on Friday, July 29, 2011
Kurs spółki porusza w szerokim kanale spadkowym i zbliża się do jego dolnego ograniczenia
29.07.2011 - 47,75
Kurs waloru znajduje się w szerokim kanale spadkowym, a jego przedział wynosi ok. 14%. Na wykresie zaznaczyłem zyskowne sygnały kupna oraz sprzedaży jakie dały nam oscylatory połączone z dotarciem ceny do ograniczenia i zysk na transakcjach według tych sygnałów. W jednym przypadku utworzył się trójkąt, gdzie wybicie zakończyło się silnym cofnięciem ceny (w tym miejscu żaden oscylator nie wygenerował sygnał, sygnał powstał jedynie z wybicia z formacji).
Co do obecnej sytuacji spółki, dzisiaj oscylator MACD dał sygnał zakupu:


W wyniku powstałego sygnału prawdopodobieństwo odreagowania po dosyć dynamicznych spadkach jest bardzo duże. Należy ale pamiętać, że cena od kilku sesji walczy ze wsparciem i pokonanie go może zakończyć się na cofnięciu do dolnego ograniczenia kanału. Ponieważ ale obowiązuje trend spadkowy zakup waloru na dłuższy okres może być bardzo ryzykowny, a ewentualna zmiana kierunku notowań mogłaby się zatrzymać na górnym ograniczeniu linii kanału (przerywana gruba linia) bądź na nowej linii trendu spadkowego (ciągła gruba linia). 
on Monday, July 25, 2011
Dalsza kontynuacja konsolidacji
25.07.2011 - 14,98
Wygląda na to, że ostatnie silne wybicie służyło ucieczce przed zawężeniem między krótkookresową linią trendu a dolnym ograniczeniem konsolidacji. Aktualnie kurs ponownie porusza się w kierunku wsparcia, które znajduje się na poziomie 14,6 zł. Jeżeli trend boczny zostanie zachowany poziom ten nie będzie przebity i na kolejnych sesjach będziemy świadkami odwrócenia aktualnego ruchu, co potwierdza również oscylator stochastyczny K%D% - wygenerował on dzisiaj sygnał kupna. Pokonanie natomiast tego wsparcia może skutkować próbą cofnięcia do 13 zł.   



Czy to początek ucieczki przed dalszymi spadkami? (07.07.2011 - 16,94)


Na dzisiejszej sesji kurs spółki zyskał prawie 13%. Nastąpiło kilka sygnałów zakupu, które krótko przedstawię w analizie. Pierwszym z nich to wybicie świeczki z chmury oraz przebicie krótkookresowej linii trendu spadkowego. Zwiększony wolumen może świadczyć o tym, że nie jest to "fałszywka" i podbicie pod dalszą sprzedaż. Pozytywnie również wyglądają oscylatory - MACD oraz oscylator stochastyczny wygenerowały sygnał kupna. Potwierdzeniem do dalszych wzrostów byłoby przebicie dosyć ważnego oporu - 17,75 zł. Po przebiciu tej bariery kolejny opór znajduje się na poziomie 19,27 zł. Był to najwyższy kurs w historii spółki i przebicie tego poziomu byłoby potwierdzeniem kontynuacji silnego trendu byczego. 

  
01.07.2011 - 15,95


Po prawie trzytygodniowej przerwie znowu zaktualizuję techniczną sytuację spółki - Cormay.
Na ostatnich dwóch sesjach cena waloru przebiła krótkookresową linię trendu spadkowego, co może być pierwszym znakiem na powrót w kierunku historycznych szczytów. Przebicie ale tej linii nie jest wystarczająco silnym sygnałem do podjęcia decyzji zakupu - możliwe, że kurs przechodzi teraz w trend horyzontalny, przebicie pierwszego silniejszego oporu na poziomie 17,8 zł byłoby znakiem na zmianę trendu na wzrostowy. Potwierdzeniem początków wzrostu dał nam ale oscylator stochastyczny %K%D, który 29 czerwca wygenerował sygnał zakupu. Z drugiej strony analiza metodą Ichimoku zakłada negatywny scenariusz. Tego samego dnia co oscylator dał sygnał zakupu, Ichi wygenerował sygnał sprzedaży - nastąpiło przecięcie się linii Kinjun z Tenkan w chmurze...


