on Saturday, September 28, 2013
Dalsza kontynuacja trendu
28.09.2013 - 6,23

W styczniu tego roku (dokładnie 22) pod lupę wziąłem spółkę, która znajdowała się w silnym trendzie spadkowym. W analizie zasugerowałem możliwe zakończenie tego trendu i jego odwrócenie. Dzisiaj kurs spółki stoi prawie 50% wyżej, można więc powiedzieć że udało mi się "złapać spadającego noża"... 

Podkreślę "udało", gdyż suma sumarum uważam, że wyłowienie takiej spółki to w pewnym sensie szczęście - co fakt analiza techniczna pomogła mi wyznaczyć potencjalny dołek, jednak nie nazwałbym tego regułą - zdecydowanie łatwiej i przede wszystkim bezpieczniej grać z trendem, a nie przeciwko niemu.

Przechodząc do obecnej sytuacji technicznej - spółka pod tym względem jest trochę niewygodna. Linie trendu, zniesienia jak i wskaźniki mają poważne problemy z wyznaczaniem potencjalnych punktów zwrotnych, ewentualnie z "dawaniem sygnałów" kupna i sprzedaży. Jedyne co w miarę dobrze działa to poziomy wsparcia i oporu wyznaczone z ekstremów cenowych. Dlatego uważam, że najlepszą strategią zarządzania pozycją będzie w tym przypadku zwykła strategia "Price Action". Zgodnie z tym najważniejszymi obszarami wsparcia są okolice 5,2 - 5 zł oraz 4 - 3,8 zł, za to opory mamy na poziomie 6,9 zł oraz 8,9 zł. 



Kontynuacja rozpoczętego nowego trendu?

15.03.2013 - 4,55
 

Kurs spółki utrzymuje się w kanale zwyżkującym co jest dobrym sygnałem dla byków. Ostatnia korekta doprowadziła do przetestowania jego dolnego ograniczenia na którym to zaczęły powstawać długie dolne cienie - jest to sygnał obecności kupujących w tych okolicach. Dla graczy krótkoterminowych obecny poziom cenowy jest dobrym poziomem do przyłączenia się do trendu. Zlecenie obronne poniżej najdłuższego cienia z ostatnich świec (poniżej dolnego ograniczenia kanału + cienia tzw. byczej świecy - "młotka").
  

 Początek odwrócenia długoterminowego trendu?

22.01.2013 - 4,21

Ostatnio moją uwagę przykuła spółka Atrem - możliwe, że jesteśmy właśnie świadkami początku przejścia spółki z długoterminowego trendu spadkowego do wzrostowego.

Najważniejszym sygnałem potwierdzającym tą tezę jest ostatnia długa konsolidacja kursu na jednym poziomie, którą możemy interpretować jako bazę odwrócenia:


Zatrzymanie po silnych spadkach kursu na jednym poziomie daje sygnał, że cena (możliwie) już osiągnęła najniższy poziom trendu spadkowego - poziom ceny poniżej której niedźwiedzie nie mają już siły zejść, gdyż obóz byków jest tam za duży.

Pozytywnie też wypada reakcja ceny na wcześniejsze istotne poziomy na których to dochodziło do większych odreagowań:


A Konsolidacja poniżej której cena nie spadła niżej przebiegała dosyć stabilnie, bez większych odchyleń od średniej. Ostatnie wybicie potwierdza również wolumen:


Cena rozpoczęła też tworzenie stabilnego kanału wzrostowego, gdzie na jego dolnym ograniczeniu można spróbować przyłączyć do nowo rozpoczętego trendu (nie zapominając oczywiście o zleceniu obronnym - poniżej wcześniejszego dołka kanału, lub dla graczy długoterminowych - poniżej wcześniejszej długiej konsolidacji).

