W związku z powyższym, będę też musiał trochę zmienić swój styl tradingu. Do tej pory zajmowałem więcej krótszo-terminowe pozycje (forex), natomiast na rynku akcji moje pozycje trzymam stosunkowo długo. Zajmę się teraz więcej tradingiem pozycyjnym. Do tej zmiany przygotowywałem się ok. 3 miesiące i mam nadzieję, że moje wyniki będą równie dobre (albo jeszcze lepsze) jak wcześniej.
Wracając do Waszych pytań, wykorzystam od razu posta do odpowiedzi chociaż na ich część (ponieważ w ciągu tego ostatniego czasu ich ilość strasznie się skumulowała na wszystkie niestety nie dam radę odpowiedzieć, za co z góry przepraszam).
1) Anto: Witam Panie Danielu, na inwestowaniu ja się kompletnie nie znam, ale wiem że pieniądze, które odłożyłem na "czarną godzinę" z roku na rok przez wysoką inflację stale tracą na wartości. Chciałem zapytać jak je zabezpieczyć, bo wpłacając je na konto, które jest oprocentowane również nie ochroni mnie przed ich utratą ich wartości?
Witam, sposobów ochrony kapitału przed inflacją jest wiele. W okresie wysokiej inflacji metale szlachetne, zawsze stanowiły bezpieczną przystań. Innym sposobem może być zakup akcji, gdyż nominalne zyski spółek rosną wraz z inflacją, jednak tego typu inwestycja obarczona jest wyższym ryzykiem. Jeszcze innym sposobem może być inwestycja w obligacje antyinflacyjne. Sposobów na zabezpieczenie jest kilka. Osobiście preferuję metale szlachetne, tj. złoto i srebro. Należy ale pamiętać że powinna to być wtedy inwestycja długoterminowa (ponad 10 lat).
Witam, sposobów ochrony kapitału przed inflacją jest wiele. W okresie wysokiej inflacji metale szlachetne, zawsze stanowiły bezpieczną przystań. Innym sposobem może być zakup akcji, gdyż nominalne zyski spółek rosną wraz z inflacją, jednak tego typu inwestycja obarczona jest wyższym ryzykiem. Jeszcze innym sposobem może być inwestycja w obligacje antyinflacyjne. Sposobów na zabezpieczenie jest kilka. Osobiście preferuję metale szlachetne, tj. złoto i srebro. Należy ale pamiętać że powinna to być wtedy inwestycja długoterminowa (ponad 10 lat).
2) Jesse: Witaj Danielu .Prosiłbym o ponowna analize Hawe i skotana w ichimoku.dzieki
Hawe 29.09.2012 - 4,3
Najpierw HAWE: Na wykresie dziennym widać jak kurs spółki układa się w kanale. Ostatnie spadki powstrzymało płaskie Snekou Span B (silne wsparcie). Jeżeli ono zostanie pokonane prawdopodobnie przetestujemy dolne ograniczenie kanału. Obecny poziom możemy więc wykorzystać do zajęcia pozycji (z zleceniem obronnym zakładającym udaną obronę wsparcia, czyli najlepiej poniżej dolnego ograniczenia kanału). Na wykresie tygodniowym podobnie - trwa obrona ważnego wsparcia (potwierdzenie również na Senkou Span B oraz średnia Tenkan Sen). Tak więc mamy podwójne potwierdzenie na osiągnięcie potencjalnego punktu zwrotnego. Jeżeli go przebijemy kurs prawdopodobnie zaliczy ostry zjazd. Spółka z pewnością warta uwagi - możliwe, że też ją kupię :).
Skotan 29.09.2012 - 4,68
Powyżej Skotan w konwersji tygodniowej. Ichimoku i na dziennym i na tygodniowym potwierdza dominujący trend zwyżkujący. Na wykresie kluczowe poziomy wsparcia i oporu zaznaczyłem pomarańczowym obszarem. Jeżeli je przebijemy kurs powinien kontynuować swój wcześniejszy ruch (w przypadku wybicia w dół dalsza kontynuacja spadków, a w przypadku wybicia w górę dalsza kontynuacja dominującego trendu wzrostowego). Wsparcie również potwierdza średnia Kinjun Sen.