21.06.2011 - 15,8

Na prośbę, krótko zaktualizuję sytuację spółki.
Jak na razie kurs dalej jest pod krótkookresową linią trendu. Na dzisiejszej sesji cena akcji również przebiła dosyć ważne wsparcie.  Zamknięcie ale nastąpiło powyżej tego wsparcia. Sytuacja waloru jest więc dalej niepewna co potwierdza również to, że ćwieczka znajduje się w chmurze. Wybicie z tej chmury dołem lub górą może być ważnym sygnałem zakupu bądź sprzedaży. Krótkookresowe wsparcie wyznacza nam teraz linia Kinjun sen., która znajduje się na poziomie 15,39 zł. Aktualny kierunek "boczno-spadkowy" spowodowany jest najprawdopodobniej ogólną trudną sytuacją giełdy.


09.06.2011 - 16,5 (godzina 15:01)

Szóstego czerwca Ichimoku wygenerował silny sygnał kupna (przecięcie linii Tenakan z Kinjun nad chmurą). Natomiast wczoraj oscylator MACD dał sygnał sprzedaży. Mimo tego Ichi dalej podtrzymuje sygnał kupna, który powstał kilka dni wcześniej. Sytuacja spółki stoi więc pod znakiem zapytania. Myślę, że powinniśmy się jeszcze powstrzymać od zakupu i czekać na wybicie z linii trendu (na wykresie gruba czarna linia). Jeżeli nastąpi to wybicie szansa na dalszy ruch w górę będzie dużo większy. Pierwszy opór mielibyśmy na poziome 17,78 zł po tym kierunek w historyczne maxima - 19,27 zł.

Mamy silny sygnał kupna

06.06.2011 - 17,09

Na dzisiejszej sesji pojawił się silny sygnał kupna - przecięcie linii tenkan z kinjun nad chmurą hossy. W połowie maja nastąpiło przecięcie linii trendu wzrostowego (która trwała od grudnia zeszłego roku).  Po dosyć mocnej korekcie (-32% w dwa tygodnie) kurs znowu się chwycił i wrócił do trendu głównego. Kontynuację i potwierdzenie silnego ruchu w górę będziemy mieli dopiero po przebiciu ostatniego szczytu z przed miesiąca - 19,27 zł.

on Thursday, July 21, 2011
 Doszło do przebicia linii trendu ale kurs odbił od poprzedniego dołka
21.07.2011 - 2,96
 

Na dzisiejszej sesji doszło do przebicia długoterminowej linii trendu i cena spadła do minimum z 18 maja tracąc ponad 4%. Po nagłej zmianie rynków z czerwieni na zieleń spółka również zareagowała odbijając od tego wsparcia. Aktualnie cena zatrzymała się między linią trendu, która stanowić będzie teraz opór, a wsparciem. Do ostatecznego potwierdzenia kontynuacji spadków kurs musiałby przebić ostatni dołek - 2,86 zł. Teraźniejszy poziom zatrzymania może sugerować chwilową niepewność. Należy ale pamiętać, że wczoraj powstał sygnał sprzedaży wygenerowany przez Ichimoku oraz kilka dni wcześniej przecięcie się średnich kroczących. Oscylator MACD również po przebiciu linii (spadkowej i krótkoterminowej wzrostowej) dał sygnał sprzedaży. Czyli główne oscylatory, średnie oraz Ichimoku czekają na wygenerowanie pozytywnego sygnału. Sygnał ten może powstać po przebiciu długoterminowej linii trendu. 



Kurs dotarł do długoterminowej linii trendu
20.07.2011 - 2,99
 
Cena akcji po silnej korekcie dotarła do długoterminowej linii trendu, gdzie odbiła przebijając linię średnioterminowego trendu spadkowego. Po przyspieszonym wzroście kurs przeszedł w ponowną korektę przebijając średnioterminową linię oraz zniesienie Fibonacciego, co było sygnałem do sprzedaży akcji. Aktualnie cena ponownie dotarła do linii trendu zatrzymując się na niej. Teraźniejsze miejsce "przystanku" nie wygląda na przypadkowe - spółka znajduje się między zniesieniem Fibo a linią trendu. Po wyraźnym przebiciu jednego lub drugiego będzie wiadomo w którą stronę kurs dalej będzie zmierzać. Dlatego też zajęcie pozycji przy aktualnej cenie daje nam możliwość do rozsądnego zarządzania ryzykiem i wysokiego potencjalnego zysku. Stop Lossa możemy ustawić tuż pod linią trendu - jego przebicie będzie sygnałem do dalszych spadków.