Gdyby to było jeszcze mało, na wykresie Ichimoku mamy sygnał kupna o średniej sile:


Przecięcie się średnich Tenkan oraz Kinjun towarzyszył Chikouspan - linia która pokazuje siłę oraz kierunek trendu. Do kompletu (dla silnego sygnału kupna) świeczki muszą jeszcze wybić powyżej obszar chmur, której płaska górna granica (Snekou Span B) ostrzega przed silnym oporem.

Podsumowując: pierwsze sygnały potwierdzające odwrócenie trendu już otrzymaliśmy. Do sygnału na odwrócenie ruchu na jeszcze dłuższy okres cena powinna dodatkowo potwierdzić ten ruch wybijajć powyżej chmury bessy (powyżej Senkou Span B (6,02 zł)).
on Saturday, September 21, 2013

Ostatnio zainteresowałem się spółkami, które głośno reklamują swoje nadchodzące produkty. Produkty te mają być ponoć głównym motorem firmy, tzn. wpływy z ich sprzedaży mają znacząco poprawić wyniki finansowe spółki. 

Wybrałem więc kilka spółek, których produkty każdy powinien znać - są to mnz. iPhone 5S, Play Station 4, Windows 8 lub Samsung Galaxy S4 i naniosłem datę premier na wykres, by sprawdzić czy reklama faktycznie pozytywnie wpływa na wycenę spółki oraz by sprawdzić czy po ich premierze produkty te faktycznie poprawiły wyniki finansowe, inaczej czy kurs akcji rósł?



Apple

Pierwszą z tych spółek będzie Apple - zgodnie z powyższym, gdyby patrzeć na wykres według wprowadzonego produktu hossa zaczęła się po premierze iPod'a 3G. Kolejne premiery były rozwiniętą kontynuacją wcześniejszego produktu, dzięki czemu hossa utrzymuje się do dzisiaj.


Samsung

Jak jesteśmy przy smartfonach to przejdźmy od razu do pod tym względem obecnie największego konkurenta Apple, do Samsunga. W odpowiedzi na iPhon'a, Samsung wprowadził telefony serii Galaxy, które udanie konkurują z gigantem z Kalifornii, ale czy sukces tej serii odzwierciedla również parkiet? Myślę, że należało by tu zajrzeć troszkę głębiej i przeanalizować spółkę od strony wewnętrznej. Same premiery tych produktów niestety dużo nie wniosły w wycenę akcji.


Sony 

Inną spółką, która bardzo głośno reklamuje swoje produkty długo przed ich premierą jest Sony. W szczególności głośno reklamują swoje konsole do gry, telewizory Bravia oraz szeroko zachwalane "lustrzanki" serii alfa. Jednak również tutaj trudno mówić o wpływie reklamy na wycenę akcji, również po premierze raczej nie widać wpływ nowego produktu na wzrost wartości spółki...


CityInter

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku spółki CityInteractive - sprzedaż jednego produktu znacząco wpłynęła na wycenę akcji. Kurs w krótkim czasie wzrósł ponad dziesięcio-krotnie. Nic dziwnego więc, że ostatnie wydanie było kontynuacją poprzedniego sukcesu. Jednak trudno mówić tu o inwestycji w te walory pod względem nadchodzących premier. Druga część Sniper'a nie pomogła kursowi, utrzymała tylko swój poziom.


TTWO

Jak jesteśmy przy rozrywkach to przejdziemy od razu do jednego z największych producentów gier na świecie - Take-Two Interactive. Całkiem niedawno pojawiła się długo zapowiadana kontynuacja gry GTA. W tym przypadku inwestycja w te akcje tylko pod tą premierą dały zarobić kilka groszy i jej nadchodzący sukces potwierdzono od razu po pierwszych trzech dniach od momentu premiery, przynosząc ponad miliard dolarów przychodu (pod tym względem jest to rekord w tej branży). Wcześniejsze premiery raczej to nie potwierdzały, powiedziałbym że wpływ na wycenę kursu był bardziej losowy, w jednym przypadku gra pod premierę przyniosła kilka groszy, w drugim zabrała. Jednak w żadnym przypadku trend wzrostowy po premierze nie został utrzymany. Ciekawe czy GTA V przerwie tą regułę...


CdProjekt

Zostańmy jeszcze przez chwilkę przy grach i zobaczmy jak to wygląda w przypadku CdRed. Obecnie spółka zapowiedziała dwie nadchodzące "duże" premiery i obecny zdecydowany ruch w stronę nieba tłumaczony jest właśnie grą pod nie. Analogii do wcześniejszych premier niestety trudno dostrzec, oznacza to że ciężko na tej podstawie określić poziomy na których wycenione zostaną nowe gry...


Microsoft

Ostatnią omawianą spółką będzie Microsoft - w jej przypadku uważam, że sukces polegał na tym, że nie mieli po prostu konkurencji. Przez prawie 10 lat oprogramowanie do wszystkich komputerów dostarczał tylko Microsoft. Dopiero na początku nowego wieku pojawiły się inne firmy, które zaczęły na ich bazie programować i tym samym stworzyli pewną konkurencję spółce. Tym samym nowe oferowane produkty służą bardziej do utrzymania pozycji - żadne nie wpłynęły na wycenę jak pierwszy "Windows", czy "Explorer".


Podsumowując: patrząc na powyższe wykresy, daty premier produktów mają raczej ograniczony wpływ na wycenę akcji. W jednym przypadku produkty te wyraźnie poprawiają kondycję spółki, w drugim nie. Więc granie pod "duże" premiery jako analogię do poprzednich sukcesów trudno uznać za dobre.
on Wednesday, September 18, 2013

Piszę pracę dyplomową na temat: "Analizy efektywności automatycznych systemów transakcyjnych opartych o średnie kroczące na przykładzie polskich spółek giełdowych". W tym celu musze napisać skrypt w AFL (AmiBroker Formula Language), który przeprowadzi odpowiednie testy na podstawie których będę mógł skorzystać z statystyk transakcji. 

Przyznam, że programowanie zbytnio mi "nie leży" i to co do tej pory stworzyłem nie do końca odpowiada moim wyobrażeniom. Być może nie wiem jak do końca pracować na automatyzacji w AmiBrokerze, gdyż nigdy dotąd nie korzystałem z tego narzędzia. 

Dlatego potrzebuję Twoją pomoc - zależy mi na dokładnym wyjaśnieniu tego narzędzia w programie oraz na ewentualnej poprawie mojego skryptu:

P = ParamField("Price field",-1);
Periods = Param("Periods", 100, 2, 300, 1, 10 );
Plot( EMA( P, Periods ), _DEFAULT_NAME(), ParamColor( "Color", colorCycle ), ParamStyle("Style") );
Buy = Cross( Close, EMA( Close, 100 ) );
Sell = Cross( EMA( Close, 100), Close );

Za wszelką pomoc, ewentualnie kontakt do osoby która tym się więcej zajmuje byłbym bardzo wdzięczny. Gdybym miał się tym zająć osobiście zajęło by mi to po prostu za dużo czasu, którego chwilowo niestety nie mam.

Mam nadzieję, że po tym jak ja dzieliłem się swoją wiedzą i pomagałem tam gdzie mogłem tym razem mogę liczyć na Waszą pomoc.

W ramach podziękowań podzielę się nagrodą, którą zdobyłem w "Wakacyjnym konkursie" na gragieldowa.pl - zdobyłem pierwsze miejsce w prowadzeniu wakacyjnego portfela wypracowując najwyższą stopę zwrotu. Nagrodą jaką się podzielę to bon o wartości 200 zł w serwisie onepress.pl
on Sunday, September 15, 2013

Kolejny miesiąc za nami więc pora na odświeżenie stanu portfela - tym razem z małym opóźnieniem (dane ale są oczywiście wyrównane, tzn. pochodzą z ostatniego dnia minionego miesiąca).

W sierpniu portfel zyskał 13,86% przy tym szeroki rynek wzrósł o 5,15%. Oznacza to, że portfel nadal odnotowuje stabilne wzrosty, dzięki czemu całkowita stopa zwrotu od początku jego założenia wynosi 74,31% w tym samym czasie benchmark (WIG) zyskał 29,17%. 


W zeszłym miesiącu obiecałem, że przygotuję dane dotyczące stóp zwrotu z portfela na tle rynku - dokładniejsze statystyki z poszczególnych miesięcy przedstawiają się następująco:

 

Kolumny są opisane, ale gdyby były jakieś pytania odnośnie interpretacji bądź czegokolwiek innego - śmiało pytać w komentarzach, postaram się na wszystkie dokładnie odpowiedzieć ;).

Gdyby przenieść powyższe dane na wykres, całość wyglądałaby następująco:



Wykres bardzo dobrze obrazuje siłę portfela na tle rynku - do tej pory tylko w pięciu (z dwudziestu) miesiącach stopa zwrotu była niższa niż stopa zwrotu z rynku (przy tym w dwóch miesiącach ta różnica była taka mała, że na wykresie tego nawet nie widać - widać za to w tabeli). Dodatkowo bardzo pozytywną wiadomością jest całkowita różnica wartości stóp zwrotu Portfela do WIG'u - jest ona już tak wysoka, że przekracza nawet całkowitą stopę zwrotu z rynku.

Po za powyższymi danymi obiecałem również, że w tej aktualizacji przedstawię swoją listę obserwowanych spółek z których wybieram kandydatów do portfela. Muszę ale dodać, że lista ta jest bardzo dynamiczna i spółki które znajdują się na jej samym końcu często wypadają i zostają zastąpione innymi. W chwili obecnej moja lista wygląda następująco:


Przechodząc dalej do portfela, w sierpniu byłem wyjątkowo aktywny na rynku - w sumie dokonałem siedem transakcji: sprzedaż spółek Zamet (zysk 4,1% + dywidenda), Wawel (zysk 38,16% + dywidenda) oraz Eurocash (zysk 7,17% + dywidenda) oraz kupno akcji CCC, Duon, Integerpl oraz Kania. Wszystkie te zmiany na bieżąco dodawałem do komentarzy z poprzedniej aktualizacji portfela (do prześledzenia w poście:"Bycze spółki po rekordowych miesiącach (podsumowanie miesięcy czerwiec - lipiec)").

Na wykresie zamknięte pozycje przedstawiają się następująco:

Eurocash 02.09.2013 - 52

Miesiąc temu obserwowaliśmy jeszcze jak kształtował się trójkąt zwyżkujący, którego wybicie powinno zapowiedzieć ruch kursu o kilkanaście procent. Początkowo cena naruszyła górne ograniczenie trójkąta, jednak wybicie było małą świecą bez potwierdzenia w wolumenie. Takie wybicie powinno zawsze zapalić czerwoną lampeczkę u posiadacza, gdyż może być to potwierdzenie nieudanej próby wyjścia po za ograniczenia trójkąta, co oznacza że cen prawdopodobnie odwróci swój ruch. Przyznam też, że to wybicie troszkę mnie niepokoiło jednak nie interweniowałem (co później okazało się błędem). Przesunąłem za to zlecenie obronne (poniżej ostatniego dołka oraz dolnego ograniczenia trójkąta), które zostało później aktywowane. W wyniku tego pozycję zamknąłem z ponad 7% zyskiem + jako mały bonus 1,54% dywidendy. Całościowo prowadzenie tej pozycji oceniam na średnio udane, gdyż od szczytu (w trakcie posiadania waloru) oddałem prawie 20%. Sytuacja długoterminowa mimo ostatniej silnej przeceny jest moim zdaniem nadal pozytywna - więcej na ten temat w poście z 28 sierpnia: "Eurocash (EUR) - analiza techniczna".


