on Tuesday, November 27, 2012
Ze względu na dosyć napięty harmonogram mój dostęp do rynku stał się ostatnio trochę bardziej ograniczony... Pomyślałem sobie więc, że wyposażę się w sprzęt, który to zrekompensuje. Mówiąc krótko - szukam nowego smartofna. Moje wymagania to typowe wymagania tradera - głównie potrzebuję go do śledzenia rynku i ewentualnie do edycji otwartych zleceń.

Do znalezienia tego idealnego "kandydata" potrzebuję Wasze opinie - może macie jakieś propozycje, albo sami (jako aktywni traderzy) posiadacie telefon z podobnymi funkcjami, którego moglibyście polecić.

Byłbym Wam naprawdę wdzięczny za pomoc.
on Friday, November 23, 2012
 Na ważnym wsparciu
23.11.2012 - 3,22

Chyba czas najwyższy na dokładniejsze przyglądnięcie się rynkowi akcji... Dawno nie opisywałem sytuację techniczną poszczególnych spółek. Moja mniejsza aktywność na tym rynku spowodowana jest małą zmianą strategii inwestycyjnej (pisałem o tym tutaj: "Pewne zmiany..."). Teraz więcej inwestuję śrenioterminowo grając z długoterminowym trendem, tzn. że jedną akcję trzymam od kilku do kilkunastu miesięcy. Niemniej jednak czasami warto też przyglądnąć się akcjom, które krótko, bądź średniotermionowo mają potencjał do większego wybicia. Taką spółką może być właśnie Impexmetal...

Ostatnia analiza tej spółki była (prawie) dokładnie rok temu,  więc i moment zainteresowania się nią uważam, za bardzo "trafny" :P.
Moją uwagę zwróciła poprzez dotarcie do kluczowego obszaru wsparcia, a dokładniej do dolnego ograniczenia trójkąta zniżkującego. Trójkąt ten sugeruje potencjalne wybicie, które może doprowadzić do zmiany ceny o blisko 70%! Ze względu na czas kształtowania się tego trójkąta okres w którym cena może się zmienić o tyle procent to kilka miesięcy (8-12 miesięcy). Tak więc nadchodzący rok, może okazać się bardzo ciekawy dla spółki. Obecny poziom techniczny często jest też wykorzystywany do zajmowania pozycji (zakładana udana obrona wsparcia) co może doprowadzić do zwyżki na kolejnych sesjach (oprócz sygnału poprzez dotarcie do wsparcia mamy sygnał na wskaźniku RSI oraz po kolejnej zielonej sesji dodatkowe potwierdzenie na wskaźniku stochastycznym i MACD). W takim przypadku zlecenia obronne ustawione są poniżej tego poziomu oraz poniżej linii trendu i ich aktywacja (przebicie wsparcia) może doprowadzić do dynamicznych spadków i potwierdzenia potencjalnego zasięgu wybicia z trójkąta. Na razie rysuje nam się bardziej scenariusz niedźwiedzi, ale w przypadku dużej aktywności (na tym wsparciu) kupujących istnieje też szansa na wybicie górą i tym samym hossa na nowy rok. W takim przypadku kluczowym poziomem potwierdzającym powinien być ostatni podwójny szczyt (na wykresie pozioma czarna linia), która po przebiciu da sygnał, że nie była to "fałszywka". Podsumowując: z pewnością warto obserwować spółkę i jeżeli powstaną pozytywne sygnały można śmiało zaryzykować i spróbować przyłączyć do długoterminowego trendu (zielona linia przypomina, że w dłuższym horyzoncie czasowym nadal rządzą byki).