Niestety powstały też negatywne sygnały - dzisiaj powstał sygnał sprzedaży wygenerowany przez Ichimoku oraz dwie sesje wcześniej nastąpiło przecięcie się średnich co również jest znakiem "do opuszczenia waloru". Mimo tego kurs po silnych spadkach po dotarciu do aktualnego wsparcia może na kolejnych sesjach odreagować, gdyż długoterminowe linie trendu zawsze stanowią ważne wsparcie (o ich sile też już pisałem: Odbicia od linii). 
on Tuesday, July 19, 2011
  Kontynuacja spadków i sygnały sprzedaży na dzisiejszej sesji
19.07.2011 - 1,35

Dzisiaj na sesji (tj. 18 lipiec 2011) jesteśmy świadkami kontynuacji korekty. Niestety dodatkowo średnie kroczące oraz MACD dały sygnał sprzedaży. Czyli wszystko wskazuje na to, że kurs zmierza do pierwszego silnego wsparcia - 1,29 zł. Po przebiciu tego wsparcia dalsze przyhamowanie kursu mogłoby nastąpić na długoterminowej linii trendu. Przebicie tej linii oznaczałoby zmianę głównego trendu - z wzrostowego na spadkowy. Dodatkowo w ujęciu historycznym trzy kolejne miesiące nie należały do najlepszych. Średnia stopa zwrotu z lipca, sierpnia i września to -0,13%. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo na kontynuację spadków i tym samym na zmianę głównego trendu na niedźwiedzi.


Sygnał kupna na Ichimoku i sygnał sprzedaży na oscylatorze stochastycznym

12.07.2011 - 1,5

Po dosyć ostrej przecenie doszło w końcu do wybicia gdzie cena od dołka do teraz wzrosła o 16%. Na dzisiejszej sesji  oscylator stochastyczny %K%D, który informuje nas o możliwym krótkoterminowym ruchu kursu wygenerował silny sygnał sprzedaży, natomiast Ichimoku (najbardziej skuteczna na okres średnio terminowy) dał słaby sygnał kupna. Analizując teraz to wszytko metodą fal Elliott'a przebicie ceny 1,5 byłoby sygnałem do dalszych wzrostów. Jeżeli ale cena ta nie zostanie przebita, to ostatni ruch wzrostowy można uznać za odreagowanie po ostrych spadkach. Czyli na okres krótkoterminowy należy oczekiwać cofnięcia się ceny najprawdopodobniej do 1,4 zł. W perspektywie średnioterminowym możemy liczyć na dalszy wzrost. Przebicie 1,5 zł byłoby silnym potwierdzeniem tego ruchu.

A jak wygląda Lubawa na okres długoterminowy?



Do analizy spółki na dłuższy okres najlepiej posłużyć się wykresem z dłuższego przedziału czasowego:

12.07.2011 - 1,5

Powyższy wykres przedstawia spółkę od lipca 2008 roku do dzisiaj. Osoby które grają na giełdzie przynajmniej od 4 lat zauważyli by jedną ważną zależność. Mianowicie mimo bardzo trudnych sytuacji na giełdzie (tak mowa o kryzysie - na giełdzie od października 2007 do lutego 2009) spółka była w silnym trendzie wzrostowym. Aktualna sytuacja na rynkach również nie wygląda najlepiej (ale kryzysu jeszcze nie widać). Mimo tego w przypadku dalszej korekty spółka na okres średnioterminowy (jak już pisałem wyżej) może dać szansę do zarobku. Wracając ale do analizy technicznej spółki na okres dłuższy, silny trend wzrostowy, który trwa do dzisiaj nie został przerwany. Z pewnością jest to dobry znak, ale ostatni przyspieszony wzrost (od listopada 2010) uformował tzw. klin zwyżkujący (tworzenie się tej formacji trwało pół roku), która zakończyła się wybiciem i początkiem korekty. Wybicie z tej formacji kończy się zwykle ostrą korektą i zmianą długookresowego trendu na spadkowy. Ostatnie odbicie od 61,8% zniesienia (zarazem 38,2% fali głównej) może więc być tylko odreagowaniem po silnych spadkach. Dlatego w perspektywie długoterminowym należałoby się spodziewać przebicia długookresowej linii trendu i zmianę kierunku ruchu - na spadkowy.


Jest szansa na zmianę kierunku ruchu na północny, ale zakup na krótkoterminowo

01.07.2011 - 1,44

Od kwietnia jesteśmy świadkami silnych spadków na spółce. Teraz ale cena wzrosła o 7,5%. Nastąpiło odbicie od 61,8% zniesienia Fibonacciego. Dodatkowo oscylator stochastyczny %K%D na ostatniej sesji dał nam silny sygnał zakupu. Podobnie oscylator MACD, który tego samego dnia również wygenerował sygnał kupna. Aktualnie pierwszy opór mamy już na poziomie 1,47 zł, za to wsparcie na ostatnim dołku potwierdzone zarazem zniesieniem Fibo - 1,29 zł. W przypadku przebicia tego wsparcia zatrzymanie kursu powinniśmy spodziewać się w okolicach długookresowej linii trendu. Możliwe również, że będziemy teraz świadkami utworzenia się formacji V, którą ze względu na dynamikę trudno rozpoznać wcześniej.
Dokąd zmierza Tauron?
19.07.2011 - 6,28

No właśnie, do jakiego poziomu schodzimy?  
Dzisiaj cena spółki odbiła się od 23,6% zniesienia Fibonacciego. Dotarcie do tego poziomu i udana obrona wsparcia z pewnością ma pozytywną wymowę. Na kolejnych sesjach możemy więc spodziewać się krótkiego odreagowania po ostatnich spadkach i ewentualnie wykorzystać zwyżkę do sprzedania pozostałej części posiadanego pakietu. Ponieważ ogólna sytuacja rynkowa nie wygląda zbyt optymistycznie, kolejne spadki po przebiciu aktualnego wsparcia mogą sięgnąć do dołka z stycznia tego roku.  




Korekta i odbicie od ważnego wsparcia potwierdzone zniesieniem Fibo
01.07.2011 - 6,55
 
Cena akcji przebiła istotny poziom - 6,72 zł. Niestety ale bykom nie starczyło sił na atak do historycznego szczytu z grudnia 2010 roku i po kilkudniowej konsolidacji doszło do korekty gdzie cena odbiła się od ważnego wsparcia potwierdzonym zarazem 50% zniesieniem Fibonacciego (o którym zresztą pisałem wcześniej (wyżej)). Możemy więc mówić o udanej obronie wsparcia. 
Niestety ale na wykresie Ichimoku pojawił się negatywny sygnał - przecięcie się linii Tenkan sen z Kinjun sen (nie musi nastąpić przecięcie do wygenerowania sygnału, wystarczy jak będą one na tym samym poziomie). Podsumowując mamy udaną obronę wsparcia i zarazem sygnał sprzedaży. Przebicie kluczowego poziomu (6,45 zł) byłoby możliwym początkiem do silniejszej korekty na walorze. W przypadku wzrostów pierwszy słabszy opór mamy na najbliższym zniesieniu Fibo, oraz w okolicach 6,75 zł.

Co tam u Taurona?
07.06.2011 -  6,68


Kurs nadal jest w silnym trendzie wzrostowym. Opory wyznaczone za pomocą zniesień Fibo zostały pokonane, kolejny opór mamy na poziomie 6,72 zł. Po przebiciu tej bariery będziemy mieli prawdopodobnie już ruch w kierunku historycznych szczytów - okolice 7 zł. Aktualnie trochę niebezpiecznie wyglądają oscylatory. Między innymi RSI zbliża się do punktu wykupienia. Myślę ale, że gdyby miało dojść do korekty to zatrzymamy się w okolicach 50% Fibo, od tego poziomu powinniśmy się z powrotem odbić. 