Zamet 30.08.2013 - 3,65

Kolejną spółkę, którą sprzedałem w zeszłym miesiącu jest Zamet. Zarządzanie tą pozycją w przeciwieństwie do tej poprzedniej (EUR) oceniam na bardzo udaną. Zlecenie obronne przesuwałem wraz z wyższymi dołkami, aż do momentu gdy po korekcie kurs przez miesiąc szedł bokiem. W teorii im dłuższa konsolidacja (wąska konsolidacja) tym silniejsze wybicie - w naszym przypadku dokładnie tak było. Jednak dwa dni po wybiciu cena spółki osiągając nowy szczyt szybko zaczęła zawracać, kształtując pro-spadkową formację "spadającej gwiazdy". Był to dla mnie sygnał sprzedaży, który udało mi się bardzo dobrze zrealizować - już na kolejnych sesjach cena spółki spadła o kilkanaście procent. Obecnie kurs utrzymuje się powyżej dwóch kluczowych wsparć - 3,5 oraz 3,3, które w jednym przypadku naruszył cieniem a w drugim tylko korpusem świecy. Wsparcia te opisywałem też wcześniej w ostatniej aktualizacji portfela oraz krótko w poście z analizy technicznej spółki Police - wszystko można tam prześledzić ;).


Wawel 30.09.2013 - 999,9

Ostatnią sprzedaną w minionym miesiącu spółką jest akcja Wawel. W trakcie prowadzenia tej pozycji można powiedzieć, że wykazałem się niezłą cierpliwością, gdyż po kupnie spółka przez ponad trzy miesiące poruszała się w stosunkowo wąskim obszarze konsolidacyjnym, które (zgodnie z teorią) dało później "kopa" do wystrzału kursu w okolice 1000 zł. Spółkę udało mi się sprzedać na dziennym szczycie po 1050 zł, co zaksięgowało razem z dywidendą prawie 40% zysk.  Mimo, że się jej pozbyłem akcja ta jest na liście obserwowanych bardzo wysoko w rankingu - uważam, że okolice ceny 1000 zł to nie historyczny szczyt szczytów. Ewentualne wejście na chwilę obecną widziałbym w okolicach 920 - 850 zł.


Przechodząc dalej do spółek które obecnie przebywają w portfelu ich sytuacja techniczna przedstawia się następująco:

Kania 30.08.2013 - 3,67

Pierwszą z nich jest spółka Kania. Moment wejścia był czysto techniczny i okazał się wyjątkowo udany - zakup po zamknięciu świecy powyżej wcześniejszego szczytu. Przyznam, że mimo bardzo ładnych silnych wzrostów zbyt komfortowo się z nią nie czuję, gdyż takie silne wybicia zwykle kończą się równie szybkim powrotem ceny, bądź bardzo dynamiczną korektą. Dlatego pozycję trzeba pilnować dokładniej i będę zarządzał nią podobnie jak to robiłem w innej spółce wcześniej (Aplisens - można zobaczyć w aktualizacji portfela z lutego 2013). Stop Loss'a przesuwać będę wraz z rosnącym zyskiem poniżej połowy silnych byczych świec z poprzedniej sesji lub w przypadku słabszych świec poniżej ich minimów.


Duon 30.08.2013 - 1,4

Drugą nową spółką w portfelu jest akcja Duon. Na wejście zdecydowałem się jeszcze w trakcie sesji, po przebiciu krótkiej linii trendu korekcyjnego z zleceniem obronnym poniżej dłuższej linii trendu. Przebicie wcześniejszych szczytów powinno podobnie wpłynąć na cenę jak w przypadku spółki Kania, jednak tutaj walka pomiędzy popytem a podażą jest bardziej wyrównana, co troszkę ułatwia zarządzanie pozycją. Zlecenie obronne można połączyć z tzw. zmianą biegunów oraz tą długą (zieloną) linią trendu.


