - zniesienia Fibonacciego zostały opracowane do wykresu liniowego (to jest do cen zamknięcia)). Żeby to było jeszcze mało na poziomie ok 2240 mamy średnią MA, która od lipca ubiegłego roku skutecznie trzyma kurs w trendzie spadkowym. Krótko podsumowując, obecny poziom z technicznego punktu widzenia jest bardzo ciekawy i wybicie ponad 2240 powinno dać jeszcze większy impuls do silniejszej korekty wzrostowej. Jednak w chwili obecnej z powodu kilku nałożonych na siebie negatywnych sygnałów, powinniśmy nastawić się na kontrę niedźwiedzi.
 


Po teście wsparcia - dobijemy do linii trendu?
30.05.2012 - 2072

Dawno na blogu nie analizowałem indeksu dwudziestu największych spółek z warszawskiego parkietu...
Więc dzisiaj krótkie klasyczne spojrzenie na indeks: wybicie z trójkąta przemawia za pogłębieniem spadków do około 1800 pkt. Obecnie odbijamy od ważnego wsparcia, które może wznieść kurs nawet do okolic linii trendu. Potwierdzenie tego pozytywnego scenariusza możemy znaleźć również na wskaźniku MACD:

 
Po dzisiejszej sesji mamy sygnał kupna. Kolejny opór to poziom 2090 (ostatni szczyt i zarazem dołek z 19 grudnia), kolejny to 2160 oraz linia trendu. Po dotarciu do linii trendu myślę, że będzie można śmiało ustawić krótkie pozycje z dobrym stosunkiem ryzyko - dochód.



Zasięg wybicia z kanału
09.01.2012 - 2126

Już chciałem wcześniej dodać tą analizę, ale z powodu ograniczonego czasu nie znalazłem do tego chwili. Dlatego dzisiaj też krótko: WIG20 wybił z krótkoterminowego kanału wzrostowego. Potencjalny zasięg spadków możemy zmierzyć za pomocą długości przedziału tego kanału - w naszym przypadku poziom wskazuje na ok 2090 pkt - czyli w okolicach dołka z 19 grudnia.

WIG20 dalej kuleje...
20.06.2011 - 2828,12

Dzisiejsza sesja może mieć negatywną wymowę co do przyszłego zachowania indeksu. Bykom nie udało się obronić 50% Fibo ostatniego zniesienia i dzisiaj wsparcie na poziomie 2847 zostało pokonane. Aktualnie możliwy jest atak na 2785, jeżeli nie obronimy tego poziomu lot w dół będzie bardzo prawdopodobny. Następne wsparcia mielibyśmy wtedy na poziomie 2695 pkt. i 2625 pkt.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że aktualne spadki mogą być spowodowane zbliżeniem się dniu trzech wiedźm (trzeci piątek każdego trzeciego miesiąca kwartału). W dniu tym wygasają kontrakty terminowe (futures) na indeks, oraz opcje na akcje, czyli wtedy kiedy dochodzi do ustalania cen notowań na rynkach długoterminowych.  Dodatkowo stosując analizę wyznaczania dat zwrotu za pomocą astronomii finansowej  mój kolega ze studiów wyznaczył lokalną datę zwrotu na jeden dzień przed tym dniem i powiedział, że możliwe spadki mogą sięgnąć do 2670 punktów. Byłoby to 38,2% zniesienia z fali wyjściowej.

