on Sunday, October 30, 2011
W tym poście chciałbym zwrócić uwagę na kluczowe opory, które powinny zapoczątkować odwrócenie trendu. Już w wcześniejszych analizach pisałem o poziomach, które po przebiciu dadzą sygnał na powrót do hossy. Pierwszym wykresem jakim się posłużę będzie analiza, którą dodałem wczoraj - WIG20:



WIG20 - 2409,3 (28.10.2011)

W wcześniejszym poście pisałem o spółkach, które pod względem technicznym wyglądają bardzo atrakcyjnie, przy tym posłużyłem się wykresem WIG20 by pokazać, że do zmiany trendu dużo nie brakuje. Obecnie WIG20 odbił od dołka, zbliżając się do kluczowego oporu, który w mojej opinii po przebiciu da sygnał na powrót do hossy.  Jednak przed pokonaniem tej bariery zakładam jeszcze korektę, która może sięgnąć 2300 pkt. Jeżeli ale cofnięcie będzie głębsze i przebije 2200 to można uznać, że wracamy z powrotem do bessy. Podsumowując, przebicie poziomu 2450 (o którym więcej pisałem tutaj) powinno otworzyć drogę do kontynuacji obecnego ruchu, gdzie następny przystanek mamy w okolicach 2700 pkt.


Następnym ważnym indeksem jest DAX:

W poście z 12 października pisałem, że wzrosty mogą sięgnąć do poziomów 6450 (na tym poziomie znajduje się średnia EMA50). Aktualnie dużo nie brakuje do osiągnięcia tego miejsca. Przebicie tej średniej powinno zapoczątkować zmianę trendu na wzrostowy (więcej na temat tej analizy w poście z 12.10 tutaj).


Kolejnym bardzo ważnym indeksem jest SP500:

Patrząc na wykres kilkuletni indeks SP500 nie wyszedł jeszcze z kryzysu - od 2007 roku znajduje się w trendzie spadkowym. Ostatni średnio terminowy trend wzrostowy został przerwany dając impuls do powrotu do bessy. Obecnie widzimy zatrzymanie na pierwszym ważnym oporze - krawędź chmury. Po wybiciu z chmury mamy kolejny bardzo ważny opór - teraz już kluczowy. W okolicach 1330 pkt. znajduje się długoterminowa linia trendu spadkowego. Przebicie tej linii zapoczątkuje powrót do wzrostów. Jednak wcześniej należy przyjąć odbicie, gdyż za pierwszym podejściem raczej nie starczy sił do pokonania tak silnej bariery.


Ostatnim interesującym wykresem jest EUR/USD:

Obecny impuls wzrostowy idealnie odbił się od 78,6% zniesienia Fibonacciego i zatrzymał się na 70,7% zniesieniu. Jeżeli bykom starczy sił to kolejne zatrzymanie wzrostów z dużym prawdopodobieństwem zatrzyma linia trendu. Od niej będzie zależeć gdzie kurs dalej ruszy. 
on Saturday, October 29, 2011
Ostatnie odbicie na rynkach znacznie poprawiło sytuację techniczną niektórych spółek. Powstało sporo pozytywnych sygnałów. Jednak należy pamiętać, że odbicie to trwa już ponad 3 tygodnie. Prawdopodobieństwo odreagowania jest więc bardzo duże. Dlatego uważam, że dobrym momentem do powrotu na rynek są okolice 2300 pkt (WIG20). Obecnie zatrzymanie mamy przed ważnym oporem:

WIG20 - 2409 (28.10.2011)

Przebicie poziomu 2450 powinno otworzyć drogę do dalszych wzrostów. W tych okolicach mamy szczyt z 31 sierpnia oraz górną granicę chmury bessy. Jednak przed wybiciem uważam, że powstanie jeszcze co najmniej jedna korekta która może sięgnąć okolice 2300 pkt. Poziom ten jest w mojej opinii dobrą chwilą na powrót na rynek akcji. Jeżeli ale kurs przebije 2300 dalsze zatrzymanie spadków widzę w okolicach 2200 punktów. Przebicie tego wsparcia zaneguje wszystkie pozytywne sygnały - wrócimy wtedy z powrotem do spadków. Niżej przedstawię kilka spółek, które moim zdaniem mają potencjał do wzrostów:


 JSW - 94,8 (28.10.2011)

Pierwszą z nich jest Jastrzębska Spółka Węglowa - JSW. Od chwili debiutu cena w przyspieszonym tempie topniała. Obecnie utworzyła się formacja "odwróconej głowy z ramionami" (oRGR). Zgodnie z teorią jest to jedna z najbardziej wiarygodnych formacji w analizie technicznej. Potencjalny minimalny zasięg wybicia jest równy długości między głową (G) a linią szyi. W naszym przypadku (obecnie) poziom ok. 135 zł.

 Boryszew - 0,80 (28.10.2011)

Od chwili pojawienia się informacji na temat podpisania kontraktu z VW i Bentley'em kurs w przyspieszonym tempie piął się w górę. Aktualnie mamy zatrzymanie przed pierwszym bardzo ważnym oporem równym 0,80 zł odreagowanie jest więc prawdopodobne, ale myślę że była by to okazja do zakupów bądź powiększenia swoich udziałów w tej spółce. Przebicie tego poziomu potwierdzi siłę byków, a kolejne zatrzymanie mogłoby nastąpić w okolicach 96 gorszy. Silne pierwsze wsparcie mamy na poziomie 0,66 zł (granica chmury), a kolejne w okolicach 0,60 zł.

Tauronpe - 5,6 (28.10.2011)

Kolejną interesującą spółką pod względem technicznym może być Tauron. Ichimoku wygenerował kilka sygnałów kupna, w tej chwili kurs zatrzymał się na górnym ograniczeniu chmury, która stanowi już wsparcie dla waloru. Przebicie poziomu 6 zł potwierdzi kontynuację wzrostów, gdzie kolejne zatrzymanie może nastąpić dopiero w okolicach 7 zł. Dalsze wsparcie znajduje się na poziomie 5,49 zł i 5,24 zł.

Kernel - 68 (28.10.2011)

Następnym interesującym walorem jest Kernel - mamy bardzo silny sygnał kupna w Ichimoku. Doszło do przecięcia się średnich nad chmurą, linia sygnałowa przebiła świeczki od dołu oraz zaczęła się formować chmura hossy. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 72 zł, kolejny w okolicach 85 zł. Wsparcie natomiast widzę przy cenie 63 zł, 58,4 zł i 52,5 zł.


KGHM - 158,5 (28.10.2011)

Ostatnią ze spółek jaka zwróciła moją uwagę jest KGHM. Niedawno i tu powstał sygnał kupna wygenerowany przez Ichimoku. Dodatkowo doszło do przebicia linii trendu. Zatrzymanie mamy przed chmurą bessy - pierwszy poważniejszy opór. Kolejne wzrosty będą skutkować wybiciem Chikouspan znad  świeczek - umocni to sygnał kupna, który powstał kilka dni wcześniej. Opory mamy odpowiednio na poziomie 160 zł, 175 zł i 200 zł. Wsparcia natomiast widzę przy w okolicach 134 zł i 115 zł.
on Monday, October 24, 2011
Indeksy w górę a spółka od ponad 2 tygodni w konsolidacji...
24.10.2011 - 0,55
 
Na prośbę osoby z czata krótko przedstawię sytuację techniczną spółki.
Mimo, że na indeksach od ponad dwóch tygodni zaobserwowaliśmy już wzrost o ponad 13% na wykresie spółki ERG dalej nic się nie dzieje... Walor od lutego bieżącego roku znajduje się w trendzie spadkowym, a ostatnie zawirowania na rynkach tylko przyniosły więcej "bałaganu" na wykresie. Od chwili pierwszych silnych przecen na rynkach na spółce można było zauważyć ogromną zmienność:


Obecny trend horyzontalny nie jest jednak znakiem na możliwe zatrzymanie ostatnich spadków. Rynek w tym czasie zyskał kilkadziesiąt procent, a spółka tylko utkwiła na swoim poziomie - wygląda to na odpoczynek przed dalszym ruchem spadkowym :P.

24.10.2011

Na wykresie Ichimoku w oczy rzuca się duże oddalenie średniej Tenkan od Kinjun. Jest to znak na to, że ewentualne odbicie raczej będzie krótkotrwałe. Wtedy możliwe zatrzymanie mielibyśmy w okolicach 0,74 zł. Natomiast na MACD powstał sygnał kupna, jednak średnie przebiegają bardzo blisko siebie - sygnał jaki powstał jest bardzo słaby. Przebicie 0,52 zł za skutkuje sygnałem przeciwnym na tym wskaźniku. Podsumowując nadal obowiązuje trend spadkowy i na razie nic nie wskazuje na jego zakończenie.
on Sunday, October 16, 2011
Wawel - spółka, którą bessa nie rusza?

14.10.2011 - 485,5 (układ tygodniowy)

Ostatnie spadki na rynkach spółkę w ogóle nie imponują. Mimo ostatniej 20% przeceny na szerokim rynku walor wzrósł o ponad 12%. Wykres przedstawia 9 letni trend wzrostowy - w ciągu tego czasu cena akcji wzrosła o 3370%! Panika jaką dotknęła ostatnio rynek akcji doprowadziła do przebicia wsparcia, jednak doszło do ważnego odbicia od długoterminowej linii trendu:

14.10.2011 (układ dzienny)

 Na wykresie wspaniale widać siłę waloru. Sygnał kupna jaki powstał dzięki dotarcia do długoterminowej linii trendu dał szansę na zakup akcji praktycznie w dołku. Dla spóźnialskich w czwartek powstały kolejne sygnały zakupu:

14.10.2011 (układ tygodniowy)


Kontynuację wzrostów potwierdzają średnie Tenkan oraz Kinjun (doszło do ich przecięcia w chmurze - zaznaczone strzałką), linia Chikouspan umocnił ten pozytywny sygnał (przebił świeczki od dołu - zaznaczone kółkiem). Dodatkowo sygnał kupna wygenerował MACD. Wszystko więc wskazuje na kontynuację dotychczasowego trendu. 

Podsumowując mamy odbicie od długoterminowej linii trendu, wybicie z chmury, sygnał kupna wygenerowany przez średnie Tenkan i Kinjun oraz jego potwierdzenie przez Chikouspan i sygnał kupna na MACD. Wsparcie mamy przy okolicach 400 zł a pierwszy opór znajduje się na poziomie 510 zł. Należy jeszcze pamiętać, że ostatnie sygnały powstały na wykresie tygodniowym, co znaczy że wzrostów nie powinniśmy oczekiwać od razu, tylko w perspektywie kilku tygodniowym.