25.05.2011 - 6,6

Krótko odświeżę aktualny stan spółki. Tak jak pisałem wyżej kurs troszkę cofną, w komentarzach napisałem, że cofnie do około 6,48 stopa proponowałem na poziomie 6,44. Niestety o jeden grosz się pomyliłem :P. Cena spadła do 6,43 w poniedziałek, ale po dwóch dniach znowu mamy 6,6. Linia Tenkan wyznaczyła nam wsparcie na poziomie 6,41 gdzie również powinniśmy postawić zlecenie obronne. Podsumowując dalej wierzę w wzrosty i mam nadzieję,  że już niedługo wrócimy do rekordowych poziomów z grudnia - okolice 7 zł.


19.05.2011 - 6,58


No i wybicie nastąpiło :). Są spore szanse na powrót do starych szczytów - okolice 6,95. Fundamentalnie też zielono - Tauron chce jeszcze w tym kwartale podpisać umowę z EBI ws. pozyskania 500 mln. zł na dwa projekty. Mieliśmy teraz tydzień ciekawych informacji ze spółki i tym samym tydzień pełen zieleni dla Tauron'u. Co będzie dalej? Być może troszkę cofnie ale w perspektywie kilku tygodni raczej ruszy elegancko do góry :).


17.05.2011 - 6,31


Krótko: jest szansa na wybicie, świeczka przebiła chmurę oraz linię trendu. Linia tenkan i kinjun na tym samym poziomie, wniosek: jeśli cena na dzisiejszej sesji zamknie się na zielono powstanie sygnał kupna z neutralną siłą. Przejście nad kanał (przerywana niebieska linia) mogłoby sugerować zmianę trendu - z bocznego na wzrostowy.
on Thursday, July 14, 2011
Zmiana systemu dodawania nowych analiz technicznych oraz wpisów na blogu :-).
Teraz wszystkie analizy spółek będą widoczne na samym początku (nie trzeba tak jak wcześniej specjalnie przewijać w dół, żeby obejrzeć ostatnią aktualizację). Dodatkowo nowa aktualizacja sytuacji spółki pojawi się od razu na samym początku strony. To znaczy, że już nie będę więcej informował o nich w zakładce "co nowego w at-trader", gdyż będzie ona widoczna na pierwszej stronie bloga.
Analizy techniczne robię dalej w tym samym poście, żebym mógł na bieżąco widzieć w ilu procentach moja analiza się sprawdziła. Będą one teraz widoczne od "najnowszej" do "najstarszej".
Mam nadzieję, że ta cała zmiana wyjdzie na lepsze. Jeżeli macie w związku z tym jakieś uwagi to bardzo proszę pisać tutaj w komentarzach lub w zakładce "kontakt" (dodając komentarz) albo w shoutbox'ie. 
on Friday, July 8, 2011
 Jest szansa na ponowny ruch w górę

08.07.2011 - 4,68

Krótkie spojrzenie techniczne na spółkę:
Spółka po ostrych wzrostach przeszła w trend spadkowy wyznaczając pod koniec czerwca dołek, który odbił się od 78,6% zniesienia Fibonacciego.  Natomiast w dniu dzisiejszym uformowała się świeczka doji, która świadczy o wyrównaniu sił popytu i podaży, możliwe więc że na najbliższych sesjach spółka przejdzie w krótko terminowy trend boczny. Z drugiej strony ale dzisiaj oscylator stochastyczny oraz MACD wygenerowały sygnał zakupu.  Ewentualna konsolidacja powinna więc zakończyć się wybiciem kursu w górę. Aktualnie cena musi jeszcze pokonać lukę, która powstała dwa tygodnie temu. Pierwsze wsparcie mamy więc w okolicach 78,6% zniesienia. W przypadku kontynuacji wzrostów pierwszy opór mamy na poziomie 4,9 zł. 
on Thursday, July 7, 2011
Dzisiaj robiłem analizę spółek, które jednorazowo zyskiwały na jednej sesji do kilkudziesięciu procent. Zauważyłem bardzo ciekawą zależność... mianowicie kiedy dochodziło do dosyć mocnej korekty po dużych wzrostach, cena prawie zawsze odbijała się od długoterminowej linii trendu. Podam kilka przykładów:



Pierwszym przykładem będzie Groclin:

Kurs akcji po ostrych wzrostach od 2 miesięcy znajduje się w ruchu korekcyjnym. Po kilku "przystankach" na zniesieniach Fibonacciego cena w końcu dotarła do długookresowej linii trendu, gdzie się odbiła i zyskała 17% w 4 sesje.