3) Ego: Co Pan sądzi o ATS (dalej się z nim bujam) dzięki i pozdrawiam serdecznie Ego
Najpierw przytoczę odpowiedź jaką udzieliłem w lipcu (w komentarzach z NZDUSD): "Inwestycje w spółki, na którym dominującym trendem jest trend spadkowy powinny być zawsze krótkoterminowe. W przypadku ATS poziom 0,2 zł tworzy dosyć ważne wsparcie (mieliśmy już kilkakrotne odbicie, dodatkowo psychologiczny okrągły poziom). Dodatkowo w okolicach tego poziomu mamy również linię trendu (poprowadzoną po dołkach) - umacnia to wsparcie na tym poziomie. Więc jego przebicie może doprowadzić do jeszcze większej zniżki (co przy obecnym głównym trendzie jest bardzo prawdopodobne). Każde odreagowanie (tak jak ostatnie jednodniowe 14% odbicie) powinno się wykorzystać do opuszczenia waloru. Krótko podsumowując ja bym ustawił zlecenie obronne poniżej 20 gr. i ewentualne podobne odbicie jak ostatnio wykorzystałbym do sprzedaży"
Technicznie w tej spółce nic się nie zmieniło. Trend nadal jest spadkowy i krótkoterminowe odbicie do wykorzystania sprzedaży o którym wcześniej pisałem też mieliśmy (wzrost kursu o ponad 26% w jeden dzień). Więc moja wcześniejsza odpowiedź do tej spółki w sumie się nie zmienia - nadal proponuję wykorzystywać te pojedyncze wystrzały do zamknięcia pozycji. Teraz kolejne wsparcia to 0,20; 0,17 i 0,15 zł.
Technicznie w tej spółce nic się nie zmieniło. Trend nadal jest spadkowy i krótkoterminowe odbicie do wykorzystania sprzedaży o którym wcześniej pisałem też mieliśmy (wzrost kursu o ponad 26% w jeden dzień). Więc moja wcześniejsza odpowiedź do tej spółki w sumie się nie zmienia - nadal proponuję wykorzystywać te pojedyncze wystrzały do zamknięcia pozycji. Teraz kolejne wsparcia to 0,20; 0,17 i 0,15 zł.
4) Mountain: Cze, spodobał mi się Twój ostatni wpis o arbitrażu. Napisałeś też, że dodasz nowy wpis o strategiach forex'owych. Kiedy dodasz?
Witam, nie wiem jeszcze kiedy ;).
5) Anonimowy: Witam, Borek ostatnio ładnie idzie do góry, może by tak kilka zdanek na temat Twoich kresek?
Boryszew faktycznie wygląda atrakcyjnie, jednak ja poziom do zajęcia pozycji przegapiłem, dlatego też nie będę już wsiadał do "pociągu". Na wykresie sytuację widzę tak:
Boryszew 29.09.2012 - 0,57
Ten przegapiony moment wejścia mieliśmy po przebiciu linii trendu (zaznaczone zielonym kółeczkiem). Od tamtej pory kurs wzrósł o prawie 12%. Najlepszym momentem do zamknięcia tej pozycji mieliśmy (moim zdaniem) po dotarciu do pomarańczowej strefy - wcześniejsze bardzo silne wsparcie, które teraz zamieniło się na opór. Opór ten potwierdza też ostatnia świeczka - mamy tzw. pro-spadkową spadającą gwiazdę. Dlatego też zakładam, że na kolejnych sesjach zaobserwujemy korektę ostatniego odbicia. W przypadku przebicia tego oporu kolejnym wyzwaniem będzie górne ograniczenie kanału spadkowego. Jeżeli go przebijemy otrzymamy potwierdzenie do zmiany trendu z potencjałem na zwyżki nawet do okolic szczytów z lutego 2012 i listopada 2011 roku (poziomy 0,9 - 1 zł). Jednak jeszcze raz podkreślam - teraz zakładam korektę ostatniego odbicia, jeżeli ta korekta wybroni 50 gr prawdopodobnie byki będą chciały przetestować górne ograniczenie kanału.
6) Marek: Cze, czy wybicie z formacji klina zwyżkującego może nastąpić górą?
Tak wybicie z klina zwyżkującego może również nastąpić górą. Zdarza się to rzadko ale również i takie wybicia możemy zaobserwować. Potencjalny zasięg mierzymy tak samo jak w przypadku wybicia dołem. Oczywiście to samo w przypadku wybicia z klina zniżkującego dołem :).
Tak wybicie z klina zwyżkującego może również nastąpić górą. Zdarza się to rzadko ale również i takie wybicia możemy zaobserwować. Potencjalny zasięg mierzymy tak samo jak w przypadku wybicia dołem. Oczywiście to samo w przypadku wybicia z klina zniżkującego dołem :).


