Stosunek fal
10.06.2011 - 2852,16

Dzisiaj pokażę stosunki długości fal na indeksie największych dwudziestu spółek warszawskiego parkietu - WIG20.  Teorię fal opracował w latach 30. ubiegłego wieku amerykański inżynier Ralph Elliott, który próbował uwzględnić aspekt psychologiczny w zachowaniu uczestników rynku. Teoria fal Elliotta jest przede wszystkim analizą ruchów rynku akcji w kontekście psychologii tłumu. Według tej teorii ceny akcji zmieniają się zgodnie z cyklami bazującymi na ciągu składającym się z liczb Fibonacciego: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89...
Na wykresie pokazałem jak mają się do siebie stosunki długości poszczególnych odcinków do siebie. Odcinki te rysujemy zawsze od min. do max. i za pomocą zniesienia Fibonacciego sprawdzamy czy znajdziemy jakąś zależność. W tym przypadku każdy z odcinków w jakiejś mierze ma się do poprzedniego (pokazałem również, że odcinek CD = 23,6%XA co właściwie jest zbędne, gdyż nie powinniśmy porównywać jeden odcinek do jakiegoś z przeszłości tylko zawsze do ostatniego (można ale porównać "pod falę" do tzw. fali wyjściowej)). Porównanie odcinka CD do XA dodałem dla siebie do mojej analizy dla porównania z amerykańskimi indeksami...
Wracając do analizy, za pomocą zniesień wyznaczamy możliwy ruch do którego cena akcji może spaść/wzrosnąć. No i tak na wykresie wyszło, że: odcinek XA jest dwa razy dłuższy od docinka AB, a odcinek BC = 2CD. W ten sposób możemy ustalić ewentualny Stop Loss lub Take Profit. Na wykresie widać, że ostatnia fala zatrzymała się na 50% Fibo, co może oznaczać odwrócenie trendu i ruch w górę na najbliższych sesjach. Oczywiście może to również być tylko "przystanek" dla kursu, a cena mogła by spaść jeszcze niżej (prawdopodobnie do kolejnych zniesień - 2835 pkt. i 2812 pkt.). Pierwsze wsparcie mielibyśmy na pozimie 2785 pkt. W przypadku wzrostów opór widzę na poziomie 2918 pkt. i 2942 punktów. Ale ponieważ widać, że cena zatrzymała się idealnie na 50% zniesienia założyłbym, że teraz będziemy mieli ruch na północ.
on Friday, February 22, 2013
NZD/USD
Transakcje z 14.02.2013 - 22.02.2013

Wykres 01. NZDUSD 14.02.2013 - 0,8478
    Dzisiaj doszło do próby przebicia istotnego poziomu oporu. Jednak po tym jak kurs wyjrzał ponad ostatnie szczyty do akcji wkroczyły niedźwiedzie zbijając kurs ponownie w dół. W wyniku tego powstał tzw. nagrobek doji, który (z reguły) jest formacją odwrócenia. Gdyby coś poszło niezgodnie z planem zlecenie obronne powyżej ostatniego szczytu powinno uchronić mnie przed powiększeniem strat. Natomiast zlecenie profitujące ustawiam powyżej wcześniejszych dołków. 




Wykres 02. NZDUSD 15.02.2013 - 0,8002
  
Pozycja zamknięta na zleceniu obronnym - zagranie typu "Price Action" z potwierdzeniem w formacji świecowej, która została zanegowana daje mi sygnał, że dominującym trendem nadal powinien być trend zwyżkujący. Dlatego też przygotowałem pozycję odwrotną - w okolicach zmiany biegunów w połączeniu z dolnym ograniczeniem kanału ustawiłem zlecenie oczekujące:

Wykres 03.
  
Jeżeli dojdzie do jej aktywowacji krótko poinformuję o tym w komentarzach.  