Kolejnym przykładem będzie Polimexmostal:
Spółka od 2003 do 2007 roku znajdowała się w ostrym trendzie wzrostowy. Jak to na giełdzie po każdej hossie przyjdzie bessa, no i po osiągnięciu historycznych maximów (ponad 12 zł), kurs przeszedł w trend spadkowy wyznaczając dołek w lutym 2009 roku. Od tego czasu cena z powrotem się odbiła i nastąpiła kolejna hossa. Niestety ale po przebiciu 23,6% zniesienia z fali korekcyjnej kurs z powrotem wrócił do trendu niedźwiedziego. No i tak po dotarciu do długoterminowej linii trendu cena ostro podskoczyła, zyskując na jednej sesji 7%.



Następną spółką jest Monnari:








Podobnie jak wcześniej - kurs po ostrych wzrostach przeszedł w trend spadkowy (korekcyjny) i po dotarciu do długoterminowej linii trendu odbił się od niej i zyskał w dwie sesje 20,7%. Odreagowanie to niestety nie trwało długo i po kilku sesjach cena akcji przebiła linię trendu, co było zarazem potwierdzeniem początku trendu spadkowego.


Jeszcze mało przykładów? To teraz pokażę to na Optimus'ie:








Również i tutaj po ostrych wzrostach musi nastąpić korekta. No i tak po przebiciu ważnego wsparcia, które tworzyło dolne ograniczenie trójkąta zniżkującego (pisałem o tym wcześniej tu: analiza Optimus) kurs przeszedł w trend spadkowy. Po dotarciu do długookresowej linii trendu wzrostowego cena odbiła zyskując na jednej sesji 16,4%. Na dzisiejszej sesji (nie uwzględnione na wykresie) kurs ponownie dotarł do tej linii i odbił się od tego poziomu zyskując dzisiaj (stan: godz. 14.50) 7,02%. Można wyciągnąć z tego taki wniosek, że linia ta stanowi ważny opór. Możliwe więc, że kurs osiągnął swoją minimalną cenę ruchu korekcyjnego i z powrotem przechodzi w trend wzrostowy.

Takich przykładów mógłbym wymienić jeszcze dużo więcej, ale myślę że cztery wystarczą . Z tych analiz można więc wysunąć prosty wniosek - wyszukać spółki o silnym trendzie wzrostowym, czekać na korektę i w momencie dotarcia ceny do długoterminowej linii trendu wzrostowego kupić papierek i trzymać go na ciasnym stopie.

on Sunday, July 3, 2011
Dzisiaj po jedno tygodniowej przerwie wróciłem z powrotem na rynek :-). W czasie mojej nieobecności sporo na świecie się wydarzyło, najważniejsze (dla mnie) wymienię:

1. Wczoraj (w sobotę) Ministrowie finansów strefy euro, postanowili przekazać Grecji przypadającą na UE część łącznie na 12 mld € piątej transzy pakietu ratunkowego, przygotowanego w zeszłym roku przez UE i MFW - co może oznaczać chwilowe zaspokojenie na rynkach

2. Pierwszego lipca (piątek) według wskaźników indeksu PMI dla sektorów wytwórczych we Włoszech, Irlandii, Hiszpanii i Grecji zaczęła się recesja.

3. Na debiut JSW zapisało się łącznie 168 tys. drobnych inwestorów. Resort skarbu zadecydował również zwiększyć pulę dla detalu z 25% do 26,88% co oznacza, że nie będzie redukcji.  

4. Amerykańskie indeksy znowu zaczęły rosnąć - w ostatnim tygodniu ich wartość wzrosła o prawie 6%.

Z pewnością jest jeszcze dużo więcej ważnych informacji z ostatniego tygodnia, ponieważ ale byłem nieobecny inne ważne wiadomości mogłem pominąć, miło by było gdybyście krótko napisali te najistotniejsze :)