on Tuesday, December 31, 2013
Za nami ostatnia sesja w 2013 roku, a to oznacza, że czas podsumować kondycję portfela na tle rynku. Miniony rok przebiegł pod dyktando byków - WIG w tym czasie zyskał 8,06% i stoi obecnie na 51323 poziomie. Portfel "Byki" również dobrze sobie radził i zyskał w sumie 40,70% co oznacza, że od początku jego prowadzenia (styczeń 2012) wygenerował 88,68% stopę zwrotu. Myślę, że wynik można uznać na satysfakcjonujący gdyż główny cel portfela został osiągnięty - zarówno w ostatnich 12 miesiącach jak i w całym okresie "Byki" pokonały benchmark (WIG). 


Mimo, że grudzień był bardzo słabym miesiącem, całoroczny wynik nie został "zepsuty". Wygląda na to, że tegoroczny "rajd św. Mikołaja" mieliśmy już w listopadzie, przy tym realizacja całorocznych zysków w grudniu. Możliwe więc, że czeka nas powtórka z 2012 roku - po słabym grudniu silny styczeń. Technicznie "efekt stycznia" znajduje swoje potwierdzenie w wsparciach na którym indeks się obecnie znajduje. Okolice psychologicznie ważnego poziomu 50000 pkt. potwierdza zarazem szczyt z sierpnia minionego roku i tak jak w zeszłorocznym podsumowaniu również 2014 rok oceniam na byczy. Moja zeszłoroczna prognoza  na zakończeniu 2013 roku była "bliska" (54000 pkt.) (link: "Podsumowanie 2012 roku"), więc spróbuję drugi raz: na koniec 2014 roku WIG widzę w okolicach 62000 punktów i tak samo jak rok temu, czy poziom ten chociaż w przybliżeniu zostanie osiągnięty nie ma znaczenia - co będzie za rok nikt nie wie, ważne jest tylko, żeby wykorzystać obecną sytuację by na tym zarobić...

Przechodząc do pełnych transakcji (zakończonych) w 2013 roku było kilka perełek. Niektóre absolutnie nie wykorzystane inne trafione prawie idealnie. Jeżeli miałbym ocenić najgorszą i najlepszą transakcję w 2013 roku, to były to bez wątpienia Neuca (najgorsza) oraz Aplisens (najlepsza). Kryterium wyboru najlepszej i najgorszej transakcji nie była stopa zwrotu, tylko miejsce "wejścia oraz wyjścia". Gdyby patrzeć na to pod względem osiągniętej stopy zwrotu, to najwięcej zyskał LPP (74,52%) a najwięcej straciły Azotytarnów (-8,82%). W sumie w minionym roku sprzedałem 23 spółki, z tego 16 przyniosło zysk, a 7 stratę co stanowi 70% skuteczność. Całkowita średnia stopa zwrotu wyniosła 13,39%, w tym transakcje zyskowne dały średnio 19,19%, a stratne zabrały średnio 4,20%. Oznacza to, że średni stosunek ryzyka do dochodu wyniósł 1:4,57 i w połączeniu z 70% skutecznością statystyki te przyczyniły się do 40,70% stopy zwrotu z portfela w 2013 roku (dla porównania, banchmark WIG zyskał w tym samy czasie 8,06%). Dla lepszej czytelności powyższych danych całość zestawiłem w tabeli:



Dokładniejszy przebieg transakcji na poszczególnych spółkach nie będę omawiał (można je prześledzić w historii portfela (link: Portfel "Byki")). Umieszczę jedynie miejsce wejścia oraz wyjścia z transakcji, by można było ocenić czy wybrane poziomy były trafne:





Ogólnie myślę, że transakcje były udane, w sumie straciłem tylko na czterech spółkach (w siedmiu transakcjach). Pozostałe przyniosły zyski. Oczywiście nie można też zapomnieć o stosunkowo stabilnym dla indeksu roku, zmienność nie była duża, a to sprzyja stabilnym zyskom. Przechodząc do obecnego stanu portfela to wykresy spółek, które nadal są "wśród bykach" przedstawiają się następująco:


Action 30.12.2013 - 48

Zacznę od spółki Action - jedyne co daje nadzieję do ponownego powrotu do trendu wzrostowego to odbicie od głównej linii trendu. Obecny poziom oceniam na dobrym dla wejścia do gry z trendem, obowiązkowy SL poniżej ostatniego dołka, który wraz z połączeniem z linią trendu stanowi kluczowy poziom obrony.


