on Sunday, August 26, 2012
W czasie mojej nieobecności giełdy ładnie zwyżkowały - czego w zasadzie się spodziewałem. Nie spodziewałem się jednak, że będą to aż tak wysokie zwyżki...  Główne indeksy dotarły do kluczowych oporów, które na chwilę obecną udanie powstrzymały dalszy marsz byków. Ciekawe jest to, że dotarcie do tego oporu odbyło się wszędzie w około tym samym czasie i wszędzie opór ten został przetestowany z niecałym jednoprocentowym przebiciem. Ponieważ wykres mówi więcej niż tysiąc słów poniżej przedstawiam cały wykaz moich szybkich analiz:



SP500  24.08.2012 - 1411

Amerykański indeks pięciuset największych spółek dotarł do szczytu z kwietnia przebijając go o 0,27% po czym zawrócił. Obecnie kanał wzrostowy zapoczątkowany w maju nadal jest aktualny i korekta jest jak najbardziej dobrym zjawiskiem sugerującym "zdrowotność" tego ruchu. Aby obecny trend został zachowanym powinna ona sięgnąć maksymalnie do dolnego ograniczenia kanału.


Dow Jones 24.08.2012 - 13158

Drugi ważny amerykański indeks podobnie - kurs dotarł do oporu po czym zaliczył korektę ostatnich wzrostów. Miejsce na dalsze spadki jeszcze ma, ale średnioterminowy trend wzrostowy nadal powinien być dominujący - kluczowym oporem jest szczyt na poziomie ok. 13340 punktów.


DAX 24.08.2012 - 6971

Nasz zachodni sąsiad również dotarł do oporu - jednak tym razem do linii trendu a nie jak wcześniejsi do szczytu. Kurs przebił ją o 1,12% i po chwili cofnął. Dla zachowania "zdrowotności" całego ruchu wzrostowego kurs może maksymalnie spaść do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Jeżeli kanał ten zostanie przebity będzie to znak, że z powrotem panowanie przejęły niedźwiedzie. 


WIG 26.08.2012 - 41852

Kolejnym indeksem jest WIG. Kluczowy opór dzielący nas przed hossą po raz piąty zatrzymał kontynuację wzrostów. Byki na chwilę zajrzały co znajduje się po drugiej stronie przebijając opór o 0,15%. Jednak niedźwiedzie szybko się obudziły i zareagowały na krótki wypad byków do "doliny hossy". Najbliższe wsparcia tworzą wcześniejszy szczyt, linia trendu oraz ostatni dołek.


WIG20 26.08.2012 - 2283

Również mniejszy brat WIG'u dotarł do nieprzypadkowego miejsca które obudziło obóz niedźwiedzi. Główne wsparcie tworzy dolne ograniczenie kanału, które lepiej widać na CFD na futures WIG20:


Na razie dalsze spadki powstrzymał wcześniejszy szczyt (z 15 czerwca), jednak korekta ta może okazać się jako jeszcze troszkę głębsza. Obecnie powinniśmy obserwować jak zachowuje się rynek japoński, gdyż w prawie 80% kopiujemy ich ruchy:


NIKKEI 24.08.2012 - 9070

Również szeroki kanał wzrostowy z ostatnim szczytem w tym samym dniu co WIG20 (ze względu na różnicy w strefie czasowej szczyt ten widoczny jest na wykresie jako jeden dzień później). Jeszcze dla dowodu wpływu NIKKEI na WIG20 poniżej dorzucam wykres korelacji obu indeksów:



Podsumowując całość możemy wysunąć jeden prosty wniosek: wszystkie giełdy są ze sobą ściśle powiązane. Często potwierdzenie do ważnych wsparć/oporów w np. Ameryce możemy również znaleźć w Europie.
on Sunday, August 5, 2012
W przyszłym tygodniu lecę na urlop i tym samym przez kolejne 3 tygodnie nie będę mógł na bieżąco odpowiadać na pytania.

Do szybszego "wkręcenia" się z powrotem na rynek umieszczę (dla mnie) najważniejsze wydarzenia które po powrocie będę musiał przeanalizować (może komuś też się przydadzą):

06.08 Publiczne wystąpienie szefa FED
07.08 Publiczne wystąpienie szefa FED
08.08 Zmiany zapasów ropy
09.08 Bilans handlu zagranicznego (USA)
09.08 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA)
14.08 PKB s.a. - wst. (Niemcy)
14.08 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (Polska)
14.08 Sprzedaż detaliczna (USA)
15.08 Inflacja CPI (USA)
15.08 Produkcja przemysłowa (USA)
15.08 Zmiana zapasów ropy
16.08 Pozwolenia na budowy domów oraz rozpoczęte budowy domów (USA)
16.08 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA)
20.08 Produkcja przemysłowa (Polska)
22.08 Sprzedaż domów na rynku wtórnym (USA)
22.08 Zmiana zapasów ropy
23.08 PKB s.a. - fin. (Niemcy)
23.08 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA)
23.08 Indeks PMI dla przemysłu - wst. (USA)
23.08 Sprzedaż nowych domów (USA)
24.08 Zamówienia na dobra trwałego użytku - wst. (USA)
24.08 Zamówienia na dobra bez środków trnas. - wst. (USA)

