on Monday, August 22, 2011
23 sierpnia lecę na dwa tygodnie wypocząć i zebrać siły przed nowym (i już ostatnim) semestrem, tym samym na blogu będzie przerwa. Jak wrócę to oczywiście odświeżę wpisy :-).
Wrócę około 6-7 września. Mimo tego zachęcam do komentowania oraz pozostawiania jakichś informacji, pytań itp. - wtedy szybciej wkręcę się z powrotem na rynek ;-p.
Pozdrawiam i życzę udanych transakcji na giełdzie ;-).
on Tuesday, August 9, 2011
Dzisiaj amerykańskie indeksy zyskują średnio 4%. Możliwe więc, że jutrzejsza sesja rozpocznie się atakiem Byków. Ostatnio ale większość spółek straciło po kilkanaście procent. Którą więc wybrać?


Pierwszą interesującą spółką z technicznego punktu widzenia może być Groclin:
09.08.2011 - 11,62

Za zmianą kierunku notowań przemawia ostatnia formacja, która powstała na dzisiejszej sesji - Młot. Dodatkowo od kilku sesji jesteśmy świadkami znacznego powiększenia się wolumenu co również może świadczyć o nadchodzącej zwyżce.


Kolejną interesującą spółką może być Tauron:
09.08.2011 - 5,1

Tutaj z kolei kurs zbliżył się do ceny emisyjnej - 5,13 zł. Spółka zatrzymała się przed historycznym dołkiem, który znajduje się na poziomie 4,96 zł. Możliwe więc, że na kolejnej sesji będziemy świadkami próby obrony tego poziomu i cena z powrotem odbije.


Następnym kandydatem na krótkotrwałe odreagowanie może być Petrolinvest:
09.08.2011 - 5,37

Kurs podobnie jak spółka z wcześniejszej analizy dotarła do historycznego minimum i od kilku sesji broni tego wsparcia. Konsolidacja na tym poziomie za skutkowała pozytywnym sygnałem, który powstał na oscylatorze stochastycznym. Z moich obserwacji oscylator ten sprawdza się najlepiej na krótkich ruchach, więc ponowne cofnięcie do okolic 4,9 zł mógłby być wykorzystany do zajęcia pozycji i próby sprzedaży waloru na daytrading'u. Należy również pamiętać o dosyć ciasnym zleceniu obronnym, który tutaj po przebiciu 4,9 zł może być ostatnią deską ratunkową. Pokonanie tej bariery skutkować będzie z dużym prawdopodobieństwem pogłębienia się spadków. 


Na dołączenie do grona krótkotrwałych wzrostów ma szansę jeszcze Astarta:
09.08.2011 - 69

Astarta po silnej korekcie (jak zresztą obecnie większość spółek) przebiła 38,2% zniesienie Fibonacciego. Zamknięcie ale nastąpiło powyżej tego poziomu, co daje nam pozytywny sygnał na przyszłe sesje. Ostatnią świeczkę można by uznać za formację młota co również świadczy o możliwym osiągnięciu dołku z aktualnego ruchu korekcyjnego.

Wszystkie wyżej wymienione spółki dotarły do kluczowego miejsca, więc mamy możliwość do rozsądnego zarządzania ryzykiem - ustawiając zlecenie obronne ciut poniżej najbliższego wsparcia. Wzrosty na giełdach mogły by potrwać do godziny 15.30. O tej godzinie rozpoczyna się sesja w Ameryce i otwarcie na minusie może u nas skutkować zmianą dotychczasowego kierunku notowań. 
on Wednesday, August 3, 2011
Na giełdzie można zarabiać nie tylko wtedy gdy mamy hossę, ale również w czasie korekty bądź bessy. Obecna sytuacja rynków nie wygląda najlepiej. Jednak bessa jest najlepszym okresem do szybkiego zarobienia dużych pieniędzy. Tak dobrze przeczytałeś, spadki na giełdach to najlepsza chwila dla inwestorów do powiększenia wartości swojego portfela.


Dlaczego?
Ponieważ bessa ma zawsze bardziej dynamiczny charakter, tzn. spadki są większe i szybsze niż wcześniejsze wzrosty (w tym samym okresie czasowym).
Jak zarobić na spadkach?
Najprostszą odpowiedzią jest wzięcie tzw. szortów na indeksy giełdowe lub akcje. Należy więc zdywersyfikować swój portfel o instrumenty, mające związek z rynkiem akcji, czyli np. spekulacja na kontraktach terminowych.
Innym sposobem może być  spekulacja na rynku Forex.  Na rynku tym mamy możliwość zajmowania tzw. krótkich pozycji, czyli zarabianiu na spadkach.  Należy pamiętać, że te dwa sposoby inwestycji charakteryzują się największym możliwym ryzykiem na rynkach finansowych, gdyż konstrukcja instrumentów pochodnych związana jest z tzw. lewarowaniem. Oznacza to, że istnieje tam tzw. dźwignia, czyli aby zawrzeć transakcję i nabyć kontrakt terminowy nie musimy posiadać całości środków pieniężnych na jego pokrycie, wymagane jest jedynie posiadanie depozytu o wartości 5-15% wartości kontraktu.
Innym sposobem zarobienia na spadkach jest zabezpieczenie posiadanych akcji  opcjami na te walory, czyli tzw. hedging na akcjach (niestety z powodu małej płynności na rynku opcji, w aktualnej sytuacji zakup tego typu instrumentu pochodnego nie jest możliwy na polskim rynku). Istnieje jednak rozwiązanie: jeżeli posiadamy w portfelu 20 spółek z indeksu WIG20, możemy je zabezpieczyć poprzez nabycie opcji  sprzedaży na indeks WIG20.
Przedstawione wyżej możliwości zarobienia na spadkach związane są z dużym ryzykiem. Dla osób, które jednak wolą minimalizować ryzyko najlepszym rozwiązaniem jest wpłata pieniędzy na lokatę do banku i spokojnie przeczekać trwającą bessę. Innym sposobem może być zakup metali szlachetnych – np. srebro albo złoto. Gdyż w okresach korekty na giełdach historia pokazała, że cena surowców zazwyczaj nie szła za indeksami: