on Wednesday, October 23, 2013
Udane wejście
23.10.2013 - 80,9
 
 
Dokładnie miesiąc temu przedstawiłem spółkę z zagranicznego rynku, która może być ciekawą inwestycją na "dłuższą metę". Proponowane poziomy wejścia (BUY1 i BUY2) pokryły się (jedna na poziomie tzw. zmiany biegunów, drugi na średniej EMA) i okazały się idealnym poziomem powrotnym dla kursu. Obecnie kurs przebił wcześniejszy szczyt potwierdzając tym samym aktualność trendu. Po tym wejściu kolejne zabezpieczenia pozycji przedstawiłem na wykresie.


 Easy to trade
23.09.2013 - 75,24

Bez komplikowania - spółka z zagranicznego parkietu "ala Polski LPP lub Wawel", jedna z akcji która znajduje się w "wiecznej hossie" daje możliwość do przyłączenia do trendu. Poziomy kupna wraz z proponowanym zleceniem obronnym naniosłem na wykresie. EMA40 odgrywa przy tym ważną rolę - utrzymuje tempo wzrostów. Średnia roczna stopa zwrotu z ostatnich pięciu lat przekracza 55%, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Możliwie interesująca inwestycja na "dłuższą metę" (ponad rok).
on Saturday, October 19, 2013
W poszukiwaniu poziomów obronnych
18.10.2013 - 10,17

Dzisiaj zająłem się spółką, którą od całkiem niedawna sam posiadam (wiadomość kupna w komentarzu z ostatniej aktualizacji portfela: link). Przy analizie skupiłem się głównie na poziomach wsparcia, gdyż długa konsolidacja poniżej oporu może ostrzegać przed zmianą trendu (przynajmniej średnioterminowego). Moim celem jest oczywiście ominięcie tego (możliwego) zagrożenia, więc podpatrzyłem jak kurs zachowywał się w wcześniejszych chwilach słabości. 

Do wyznaczenia strefy wsparcia posłużyłem się głównie trzema średnimi, które to bardzo ciekawie zdradzają siłę trendu jak i możliwe przyszłe głębokości korekt. Średnia najszybsza (EMA42) trzyma kurs w trendzie i od trzech miesięcy nie pozwala kursowi zamknąć się poniżej niej. Druga średnia (na wykresie kolor najjaśniejszy) pokazuje siłę korekt i zejście kursu poniżej niej jest już pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Jednak najważniejszą średnią jest średnia EMA102, która od chwili zmiany trendu powstrzymała cenę przed głębszymi spadkami. Dlatego zejście poniżej niej (nawet w trakcie sesji (nie na zamknięciu)) może dać pierwszy sygnał odwrócenia. Istotna jest też rozpiętość tych średnich - ich szeroki układ wskazuje na silny trend wzrostowy. Naturalnie poziomem potwierdzającym dalsze wzrosty będzie przebicie ostatniego szczytu (byłby to zarazem sygnał kupna, który powinienem w sumie wykorzystać dopiero po jego wygenerowaniu, a nie wcześniej...).  Całościowo średnioterminowa sytuacja techniczna wygląda pozytywnie -  do chwili pokonania najdalszej średniej.
on Friday, October 11, 2013
Wybicie potwierdzeniem kontynuacji wzrostów?
11.10.2013 - 1,55

Niedawno sprzedałem walor, który miałem w portfelu (link). Dzisiaj spółka wybiła ponad wcześniejsze szczyty potwierdzając kontynuację wzrostów i możliwy atak do okolic 2 zł. Z mojego punktu widzenia muszę przyznać, że jest to troszeczkę frustrujące, gdyż dobrze przepowiedziałem silny ruch wzrostowy ale nie potrafiłem go wykorzystać. Czas więc na analizę błędów:

Po pierwsze w analizie z 30.09 (wykres: link) źle wyznaczyłem linię trendu, w wyniku czego błędnie wybrałem moment wyjścia. 

Po drugie: istotnym sygnałem był rosnący wolumen, który po fazie kumulacji potwierdza odwrócenie wcześniejszego trendu, wcześniej nie przywiązywałem do niego większej wagi, a był to ważny sygnał potwierdzający chęć do dalszych wzrostów. 

Po trzecie: źle zarządzałem pozycją - trend rosnący, coraz to wyższe dołki i wyższe szczyty, za wczesna sprzedaż.

Wnioski: nie naciągać linię trendu - rysować ją po wyraźnych dołkach, lepiej wyznaczać poziomy obronne, przy grze z trendem wychodzić po sygnałach jego odwrócenia (nie w korekcie) i zwrócić uwagę na średnią zmienność by łatwiej zarządzić pozycją.
on Wednesday, October 9, 2013
Po krótkiej korekcie możliwy powrót do wzrostów
09.10.2013 - 14,18

 
Możliwy impuls korekcyjny o którym pisałem w ostatniej aktualizacji portfela (link) sprawdził się niemalże idealnie - kurs posłuchał strzałek i poszedł za nimi (wykres z 30.09: link). Po dzisiejszej sesji mamy możliwy sygnał na to, że cena zakończyła niedźwiedzi swing - przemawiają za tym odbicie od najbliższego wsparcia oraz bycza świeca. Pisałem też, że w tych okolicach "przyczaję" na zakup - nie zrobiłem tego, ponieważ postanowiłem zatrzymać gotówkę na inną akcję. Dodatkowo innym powodem jest spółka z portfela, która jest z tego samego sektora - jest ona dosyć silnie skorelowana z akcjami spółki CDR (jest to Asbis). Niemniej obecna cena zamknięcia jest sygnałem zakupu (przybliżona na kolejnej sesji cena otwarcia również będzie sygnałem kupna). Najbezpieczniejsze w mojej ocenie zlecenie obronne można ustawić poniżej wcześniejszej strefy wsparcia (czerwone pole poniżej linii trendu).