Wykres 04. NZDUSD 15.02.2013 - 0,8445
  
Ciekawe... po odwróceniu pozycji kurs (jak na złość) z powrotem zaczął cofać. Przyznam, że do tej pory w mojej (jeszcze krótkiej) trzy letniej obecności na tym rynku nie zdarzyła mi się sytuacja, kiedy po odwróceniu  pozycji cena z powrotem wróciła w poprzednie rejony... Wniosek mogę z tego wysunąć taki: albo błędnie wyznaczyłem ważny dla kursu poziom, na którym to powinno dojść do większej reakcji ceny (odbicie lub po przebiciu silniejszy impuls zgodny z kierunkiem trendu niższego rzędu), albo najzwyczajniej "za wąsko" zaznaczyłem strefę potencjalnego odwrócenia (z wykresu tygodniowego świeca z sierpnia 2011 roku potwierdzała by tą tezę)
W takim razie skoro po przebiciu cena nie powędrowała wyżej tylko zaczęła z powrotem cofać strefa oporu dalej jest aktywna - pozycję znowu odwróciłem. W sumie można by się teraz spodziewać odreagowania ostatniego impulsu co wykorzystam do zwiększenia zaangażowania. Jak znowu nie wyjdzie, to będzie to sygnał, że coś tu robię źle...  


Wykres 04. NZDUSD 20.02.2013 - 0,8355 

Krótko: przesuwam SL niżej, aby zabezpieczyć zyski. Pozycja jest podjna i możliwe, że połowę zamknę gdzieś po drodze do TP. 


Wykres 05.NZDUSD 21.02.2013 - 0,8340

 Ponownie przesuwam SL tym razem powyżej ostatniego podwójnego szczytu - pozycję będę teraz ciasno prowadził, by w miarę możliwości ominąć większą korektę ostatniego wybicia w dół. 


Wykres 06. NZDUSD 22.02.2013 - 0,8370
  
Pozycja dzisiaj w nocy została zamknięta na zleceniu obronnym. W sumie całość przyniosła 41 pipsów. Jednak zagrania te raczej nie mogę zaliczyć do zagrań udanych. Mówiąc krótko - za dużo kombinowałem... W pierwszej transakcji poziom oporu wyznaczyłem nie dokładnie, w wyniku czego po jego wybiciu szybkie odwrócenie pozycji było błędem. Po aktywacji drugiego stopa z powrotem wróciłem do zagrania z pierwszej pozycji, czego w zasadzie już nie powinienem robić. Mimo tego wszystkiego z całości udało się wyjść na plusie. W przyszłości ale będę się starał "bardziej pilnować swoich zasad" i nie robić wrażenia grania "na siłę".  
on Sunday, February 10, 2013
 Odwrócenie trendu, czy tylko korekta?
02.10.2013 - 1,33650

Od szczytu pierwszego lutego kurs EUR/USD spadł już o 360 pipsów. Przy takim ruchu nasuwa się pytanie, czy jest to już zakończenie rozpoczętego pod koniec lipca 2012 roku trendu czy tylko korekta? W odpowiedzi na to pytanie posłużę się wykresami:


Odpowiadając krótko: z technicznego punktu widzenia spadek kursu o 360 pipsów jest jedynie głębszą korektą ostatnich (bardzo) silnych wzrostów na tej parze. Analizując wcześniejsze (większe) korekty mieścimy się jeszcze w tolerancji, tzn. obecna korekta wcale nie jest głębszą korektą od wcześniejszych (zaznaczone zielonym i szarym prostokątem). Dodatkowo główna oraz przyspieszona linia trendu dają jeszcze miejsce na dalszy spadek. W przypadku przebicia przyspieszonej linii trendu kurs mógłby przetestować tzw. zmianę biegunów, która wraz z główną linią trendu tworzą silny poziom wsparcia. Dodatkowo korekta ta była by równa korekcie z szarego prostokąta, co daje dodatkowe potwierdzenie bardzo silnego poziomu wsparcia - są to okolice 1,33 $ za €.

Przybliżając wykres otrzymujemy potwierdzenie, że główne strefy wsparć znajdują się trochę niżej niż poziom obecnego kursu:


 Wsparcia te są (moimi) potencjalnymi poziomami wejścia do gry z trendem wyższego rzędu. W przypadku przebicia głównej linii trendu dalsze spadki mogła by powstrzymać kolejna strefa tzw. zmiany biegunów - jeżeli również i ona "pęknie" otrzymamy silny sygnał odwrócenia.




...nie, nie koniec
07.09.2012 
 W ostatniej analizie "edka" zwróciłem uwagę na ważne techniczne miejsce do którego kurs dotarł. Uważałem, że poziom 1,2576 to dobre miejsce do zajęcia pozycji krótkiej z zleceniem obronnym powyżej górnego ograniczenia rocznego kanału spadkowego. Byłem w błędzie... W przypadku przebicia tego kanału kolejnym kluczowym poziomem będzie linia trendu pociągnięta po szczytach z lutego, maja oraz kwietnia. Całość na wykresie widzę tak:


 Powyższą analizę przygotowałem już miesiąc temu dla strony tradingview.com. Tak więc proponuję obserwować te poziomy z powyższej analizy i odpowiednio działać. Rozwiązanie czy kurs EURUSD je przebije powinniśmy otrzymać najpóźniej po posiedzeniu FOMC, zaplanowanym na 12-13 września. Jeżeli się uda, myślę że można będzie śmiało ogłosić zakończenie bessy na tej parze.  

-EDIT-
Już je przebiliśmy, teraz najbliższy opór to 1,3... mimo wybicia ostateczne potwierdzenie odwrócenia trendu powinno dać posiedzenie FOMC.

Koniec wzrostów?
31.08.2012 - 1,2576

Wczorajsza sesja przyniosła bardzo dużo pro-spadkowych sygnałów sugerujących zakończenie korekty wzrostowej głównego trendu. Do najważniejszych należą: dotarcie do górnego ograniczenia kanału wzrostowego, gdzie po "strasznym rozpędzeniu się" kursu nagle uaktywniła się podaż (długie górne cienie na niższych interwałach). W niższym interwale mamy dodatkowo harmoniczną formację spadkową, która potwierdza cały niedźwiedzi scenariusz. Wskaźniki impetu też sugerują powrót do spadków. Jeżeli ale przebijemy górne ograniczenie kanału dalsze wzrosty mogą powstrzymać kolejne równoległe do siebie linie, które po ich przebiciu zapoczątkują zmianę głównego trendu. Jednak uważam, że obecny poziom to niezła okazja do złapania większego ruchu spadkowego.
 
 Formacje świecowe ostrzegają przed powrotem w dół
08.06.2012 - 1,25

 Ostatnio opisany "ciekawy poziom" jako potencjalny punkt odreagowania został idealnie trafiony i waluta po niemalże pionowych spadkach odbiła docierając do wcześniejszego wsparcia, które teraz zamieniło się w opór (wszystko zaznaczone wyżej). Obecnie na wykresie trzydziestu minutowym możemy dostrzec pierwsze sygnały wskazujące na wyczerpanie siły byków, co może być oznaką na koniec korekty wzrostowej:


 
Powyżej wykres M30 po odreagowaniu odbicia od oporu. Utworzyły się aż trzy świece z długimi górnymi cieniami, które informują nas o dominacji podaży. Analiza z wykorzystaniem formacji świecowych daje nam możliwość dobrego zarządzania pozycją - tak więc obecny poziom do zajęcia pozycji jest bardzo atrakcyjny, gdyż stosunek ryzyko-dochód przekracza 1:6. 


Ciekawy poziom
31.05.2012 - 1,242

Za zgodą autora wstawiam interesujący wykres przedstawiający możliwe odreagowanie po ostatnich bardzo silnych spadkach. Potencjalny poziom wybicia z formacji został już dawno zrealizowany (wszystko opisane niżej), można więc powoli szukać poziomu w którym to kurs EUR/USD odreaguje. Myślę, że powyższy wykres nie trzeba interpretować - strefę wsparcia potwierdza linia trendu oraz zniesienie Fibonacciego. Powyższą analizę uzupełnię jeszcze o swój wykres:
 



Dodałem dodatkowo linie wsparcia i oporu, które mogą powstrzymywać kurs przed kontynuacją kierunku notowań. Podsumowując, znajdujemy się w bardzo ciekawym rejonie cenowym, w którym możemy spodziewać się odreagowania. Odbicie potwierdzą zarazem wskaźniki, które w chwili obecnej znajdują się w strefie wyprzedania.

 


Potencjalny zasięg wybicia zrealizowany 
23.05.2012 - 1,257

Dzisiaj para EUR/USD zrealizowała z dokładnością co do jednego pipsa swój minimalny potencjalny zasięg wybicia z formacji o którym pisałem na początku kwietnia oraz maja (patrz niżej - "Dwa w jednym" i "Formacja RGR z zasięgiem wybicia równym 500 pipsów"). Co dalej? Myślę, że możemy spodziewać się krótkiego odreagowania. Jednak w dłuższym horyzoncie czasowym spadki powinny być dalej dominujące.



 Dwa w jednym...
07.05.2012 - 1,3


 Wcześniej opisywałem formację RGR z zasięgiem na 500 pipsów. Dzisiaj formacja ta "rozszerzyła" się do formacji trójkąta. Jednak najciekawsze jest to, że mierząc potencjalny zasięg wybicia w dwóch formacjach wychodzi dokładnie tyle samo. Czy jest to więc podwójne potwierdzenie realizacji wybicia? Czas pokaże... Możliwe że byki jeszcze spróbują odbić (na razie tworzy się bycza formacja młotka) jednak zdecydowana większość przemawia za ruch południowy. Podsumowując - na edku bez wątpienia niedźwiedzie rządzą.


Formacja RGR z zasięgiem wybicia równym 500 pipsów
08.04.2012 - 1,309

 EUR/USD dotarł do linii szyi formacji RGR. Linia ta tworzy pierwsze ważne wsparcie dla kursu, gdzie po przebiciu kolejne "przystanki" mogą nastąpić na wcześniejszych dołkach (1,3 oraz 1,2974). Jednak przed kontynuacją spadków, według większości wskaźników zaobserwujemy jeszcze odreagowanie ostatniego ruchu:


  72% jest za wzrostami, więc prawdopodobieństwo odbicia od linii jest w chwili obecnej większe. Po tym odreagowaniu (wyższy interwał) większość wskaźników mówi, że nastąpi głębszy zjazd (tzn. przebicie linii szyi i pewnie realizacja minimalnego zasięgu wybicia z formacji RGR) - wskaźniki w konwersji dziennej. Po tym najważniejsze wsparcie będzie tworzyć dołek z 16 stycznia - poziom 1,2625.


Czas na "short'y"?
02.04.2012 - 1,338

Para EUR/USD dotarła do górnego ograniczenia długoterminowego kanału spadkowego. Może to być pierwszy sygnał na możliwą zniżkę w nadchodzących dniach. Potwierdzenie na odwrócenie dotychczasowego trendu widać również na niższym interwale:




 Na wykresie H4 w rejonach 1,338 wyraźnie widać, że dominuje podaż. Długie górne knoty świeczek świadczą o silnej strefie oporu, którego potwierdzenie możemy znaleźć również w zniesieniach Fibonacciego. Poziom 1,338 niemalże idealnie pokrywa się z 78,6% zniesieniem. 
  • Najbliższe wsparcia znajdują się na poziomie 1,325 (cień młotka) oraz 1,319 (zmiana oporu z 13.03. na wsparcie)
  • Natomiast najbliższe opory to górne ograniczenie konsolidacji (cienie świec + zniesienie Fibo) oraz górne ograniczenie kanału spadkowego
 

Flaga?
03.02.2012 - 1,3145

Obecnie na głównej parze walutowej kształtuje się pro wzrostowa formacja flagi. Analizując metodą klasyczną należy oczekiwać wzrostów najpierw do poziomu 1,33 (zasięg wybicia z kanału), a następnie do poziomu 1,3625 (zasięg wybicia z flagi) gdzie dodatkowo znajduje się 61,8% zniesienie Fibonacciego.

 Zasięg wybicia z kanału
27.01.2012 - 1,3182


Patrząc na wykres H4 możemy wywnioskować, że minimalny zasięg wybicia z kanału nie został jeszcze osiągnięty (na wykresie zaznaczyłem ten poziom - 1,3300). Ciekawe też jest, że wcześniejsza korekta wzrostowa zatrzymała się dokładnie na 78,6% zniesieniu Fibonacciego, formując zarazem kanał o niemalże identycznej szerokości jak obecnie. Minimalny zasięg wybicia z tego kanału został  osiągnięty po dokładnie 184 godzinach, jeżeli ta analogia się powtórzy to poziom 1,33 powinniśmy osiągnąć w 28 godzin. Jak uda się pokonać ten minimalny zasięg wybicia to dalsze wzrosty mogą powstrzymywać kolejne zniesienia Fibo oraz ekstrema cenowe utworzone w kanale.


 "Edek" - szybka analiza
09.12.2011 - 1,3367

 Analiza na wykresie M5. Widać, że formuje się ładny trójkąt zwyżkujący. W którą stronę kurs pójdzie nas nie interesuje, dla nas ważne jest tylko aby przyłączyć się do tego ruchu. Jednak według wskaźników wybicie to nastąpi w górę... Potencjalny zasięg wybicia z trójkąta równy jest jej wysokości, czyli 70 pipsów. Ponieważ mamy dosyć silne zawężenie Stop Loss'a możemy ustawić poniżej/powyżej ograniczenia tego trójkąta, zachowując zarazem stosunek ok 20 do 70 (Stop Loss = ok. 20 pipsów, Take Profit = 70 pipsów). Czyli całkiem przyzwoicie, myślę że warto się zainteresować i ewentualnie przyczaić na wybicie :).


 Po wybiciu dołem w nowy kanał
14.09.2011 - 1,3756
 Kurs po wybiciu w dół w przyspieszonym tempie zaczął spadać, nie było widać dna ale jednak po osiągnięciu lokalnego minimum na poziomie 1,34987 kurs znowu odreagował zaczynając formować nowy kanał wzrostowy. Na wykresie wspaniale widać jak kurs gra w "pin ponga" odbija się od jednej linii do drugiej. Obecnie kurs zbliżył się do górnego ograniczenia kanału, można więc uznać, że wkrótce nastąpi powrotny ruch w dół. Jak widać na wykresie otworzyłem pozycję ustawiając ciasnego stopa ciut powyżej ostatniego maksimum, które znajduje się troszkę powyżej górnego ograniczenia kanału. Połowę pozycji planuję zamknąć po dotarciu kursu do 50% zniesienia Fibonacciego, które znajduje się około na poziomie 1,3710. Drugą połowę oddam po dotarciu do dolnego ograniczenia kanału.



Niepewność na rynkach
19.08.2011 - 1,432

Aktualne niezdecydowanie na rynkach świetnie odzwierciedla główna para walutowa - EUR/USD. Kilka dni temu doszło do wybicia z flagi, która jest zapowiedzią na kontynuację trendu. Jednak z powodu zawirowań na giełdach, para ta ostatnio bardzo czule reaguje na każdą informację. Wystarczy już jakiś drobny news ze strefy euro by znacznie osłabić walutę, to samo tyczy się Ameryki - każda drobna negatywna informacja  ze strony USA mocno ciąży na dolarze. Na chwilę obecną EUR/USD utworzył dwa trójkąty, gdzie z powodu złych informacji doszło do wybicia dołem, co zapoczątkowało silne spadki. Jednak już po kilku dniach para w wyniku  kolejnych słabych wiadomości (tym razem ze strefy euro) z powrotem wybiła tworząc nowy trójkąt. Podsumowując trudno jest przewidzieć jak to się wszystko dalej rozwinie. Jesteśmy w trudnej sytuacji, jednak patrząc na wykres technicznie z dłuższego horyzontu czasowego wybicie z flagi górą oceniam na bardziej prawdopodobne.


Wybicie z flagi - potencjalny zasięg 1,56?
15.08.2011 - 1,4471
Analiza metodą klasyczną na interwale tygodniowym. Krótko: utworzyła się formacja flagi, dzisiaj doszło do wybicia, a jego potencjalny zasięg to 1,56.  Najbliższe opory to szczyty z ostatnich tygodni (szczyty w fladze).  Przebicie poziomu 1,493 otworzy drogę do 1,514 i następnie docelowy poziom - okolice 1,56.

   
Punkt zwrotny został trafiony

Na dzisiejszej sesji formuje się świeczka zielona, ale wcześniej nastąpiło odbicie od 23,6% zniesienia Fibonacciego - czyli punkt który opisywałem wczoraj został trafiony z dokładnością do 4 pipsów! Przyznam rzadko mi się zdarza złapać niemalże idealnie szczyt i dołek fali... Teraz proponowałbym dalszą obserwację jak to się wszystko rozwinie. Kolejne interwencje na tej parze walutowej będę robił chyba dopiero po wybiciu z trójkąta.   
 

Realizacja negatywnego scenariusza (05.07.2011 - 1,44224) 


Najpierw chciałbym pogratulować wszystkim którzy pokierowali się moją analizą i postawili na spadki. Osobiście też to zrobiłem i na najniższych możliwych lotach w ciągu jednego dnia zgarnąłem prawie 1400 zł. Po osiągnięciu kluczowego wsparcia (podwójne Fibo) połowę sprzedałem. Drugą połowę planuję sprzedać w okolicach 23,6% zniesienia Fibonacciego.

  Na ostatniej sesji odwrócenie trendu zostało potwierdzone przebiciem dosyć silnego wsparcia (potwierdzone zarazem zniesieniami Fibo z fali głównej i fali wyjściowej (gdzie kurs osiągnął swój szczyt i zawrócił)). Potwierdzenie zmiany kierunku dają nam również oscylator stochastyczny, który wygenerował silny sygnał sprzedaży oraz oscylator TRIX, który osiągnął swój szczyt i zaczął zawracać. Obecnie możliwe cofnięcie widzę do 23,6% zniesienia z fali wyjściowej - tj. ok 1,42210. 

Powyższa analiza, jak i wszystkie zawarte na blogu at-trader.blogspot.com analizy , są tylko i wyłącznie moją subiektywną opinią i nie stanowią rekomendacją w rozumieniu przepisów
Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

W związku z tym autor tej analizy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje
podejmowane na jej podstawie - pamiętaj inwestujesz własne pieniądze za które sam jesteś odpowiedzialny.



Na górnym ograniczeniu linii trendu
03.07.2011 - 1,45381

Tym razem chciałem zwrócić uwagę na kluczowe miejsce w którym znalazła się para walutowa - EUR/USD. Kurs zbliżył się do górnego ograniczenia linii trendu gdzie na 127,2% zniesienia ostatniej fali się zatrzymał. Wniosek z tego taki, że cena powinna odbić się od tego poziomu, gdzie możliwy ponowny zwrot kierunku ruchu mielibyśmy w okolicach dolnej linii trendu. Oscylator natomiast czeka jeszcze na wygenerowanie negatywnego sygnału, ale znajduje się już w "krytycznym" miejscu, co potwierdziło by też zmianę kierunku w którą kurs zmierzał.

Jutrzejszy dzień może być więc kluczowy co do przyszłego kursu, dodatkowo o godzinie 16 poznamy indeksy PMI ze Strefy Euro, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz dane z USA.