Za silny opór? Nie będzie rajdu Świętego Mikołaja na tej spółce?
18.11.2011 - 3,81

Analizując dokładniej jedną ze spółek, którą kupiłem na rajd Świętego Mikołaja muszę niestety stwierdzić, że chyba nie był to najlepszy zakup... Krótko opiszę dlaczego tak uważam: pierwszy negatywny sygnał jaki widzę na wykresie to zbyt długa walka z kluczowym oporem, kurs troszkę za nisko się osunął, opór stanowi tutaj górna granica chmury bessy, która przebiega prosto - potwierdza to siłę tego oporu. Dodatkowy opór stanowi podwójny szczyt z sierpnia i września - poziom 4,1. Jeżeli więc cena w najbliższym czasie nie przebije ten poziom można spodziewać się głębszej korekty. Kolejne negatywne sygnały dają nam narzędzia wspomagające - RSI oraz MACD. Na wskaźniku MACD histogram notuje coraz niższe szczyty - jest to pierwszy znak na słabnącą siłę kupujących, już wkrótce może więc powstać sygnał sprzedaży wygenerowany za pomocą średnich na tym oscylatorze. Podobnie RSI - nastąpiło przecięcie linii trendu.Statystyka niestety tez nie przemawia za walorem:

Z ostatnich 14 lat średnia stopa wzrostu wygenerowana w ostatnich dwóch miesiącach każdego roku wynosiła zaledwie 0,6% i 1,9%. Wniosek - do tej pory walor prawie w ogóle nie brał udział w rajdzie Świętego Mikołaja.

Podsumowując: niestety więcej przemawia za korektą niż za wzrostami. Jeżeli najbliższy podwójny opór (4 zł i 4,1 zł)  nie zostanie wkrótce pokonany powinnyśmy spodziewać się opuszczenia niepewnej strefy - zejście poniżej chmury bessy. Pierwsze wsparcie mamy na poziomie 3,7 zł, kolejne możemy doszukiwać się w lokalnych dołkach z września i października.


17.06.2011 - 5,38

Wcześniej (wyżej) przedstawiłem analizę dwoma metodami - metodą fal Elliott'a (która mówiła, że będziemy mieli nowy atak na szczyt z lutego i jednocześnie możliwe pokonanie tego oporu) oraz metodą klasyczną (gdzie utworzyła się formacja klina zwyżkującego, która jest zapowiedzą spadków). Czyli dwie metody analizy, które się w tym przypadku wykluczają. Która z metod wygrała? Ja bym powiedział, że na razie jest remis. Ponieważ atak na wcześniejszy szczyt nastąpił, ale nie został on pokonany. Teraz mamy odbicie od tego oporu i realizację drugiego scenariusza, ale jeszcze nie możemy mówić o wybiciu i tym samym o zmianie trendu. Konsolidacja jest na razie najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem tej walki pomiędzy "Elliott'em a Klasykiem". Opór oraz wsparcie się nie zmieniły. Czekamy zatem na rozstrzygnięcie :).


14.06.2011 - 5,46

 Dzisiejsze wzrosty z pewnością cieszą aukcjonariuszy spółki, którzy pewnie widzą już w najbliższym czasie atak na szczyt z lutego - 5,55. Dzisiaj krótko przedstawię analizę dwoma metodami. Niestety analiza metodą klasyczną wskazuje na to, że nie naruszymy tego szczytu i cena zacznie spadać. Obecny impuls wzrostowy tworzy tzw. formację klina zwyżkującego - taka formacja zapowiada spadki. Przebicie linii trendu od góry w dół oznaczałoby rozwiązanie formacji i spadek ceny. Dlatego proponowałbym ustawienie zlecenia obronnego na poziomie 5,14-5,19 (ciut poniżej najbliższego wsparcia). Po przebiciu tego oporu uważam, że przejdziemy w krótkoterminowy trend spadkowy gdzie wsparcia dla kursu widzę dopiero na poziomie 4,5 i 4,05 zł. Analiza drugą metodą (metodą fal Elliott'a) wygląda bardziej optymistycznie. Według Elliott'a każdy impuls wzrostowy składa się z 5 fal. Ponieważ tworzy się teraz kolejna fala atak na 5,55 jest bardzo prawdopodobny.  
Reasumując bardzo trudno jest przewidzieć gdzie kurs teraz zmierza - moim zdaniem prawdopodobieństwo, ataku na najbliższy opór jest takie same duże jak szansa na wybicie z formacji i spadku ceny. Posiadaczom spółki radzę bacznie obserwować jak rozwinie się sytuacja, a graczom którzy "czają" na wejście wstrzymać się od zakupów. 
Żeby nie było...nie rekomenduję, tylko przedstawiam jak ja bym postępował ;-) 


 01.06.2011 - 5,42
 Impexmetal walczy z luką spadkową (patrz wcześniejszy wpis (wyżej)) - kurs aktualnie broni 23,6% wsparcia zniesienia Fibonacciego. Mamy najtrudniejszą chwilę dla spółki, po pokonaniu tej luki (luka zaznaczona pomarańczowym prostokątem) kurs może po raz kolejny wybić nad wcześniejszy opór. W czerwonym kole zaznaczyłem aktualną walkę i zwolnienie ruchu wzrostowego (co zarazem potwierdza aktualną trudną sytuację spółki). Możliwa teraz konsolidacja na tym poziomie i kilkukrotna próba przebicia wsparcia - 5,19 zł oraz oporu - 5,55 zł.


26.05.2011 - 5,19 

Tak jak pisałem wcześniej - nastąpiło wybicie z trójkąta przy zwiększonym wolumenie. Kurs zatrzymał się na 23,6% Fibo, czyli przed pierwszym oporem. Następny opór mamy na poziomie 5,3 gdzie po jej przebiciu przejdziemy w tzw. lukę spadkową - będzie to najtrudniejsza chwila dla spółki. Po pokonaniu tych barier pojawi się opór na poziomie 5,55 (szczyt z 14 lutego). Jak cena przebije ten poziom to kolejne opory psychologiczne (potwierdzone zarazem zniesieniami Fibo) mamy na poziomie 6 zł i 6,5 zł. Natomiast w przypadku spadków pierwsze wsparcie mamy już na poziomie 5,05 zł (wyznaczona linią tenkan). Aktualnie najważniejsze jest utrzymanie w jutrzejszym dniu strony w którą kurs zmierza. Przebicie najbliższego poziomu Fibo będzie pierwszym dobrym krokiem i zarazem sygnałem, że cena z powrotem zmierza na północ.

20.05.2011 - 5,05
 W weekend udałem się na poszukiwanie tzw. perełek technicznych, taką perełką może być Impexmetal. Kurs idealnie formuje się w trójkąt. Najbliższe dni mogą być decydujące w która stronę cena wybije. Linia Tenkan przebiła linię Kinjun nad chmurą - co daje pierwszy silny sygnał zakupu. Sygnał ten zostanie potwierdzony, jeżeli w najbliższym czasie kurs wzrośnie - wtedy Chikouspan (zielona linia opóźniona o 26 okresów) przebije świeczkę od dołu i może nastąpić zmiana trendu - z bocznego na wzrostowy. Jest również szansa (mała ale jest), że cena przebije trójkąt od góry do dołu, wtedy wszystkie sygnały Ichimoku zostałyby zanegowane i kurs zacząłby spadać, gdzie zatrzymywać się będzie prawdopodobnie na wsparciach - 4,82 i 4,50. W przypadku wzrostów słaby opór mamy na poziomie 5,2 i silniejszy na 5,3. Po przebiciu trójkąta wolumen będzie rósł.  Prawdopodobieństwo wzrostów dużo większe niż możliwość spadków.   
on Thursday, November 22, 2012
AUD/USD
Transakcje z 12.11.2012 - 22.11.2012

Wykres 01. AUDUSD 14.11.2012 - 1,0422

Wykres pary AUDUSD dla niedźwiedzi wygląda bardzo atrakcyjnie. Mamy kilka potwierdzeń sugerujących zakończenie ostatniego impulsu wzrostowego:

1) dotarcie do linii trendu
2) świece z długimi górnymi cieniami (wykres dzienny)
3) formacja harmoniczna
4) formacja ABCD

Za tym, że to jednak nie koniec wzrostów przemawia jedynie to, że wcześniejsze wierzchołki (szczyty oraz dołki) były bardzo dynamiczne, tzn. że w tych wierzchołkach kurs dynamicznie odwracał swój kierunek. Być może tym razem zaobserwujemy coś w stylu podwójnego szczytu i dopiero po tym powstanie silniejszy trend odwrotny. Dodatkowo trzeba pamiętać o obecnym średnioterminowym dominującym trendzie zwyżkującym... Mimo tego ja mam teraz dwie pozycje Sell, gdyż sygnały przemawiające za zakończeniem ostatniego impulsu są "bardziej wyraźne" i jest ich po prostu więcej. Gdybym jednak się mylił SL powyżej ostatniego szczytu zabezpieczy mnie przed większym pogłębieniem strat.




Wykres 02. AUDUSD 15.11.2012 - 1,0326

Myślę, że czas zabezpieczyć zyski, tak aby nie zamieniły się one w straty. Take Profit przesunąłem niżej (pisałem o tym tu w komentarzach) ponieważ uważam, że zaobserwujemy większy ruch spadkowy. Obecnie kurs znajduje się na dosyć ważnym wsparciu, z którego to pewnie nastąpi mała korekta wzrostowa. Także gracze krótkoterminowi powinni teraz pozamykać pozycje, ja gram pozycyjnie i tylko przesuwam SL. Po tej korekcie powinien powstać nowy niższy szczyt nad którym po cofnięciu kursu poniżej wcześniejszego dołka będzie można bezpiecznie ustawić swoje zlecenie obronne. Mój SL na razie troszkę spekulacyjny tylko po to, żeby w najgorszym wypadku nie wyjść na czerwono.

Aha, na wykresie zaznaczyłem jeszcze dodatkowo zgrupowane zniesienia Fibonacciego, które wraz z ostatnim szczytem, formacją harmoniczną, linią trendu oraz formacją ABCD potwierdzają kluczowy poziom oporu.


Wykres 03. AUDUSD 16.11.2012 - 1,0343

Kurs pary pozytywnie reaguje na wcześniej opisany możliwy punkt zwrotny (wsparcie). Dodatkowe potwierdzenie możliwego większego odreagowania ostatnich spadków dają formacja harmoniczna oraz dolne ograniczenie krótkoterminowego kanału spadkowego plus pro-wzrostowa formacja świecowa. Nie można również zapomnieć o linii trendu, która (zgodnie z analizą klasyczną) dopiero po jej przebiciu da sygnał na odwrócenie trendu:

Wykres 04. AUDUSD 16.11.2012 - 1,0343

Więc prawdopodobieństwo do odbicia mamy już dosyć duże. Mój SL powyżej wcześniejszego wierzchołka (na wykresie H1) powinien mnie chronić przed większym powrotem do wzrostów - jeżeli go "łyknie" kurs pewnie zaatakuje wcześniejsze szczyty, gdzie "przyczaję" na ponowne wejście (Sell z SL powyżej tych szczytów). Będę grał na odwrócenie trendu dlatego też pozycje które teraz tam mam nie zamykam (staram się nigdy nie zamykać pozycji wcześniej niż zakładałem to przy początkowej analizie, tzn. nigdy nie ucinam wcześniej zakładane zyski, ani nie powiększam wcześniej zakładane ryzyko (czyli Stop Lossa), jeżeli już modyfikuję pozycję to zawsze na moją korzyść, czyli tak żeby zwiększyć (TP) lub zabezpieczyć zyski (SL)).

Wykres 05. AUDUSD 20.11.2012 - 1,0367

 Tak jak zakładałem wcześniej okolice 1,0300 - 1,0315 to strefa w którym doszło do większego odbicia. Mój SL niestety również został aktywowany i patrząc teraz na wykres, jednak lepiej by było przesunąć zlecenie obronne. Mimo wszystko zysk jest ale rozliczać się jeszcze nie będę, gdyż po dotarciu kursu do 78,6% zniesienia Fibo,  świece zaczęły tworzyć długie górne cienie, co było dla mnie sygnałem do ponownego wejścia do tej pary, teraz SL powyżej tego szczytu.

Wykres 06. AUDUSD 22.11.2012 - 1,0366

Dzisiaj w nocy na stopie (przesuwanym po wcześniejszych szczytach) zamknęła mi się pozycja AUDUSD. Kurs zrealizował potencjalny minimalny zasięg wybicia z kanału (co do 1 pipsa!) po czym szybko wrócił do trendu spadkowego (tworząc przy tym formację odwróconego V). W sumie transakcje na AUDUSD przyniosły mi 101 pipsów zysku co daje prawie 290 pipsów od pierwszej opublikowanej na blogu transakcji (cały przebieg tych transakcji można zobaczyć w zakładce "Portfel Forex").
on Wednesday, November 21, 2012
USD/JPY
Transakcje z 20.11.2012 - 21.11.2012 

Wykres 01. USDJPY 20.11.2012 - 80,65

Wejście trochę spekulacyjne - bez szczegółowej analizy, tylko po jednym sygnale. Mianowicie po dotarciu do wcześniejszego szczytu. Patrząc na wcześniejsze podobne poziomy cena zazwyczaj ładnie reagowała na te opory. Tak więc zająłem dwie pozycje Sell z SL powyżej kwietniowego szczytu i TP powyżej wcześniejszego szczytu - tzw. "zmiany biegunów".


Wykres 02. USDJPY 21.11.2012 - 82,18

Widać, że cena bardzo pozytywnie reagowała na wyznaczony opór (zatrzymanie wzrostów i po przebiciu oporu powstrzymanie spadków). Jednak łapanie szczytu nie powiodło się. Przebicie tego poziomu było zarazem ważnym sygnałem na kontynuację trendu (sygnał kupna) z którego niestety nie skorzystałem. Cały bilans opublikowanych na blogu zagrań forexowych spadł teraz o 27,3 pipsy.
on Wednesday, November 14, 2012
EUR/JPY
Transakcje z 07.11.2012 - 12.11.2012

Wykres 01. EURJPY 08.11.2012 - 101,73

Wczoraj wieczorem otworzyłem pozycję Sell na parze EURJPY. Sygnały jakimi się pokierowałem to: przebicie dolnego ograniczenia kanału, przebicie strefy wsparcia i nieudany powrót powyżej oraz ogólna słaba sytuacja waluty EURO na rynkach skorelowanych. Zlecenie obronne ustawiłem powyżej górnego ograniczenia ostatniej konsolidacji, tj. 24 pipsy. Take Profit natomiast znajduje się nad wsparciem na poziomie 100,41.



Wykres 02. EURJPY 09.11.2012 - 100,74

Szybko odświeżę pozycję na eruo-jenie: kurs w nocy utworzył nowy szczyt i dzisiaj doszło do przebicia ostatniego dołka. W związku z tym zlecenie obronne mogę przesunąć niżej - nad ostatnim szczytem, by uchronić już wypracowany zysk. Take Profit postanowiłem, że powiększę teraz znajduje on się na poziomie 100,271.