Integerpl 30.08.2013 - 287

Następne nowo nabyte akcje to Integerpl. Spółka zagościła teraz drugi raz w portfelu (wcześniejsza pozycja przyniosła 11,5% zysku). Na kupno zdecydowałem się po ukształtowaniu się tzw. formacji "młota", która w kolejnych sesjach powinna zmusić kurs do powrotu do wzrostów. W naszym przypadku okazało się jednak, że formacja ta krótki czas później została zanegowana. Mimo tego całokształt spółki wygląda nadal pozytywnie. W dłuższym terminie spodziewałbym się wzrostów do okolic co najmniej 500 zł.


CCC 02.09.2013 - 102,2

Kolejnymi nowymi akcjami są akcje CCC. W jej przypadku z zakupem może się troszeczkę pośpieszyłem, gdyż lepsze wejście byłoby na linii trendu (początkowo tak też planowałem), ale po zaobserwowaniu długiego dolnego cienia postanowiłem wejść wcześniej. W wyniku tego wejście to nie można ocenić na optymalne, ale mimo tego uważam je za udane. Najważniejszym i zarazem najbliższym oporem jest ostatni szczyt (110 zł) a wsparciem naturalnie ostatni dołek w połączeniu z linią trendu.


Amica 30.08.2013 - 93,5

Ostatnimi akcjami w portfelu są akcje które posiadam już dosyć długo. Dzięki temu załapałem się na bonus w formie 6,17% dywidendy. Oznacza to, że do całkowitej stopy zwrotu doliczona zostanie ta wartość (w podsumowaniu z stóp zwrotu z akcji dywidendę nie biorę pod uwagę, zapisuję ją tylko do portfela). W przypadku tej pozycji ciekawe jest to, że udało mi się wyjątkowo dokładnie wyznaczyć poziom na którym zaobserwujemy korektę - na zamknięciu 26 sierpnia wystawiłem ją na sprzedaż. Niestety ale nie odnalazła się osoba, która byłaby chętna do odkupienia waloru, co oznacza że musiałem wziąć udział w korekcie. Całościowo również kondycję tej spółki oceniam nadal pozytywnie, dlatego postaram się potrzymać spółkę tak, aby przyniosła jeszcze więcej procent.


Podsumowując wszystkie pozycje, tabela z przeprowadzonych transakcji na koniec sierpnia wyglądała następująco:


Przypomnę, że akcje wytłuszczoną czcionką to już sprzedane spółki. Pozostałe (31 - 35) to otwarte pozycje. W sierpniu portfel odnotował nową miesięczną rekordową stopę zwrotu równą 13,86%. Całościowo wszystkie przyczyniły się do wzrostu wartości portfela o ponad 74%, a w tym samym czasie konkurent (WIG) zyskał prawie 30%.


-DOPISEK-

Zauważyłem, że po ostatnim miesiącu nie podsumowałem transakcję na Lotosie - musiałem ją przeoczyć. Zmiany na bieżąco dodawałem w komentarzach i tam też jest notka o jej sprzedaży ("Bycze spółki po maju"). Dlatego dzisiaj krótko w dopisku przedstawię przebieg tej transakcji. Z góry przepraszam o jej wcześniejsze przypadkowe pominięcie:

Lotos 13.09.2013 - 36,5

Z dzisiejszej perspektywy wejście oraz wyjście okazały się bardzo udane. Początkowo planowałem ją trzymać dłużej ale w obawie przed pro-spadkową formacją "głowy z ramionami" postanowiłem pozbyć się spółki w okolicach szczytów z lewego ramienia. Kupno jak i sprzedaż wypadły na niemalże dołku oraz szczycie, co przyznam zdarza mi się wyjątkowo rzadko. Obecnie kurs realizuje potencjalny zasięg wybicia z formacji, co oznacza że spadki mogą się jeszcze pogłębić.