Pozdrawiam no i życzę owocnych transakcji :)
Jak co miesiąc czas znowu odświeżyć stan portfela "Byki 2012". W minionym miesiącu portfel opuściły dwie spółki i związku  z tym na początek nowego miesiąca ich miejsce miały zająć nowe dwie. Tym razem wybór należał do czytelników (Kandydaci do portfela "Byki 2012") - w ankiecie zapytałem jakie akcje powinny znaleźć się w portfelu. Najpierw chciałem podziękować wszystkim osobom, które wzięły udział w tej ankiecie.  W sumie oddano 68 głosów, a wyniki tych głosów są następujące:

Apator: 21 głosów
Zetkama: 10 głosów
Neuca: 7 głosów
Energoins: 13 głosów
Inna: 17 głosów

Najwięcej głosów uzyskały Apator i jakaś inna spółka. Z tej innej największe zainteresowanie rozgrzała spółka Wawel i dlatego też ten walor ponownie wrócił do portfela. Niżej przedstawię krótko ich wykresy:

Apator 03.08.2012  - 27

Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami solidnych wzrostów. Obecnie kurs dotarł do bardzo ważnego oporu (podwójny szczyt z października 2006 oraz 2007). Uważam, że najlepszy sygnał kupna otrzymamy po zamknięciu świecy powyżej tego oporu - będzie to znak na kontynuację hossy. Dlatego moment zajęcia pozycji ustawiłem po przebiciu tego poziomu.

Wawel 03.08.2012 - 625,5

Kolejna akcja wybrana przez Was to Wawel. Już raz pojawiła się ona w portfelu, ale zbyt ciasny Stop Loss zabezpieczył zysk zamykając tą transakcję. Najlepszy moment wejścia otrzymamy w czasie korekty. Jednak zrobię tak jak wcześniej (dla uwiarygodnienia prowadzenia tego portfela) moment zajęcia pozycji ustaliłem po kursie opublikowania tego wykresu (kupiony został na ostatnim zamknięciu).


Wracając do starych spółek z portfela w dwóch akcjach krótkoterminowa sytuacja techniczna się dosyć znacząco zmieniła:

Eurocash 03.08.2012 - 38

Pierwszą spółką w której możemy zaobserwować zmianę jest Eurocash. W chwili obecnej powstała formacja trójkąta zniżkującego, która w zasadzie jest formacją kontynuacji trendu. Jednak do wybicia doszło dołem. Potencjalny zasięg wskazuje na okolice 33 zł. Pocieszające może być to, że wolumen nie potwierdza  chęci realizacji tego wybicia. Mimo tej negatywnej wymowy zadecydowałem, że przetrzymam walor i zobaczę jak się to dalej rozwinie...


Zamet 03.08.2012 - 2,14

Kolejną spółką z chwilowo nie pocieszającą kondycją techniczną jest Zamet. Potencjalny zasięg wybicia z konsolidacji mogliśmy zmierzyć wykorzystując formację prostokąta, który wskazywał na okolice 2,15 zł. Jednak korekta ta okazała się troszkę głębsza. Ponieważ przebiliśmy wyznaczony w ten sposób poziom wystawiłem spółkę na sprzedaż które nie zostało zrealizowane (kurs nie zawrócił wystarczająco wysoko). W chwili obecnej kluczowym wsparciem jest ostatni dołek. Jeżeli zostanie on pokonany otrzymamy potwierdzenie możliwego odwrócenia trendu. Na razie walor dalej trzyma się w portfelu.


LPP 03.08.2012 - 3315

Następna spółka - LPP wygląda już troszkę lepiej. Tutaj lipiec też był miesiącem korekty, jednak korekta ta nie zagraża średnioterminowemu trendu - kurs dalej trzyma się w kanale.


Sanok 03.08.2012 - 18,99

Ostatnia spółka z portfela to Sanok. Nie ma tu dużo do pisania - kurs dalej trzymają ograniczenia kanału wzrostowego.


Krótko podsumowując:
Lipiec to miesiąc małej korekty w portfelu. Całość na wykresie prezentuje się następująco:



Od chwili powstania portfela jego wartość wzrosła o 10,09% przy czym wartość WIG'u w tym samym czasie wzrosła o 7,29%. Głównym motorem napędowym dla portfela jest spółka Sanok, która od momentu zakupu wzrosła o prawie 19%. Za to spółki hamujące chwilową hossę w portfelu są Zamet oraz Eurocash.