Wykres 03. EURJPY 09.11.2012 - 100,73

Powiększenie zaangażowania - na wykresie minutowym kurs dotarł do dosyć ważnego (do tego interwału) oporu. Poziom ten wykorzystam do zwiększenia zaangażowania. Możliwe, że kolejny raz powiększę go po dotarciu do kluczowej zmiany biegunów, która w przypadku przebicia powinna dać ważny sygnał na większe wzrosty. Pozioma czarna linia wskazuje potencjalny zasięg wynikający z wybicia z kanału, kolejne przerywane linie to wcześniejszy istotny poziom w którym właśnie to przygotuję trzecią pozycję.

Wykres 04. EURJPY 14.11.2012 - 101,81

Mam teraz troszeczkę czasu, więc wstawię wykres euro-jena. Krótko podsumowując moje ostatnie transakcje nie były najlepsze. Na tej parze najciekawsze jest to, że gdybym przesunął SL 3 pipsy wyżej i TP podwyższył o 4 pipsy z transakcji wyszedłbym na solidnym plusie  (było by 191 pipsów zysku). No ale co by były gdyby babcia miała wąsy... Finalnie łączone transakcje na EURJPY przyniosły 8,3 pipsy straty. Przez co bilans wszystkich (opublikowanych) zagrań spadł do +215,4 pipsów (historie zagrań oraz bilans można zobaczyć tutaj: Portfel Forex)
on Friday, November 9, 2012
EUR/NZD
Transakcje z 08.11.2012 -  09.11.2012

Wykres 01. EURNZD 08.11.2012 - 1,5589

Przed chwilką zadecydowałem, że otworzę krótką pozycję na parze EURNZD. Sygnały potwierdzające wyczerpanie kontry byków to dynamiczne dotarcie do zmiany biegunów gdzie kurs równie dynaczmiczne się zatrzymał. Potwierdzenie możliwego zakończenia korekty wzrostowej dają dodatkowo linia trendu oraz świece z długimi górnymi cieniami w obszarze oporu.



Wykres 02. EURNZD 09.11.2012 - 1,5599

Dzisiaj rano doszło do przebicia ostatniego szczytu co jest zarazem sygnałem na kontynuację trendu. Tym samym aktywowane zostało zlecenie zabezpieczające, które przyniosło 40 pipsów straty.

on Sunday, November 4, 2012
Minęły już dwa miesiące od ostatniego odświeżenia stanu portfela "Byki". Powodem tego był ograniczony czas. W sumie od ostatniej aktualizacji dużo się też nie zmieniło - tylko jedna spółka opuściła (na zleceniu obronnym) portfel, była to Zetkama, reszta bez zmian. Teraz zostały: Wawel, LPP, Zamet, Eurocash i Apator.



Przejdę od razu do analizy rynku oraz spółek z portfela:

WIG 02.11.2012 - 43581

Indeks szerokiego rynku po wybiciu z konsolidacji nagle stracił siły do dalszej kontynuacji wzrostu. Na razie tak jak pisałem wcześniej (tutaj) wypełniliśmy lukę hossy, która zarazem stanowi pierwsze istotne wsparcie. Drugim wsparciem jest tzw. zmiana biegunów - tzn. wcześniejszy opór który zamienił się teraz w wsparcie (poziom 42500 pkt.). Jeżeli wsparcie na poziomie 42500 pkt. "pęknie" powstanie zagrożenie do powrotu do "nudnego" trendu bocznego. Natomiast sygnałem potwierdzającym wybicie z ostatniej jedno-rocznej konsolidacji będzie utworzenie nowego szczytu (tj. przebicie poziomu 44550 pkt.) i tym samym sygnał, że nadal mamy szansę na wzrosty do ok. 49000 pkt. Listopad ze względu na wybory prezydenckie w USA będzie pewnie dosyć impulsywnym miesiącem z możliwymi fałszywymi przebiciami "krótkich" wsparć oraz oporów. 