Trakcja 30.12.2013 - 1,29

Druga spółka, która chwilowo nie daje powodów do zadowolenia to Trakcja. Przy pomocy analizy metodą Ichimoku główny trend (wzrostowy) nadal jest aktualny. Pokonanie Kinjun-sen (niebieska linia) byłaby zarazem pierwszym sygnałem do zakończenia korekty, w której się spółka chwilowo znajduje. Kolejne opory widzę dopiero w okolicach wcześniejszych szczytów (1,53 zł).


Integerpl 30.12.2013 - 322

Kolejną spółką z portfela jest Integerpl. W przypadku tej akcji kurs twardo walczy z oporem w okolicach 325 zł. Obecna korekta płaska nie przemawia też za chęcią realizowania spadków (dodatkowo długie dolne cienie świec zdradzają chęć do kupowania papierka). Perspektywa długoterminowa wygląda pozytywnie, więc nie widzę też powodów do przedwczesnej realizacji już wypracowanych zysków. 


Amica 30.12.2013 - 112

Ostatnia ze spółek, która trzyma się portfela to Amica. W jej przypadku widzimy, że "szalone" tempo wzrostów troszeczkę zwolniło. Mimo tego nie widzę jeszcze sygnałów by miały się one zakończyć - długoterminowa kondycja spółki nadal wygląda obiecująco. Obecny poziom (112 zł) mógłby nawet zostać wykorzystany do gry pozycyjnej. Obowiązkowy SL widziałbym wtedy poniżej 100 zł. 


Cała historia transakcji od dnia publikowania portfela rozwinęła się następująco:

 
 Warto podkreślić, że wzrosty "Byków" są stabilne (w 2012 roku portfel zyskał 34,1%, a w 2013 40,7%, przy ogólnej stopie zwrotu z rynku odpowiednio: 24,44% oraz 8,06%). W porównaniu z benchmarkiem portfel w ostatnich 12 miesiącach poradził sobie z rynkiem dużo lepiej niż w roku poprzednim (2012).  Ważne jest również obsunięcie kapitału i tu "Byki" również świecą przykładem:


Powyższy wykres pokazuje przyrost kapitału w złotówkach. Poziom przekroczenia 50% stopy zwrotu zaznaczyłem niebieską poziomą linią. Do 100% stopy zwrotu jeszcze troszkę brakuje (po za skalą wykresu) - brakuje nieco ponad 10%. Od transakcji nr. 37 pozycje są jeszcze otwarte, co oznacza, że końcówka wykresu wraz z zmianą ceny na otwartych pozycjach się zmienia. Całościowo najważniejsza jest zmienność oraz tempo wzrostów, które powyższy wykres obrazuje.

Dla przypomnienia całej historii przebiegu transakcji załączam jeszcze tabelę, która to uwidacznia:


Przypomnę, że wytłuszczoną czcionka to pozycje już zamknięte, pozostałe (od 37 do 40) to pozycje które nadal znajdują się w portfelu. Cały przebieg wraz z omówieniem można prześledzić w historii portfela (link: "Portfel Byki").
on Monday, December 23, 2013
"Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku wszystkim czytelnikom życzę dużo sukcesów inwestycyjnych, cierpliwości  oraz wytrwałości w transakcjach jak i szczęścia oraz zdrowia"


Wam - Czytelnikom chciałem podziękować za aktywność na blogu, komentarze, wskazówki oraz uwagi. Dzięki Wam blog rozwija się w dobrą stronę i staje się cenną kopalnią wiedzy, dobrą szkołą do nauki oraz analizy transakcji jak i również miejscem wymiany doświadczeń. Mam nadzieję, że dalej będzie współtworzyć stronę i że również w przyszłości umożliwicie mi jak i innym czytelnikom naukę na swoich doświadczeniach.




Źródło: images.google.com
on Monday, December 9, 2013
Wieczny Byk?
08.12.2013 - 8850

Ostatnio analizowałem "nieśmiertelnych byków", w nich między innymi LPP. Spółka ta znajduje się na dosyć istotnym poziomie, który można wykorzystać do zakupu z atrakcyjnym stosunkiem ryzyka do dochodu. Obecnie kurs znajduje się na tzw. zmianie biegunów, na który kurs pozytywnie reaguje. Proponowane poziomy wejścia zaznaczyłem na wykresie (jeden w polu wsparcia), drugi po przebiciu krótkoterminowej linii trendu oraz ostatniego szczytu. Trzeba też pamiętać, że nic nie rośnie wiecznie, więc obowiązkowy poziom Stop Loss poniżej strefy wsparcia - myślę, że najbezpieczniejsze zlecenie będzie zlecenie SL z aktywacją na zamknięciu (żeby nie wpaść w pułapkę fałszywego przebicia poziomu obrony).
on Sunday, December 1, 2013
Listopad dobiegł końca, a to oznacza, że pora na odświeżenie stanu portfela na tle polskiego rynku. Pisząc krótko: na rynkach jak i w portfelu do czynienia mamy z zdecydowanym trendem zwyżkującym. Zarówno portfel "Byki" jak i WIG odnotowały nowe rekordowo wysokie poziomy - WIG od początku prowadzenia portfela zyskał już prawie 45%, przy czym portfel zbliża się do magicznego poziomu podwojenia swojej wartości (obecnie stoi na ponad 95% zysku). Całość na wykresie przedstawia się następująco:



Listopad zarówno dla portfela jak i indeksu był stabilny - na rynkach zbyt dużo się nie działo, obecny okres charakteryzuje się niską zmiennością i stabilnym trendem, co sprzyja stabilnym zyskom. Skoro dużo się na akcjach nie dzieje zdecydowałem też, że przeniosę się na rynek lewarowany - stąd moja ostatnia słaba aktywność na blogu odnośnie wpisów na temat akcji. Jak dotąd trzymam spółki, które kupiłem wcześniej i puki nie spadają nie pozbywam się ich. Nie rozglądam się też za nowymi, ale jeżeli któraś w wyniku aktywacji zlecenia obronnego opuści portfel, poszukam kandydata na wypełnienie brakującego miejsca.

Przechodząc do składu "Byków" w minionym miesiącu nic się nie zmieniło, jednak ich kondycja mogła by życzyć poprawę:

CCC 29.11.2013 - 119,2

Pierwszą taką trochę kulejącą spółką jest CCC. Ostatnia sesja zamknęła się poniżej średnioterminowej linii trendu wzrostowego, zbliżając się do istotnego wsparcia, poniżej której ustawiłem też swoje zlecenie obronne.  Jeżeli w najbliższym czasie nie zaobserwujemy odbicie, akcje będę musiał sprzedać.


Action 29.11.2013 - 52,98

Druga akcja z problemami to Action - początkowo moment zakupu wyglądał bardzo obiecująco (na tzw. zmianie biegunów, na które spółka zareagowała prawie 8% wzrostem w ciągu jednej sesji). Niestety ale nie zdołała ona utworzyć nowy wyższy szczyt co też uniemożliwiło mi zabezpieczenie pozycji zleceniem obronnym (powyżej ceny zakupu) i tak dalej czekam na wyjście kursu górą.


MCI 29.11.2013 - 10,03

Trzecią słabą spółką w portfelu jest MCI. Zważywszy na charakter trendu wybicie górą powinniśmy mieć już dawno za sobą, a jednak kurs dalej męczy ruch boczny. W celu uniknięcia przegapienia odwrócenia trendu posłużyłem się trzema średnimi które wyznaczają możliwą przyszłą głębokość korekty. Osobą cierpliwym zaproponowałbym inwestycji w oparciu o nie. Osobiście poczekam na małe odbicie szukając w pobliżu miejsca na sprzedaż swoich udziałów w tej spółce - jak to zrobię to oczywiście napiszę o tym w komentarzach oraz poszukam kandydata na wypełnienie jej miejsca.


Integerpl 29.11.2013 - 324,95

W porównaniu do powyższych trzech spółek Integerpl wygląda już dużo lepiej. Co fakt również i ona znajduje się w chwilowym trendzie horyzontalnym, jednak obserwując kurs z przeszłości nie jest to niepokojący "boczniak". Średnioterminowa (kila miesięcy) jak i długoterminowa (ponad rok) perspektywa jest nadal bycza.


Amica 29.11.2013 - 120

Ostatnią omawianą spółką z portfela jest Amica. Bez wątpienia jest ona wzorem dla powyższych czterech spółek - od chwili zakupu stabilnie rośnie, generując już ponad 70% stopę zwrotu (plus dywidenda). Obecnie brak jakichkolwiek oznak zbliżającej się korekty - wygląda na to, że zmierza ona w okolice 150 zł. Jak utrzyma tempo wzrostów to 200 zł w przyszłym roku też nie powinno stanowić problemu. Od chwili wejścia w trend wzrostowy (październik 2011) wartość akcji wzrosła już o prawie 500%, przy tym najgłębsza korekta nie przekroczyła 25%. Oznacza to, że trend jest stabilny, a gracze pozycyjni powinni właśnie do niej dostosować swoje zlecenie obronne. Krótkoterminowo szczyty można łapać na psychologicznych okrągłych poziomach.


Podsumowując, historia całego przebiegu transakcji wygląda następująco (wytłuszczoną czcionką to już zamknięte pozycje):


Bardziej szczegółową historię (moment zakupu oraz sprzedaży jak i omówione wcześniejsze miesiące) można znaleźć w zakładce "Portfej Byki (akcyjny)".