Przechodząc dalej do spółek z portfela rozpocznę od Zetkamy, która na początku października opuściła na zleceniu obronnym portfel z ponad 5% stratą:

Zetkama 02.11.2012 - 37,2

Moim błędem w tej transakcji było to, że początkowe zyski nie zabezpieczyłem i pozwoliłem na to, że zysk zamienił się w stratę. Z drugiej jednak strony za bardzo nie było gdzie przesunąć tego stopa - bo w końcu, trzeba go tak przesunąć, żeby go nie łyknęło i żeby umożliwił jak najdłuższe uczestnictwo w trendzie. Wygląda na to, że złapałem prawie idealnie szczyt długoterminowego trendu wzrostowego więc w zasadzie transakcję tą można określić po prostu jako pechową.


Zamet 02.11.2012 - 2,34

W przypadku spółki Zamet obecny wykres też nie wygląda najciekawiej - Ichimoku pokazuje trend boczny, więc i wybicie powyżej obszar chmury nie należy raczej interpretować pro-zwrostowo na kolejne sesje.  Niemniej jednak zysk z inwestycji jest i wsparcie już po raz kolejny raz zostało obronione. W takim razie będę pilnował zysków tak, aby nie zamieniły się w straty. 


Wawel 02.11.2012 - 734,5

Kolejną spółką z portfela jest Wawel. W jej przypadku trend wzrostowy trwa niemal nieprzerwanie, jednak ostatnia formacja świecowa może zapowiedzieć troszeczkę większą korektę. Jeżeli strefa oporu (zaznaczone na wykresie) w najbliższym czasie nie zostanie pokonana prawdopodobnie zaobserwujemy jak kurs przebije linię trendu co może doprowadzić do troszeczkę większej korekty. W przypadku przebicia tego oporu, droga w stronę "nieba" zostanie otwarta i zaobserwujemy kolejne rekordowe ceny na tym papierku.


LPP 02.11.2012 - 3900
 
W przypadku spółki LPP wygląda na to, że jesteśmy w trakcie kształtowania się formacji chorągiewki. Formacja ta zapowiada kontynuację trendu z dosyć dynamicznym charakterem wybicia. Tak więc wygląda na to, że 4000 zł to nie jest jeszcze rekordową ceną za jaką trzeba zapłacić za tą spółkę. Szansa na kolejny okrągły poziom (5000 zł) jest bardzo duża. 


Apator 02.11.2012 - 30,19

Apator to spółka, która podobnie jak wcześniej Zetkama bardzo stabilnie rośnie. Czasami przechodzi w troszeczkę dłuższy trend boczny, jednak cierpliwi zostają wynagrodzeni. Przebicie ostatniego szczytu również i tu powinno nam dać potwierdzenie, że trend się jeszcze nie zakończył.


Eurocash 02.11.2012 - 39

Ostatnią na dzisiaj omawiana spółką jest Eurocash. Wykres w dłuższej perspektywie nie wygląda już tak atrakcyjnie jak wyglądał wcześniej. Spółka wybiła dwa nowe szczyty i nie pozwoliła kursowi wybić nowy niższy dołek, jednak wygląda na to że walka ze wsparciem i jego pokonanie może niedługo potwierdzić zakończenie długoterminowego trendu wzrostowego. Dlatego też "czaję" na atrakcyjny poziom, w którym będę mógł zabezpieczyć zyski. Stop Loss oczywiście tam gdzie mają tłumy - poniżej wyraźnego obszaru wsparcia, gdyż jego przebicie może doprowadzić do dynamicznych spadków.


Podsumowując całość, po dwu miesięcznej przerwie wartość indeksu WIG wzrosła o około 5% (głównie dzięki wybiciu z konsolidacji) i podobnie z portfelem "Byki" gdzie jego wartość wzrosła ok. tyle samo. 
Całość na jednym wykresie wygląda tak:

 
W sierpniu prowadzenie na krótko przejął indeks jednak w październiku portfel nadrobił swoją stratę i dogonił WIG o ok. 5%. Po dzisiejszym dniu całkowita stopa zwrotu z portfela wynosi 20,13% natomiast z indeksu 15,18%.