 Możliwe pierwsze oznaki na powrót do silnej hossy
16.03.2012 - 6,58

 Na przed ostatniej sesji spółka przebiła przy zwiększonym wolumenie świeczką marubozu linię trendu spadkowego (czerwona linia) otwierając sobie "pierwszą z bram" na powrót do silnej hossy. Jednak prawdziwym wyzwaniem będzie górne ograniczenie kanału wzrostowego...
 Ciekawie też wygląda Ichimoku:


Na piątkowej sesji średnie Tenkan oraz Kinjun wygenerowały sygnał kupna, który potwierdza również Chikouspan. Kilka dni wcześniej sygnał kupna powstał również na wskaźniku MACD. Dodatkowo ostatni opór pokonany został luką hossy. Czy będzie to tzw. luka startu, która po przebiciu górnego ograniczenia kanału może wznieść kurs nawet do wcześniejszych szczytów...?

Jednak nie wszystko wygląda tak zielono... Za odreagowaniem ostatnich wzrostów przemawia ostatnia formacja świecowa - "spadająca gwiazda". Jeżeli na kolejnych sesjach dojdzie do przebicia dolnego ograniczenia luki będziemy mieli potwierdzenie zapowiedzi ostatniej formacji. W przypadku przeciwnym (czyli przebiciu wierzchołka formacji) szansa na ruch w okolice wcześniejszych szczytów znacznie wzrośnie. 

  • Najważniejsze wsparcia tworzą ostatnia luka, dolne ograniczenie kanału oraz wcześniejszy dołek.
  • Najważniejsze opory tworzą natomiast wierzchołek ostatniej formacji (jego przebicie powinien potwierdzić kontynuację wzrostów, gdzie dalsze zatrzymanie może nastąpić na górnym ograniczeniu
    kanału) poziom  7,6 (opór, który utworzył wcześniej trójkąt zwyżkujący) oraz poziom 8,3 (wcześniejsze wsparcie trójkąta zniżkującego). 



Znowu trójkąt? 
14.12.2011 - 4,89
Nowa ksywa dla spółki - "Mistrz Trójkątów". W ciągu ostatnich sześciu miesięcy naliczyłem na wykresie cztery trójkąty. W porównaniu do innych spółek na GPW, to trzeba powiedzieć, że chyba nikt nie pokona "nasz CdRed". Zresztą patrząc na moje wcześniejsze analizy to prawie na każdym wykresie widać jakiś trójkąt... 


Co ta formacja nam mówi?
Zgodnie z teorią jest to zapowiedź na kontynuację trendu. Wcześniejszy ruch można uznać za wzrostowy,  (mieliśmy przebicie trendu z luką hossy), więc powinniśmy "szykować się" na wybicie górą. Jednak główny trend nadal jest spadkowy - górna granica tego trójkąta stanowi zarazem linię trendu. W związku z  tym wybicie górą może okazać się za trudnym dla spółki wyzywaniem. Patrząc teraz na ostatnie obroty oraz malutkie świece, inwestorzy chyba sami nie wiedzą co ten wykres chce nam przekazać. Dlatego też wyjście z formacji górą lub dołem oceniam na tak samo prawdopodobnie ("fifty/fifty" :P).


 Koniec spadków?
 27.10.2011 - 5,75


Czy to już koniec spadków? Z technicznego punktu widzenia TAK. Po utworzeniu się ostatniego trójkąta doszło do wybicia dołem, gdzie potencjalny minimalny zasięg spadków został osiągnięty. Powstało kilka sygnałów zakupu. Pierwszy z nich powstał 29 września na wskaźniku MACD. Po dwóch tygodniach potwierdzenie dał Ichimoku - doszło do przecięcia się średnich. Trzy dni później do pozytywnych sygnałów "dołączył" Chikouspan - linia przebiła świeczkę od dołu dając sygnał na odwrócenie trendu. Na dzisiejszej sesji mamy kolejny pozytywny sygnał - zamknięcie świeczki powyżej chmury. Jednak nie wszystko wygląda tak zielono... Oscylator RSI znajduje się od dzisiejszej sesji powyżej poziomu 70 jest więc w strefie wykupienia - może to wskazać na chwilowe przegrzanie i cena na kolejnych sesjach może troszeczkę spaść. Jednak patrząc szerzej kontynuacja wzrostów (mimo możliwej krótkiej korekty na najbliższych sesjach) raczej tak szybko się nie skończy. 

Wsparcia: 5,19 (górna krawędź chmury), 4,9 ((Tenkan), 4,5 (Kinjun) i 3,2 (ostatni dołek)
Opory: 6,27 (przebite wsparcie z 1 sierpnia), 7,6 (silny opór utworzony z lipca), 9,9 (lokalny szczyt z kwietnia)
 

 Kiedy w końcu zobaczymy odwrócenie trendu?

16.09.2011 - 4,08

Po ponownym wybiciu z trójkąta spółka zaliczyła kolejny dołek. Okazało się, że ostatnie odbicie nie jest przypadkowe - kurs dotarł do wsparcia które tworzy szczyt z początku września ubiegłego roku:

A jak wygląda niedaleka przyszłość? 

 

Spółka utworzyła kolejny trójkąt, które wybicie pogłębiło spadki. Po dotarciu do wsparcia doszło do utworzenia się formacji gwiazdy porannej (trzy ostatnie świece). Obecnie cena zbliża się do ataku na pokonanie linii trendu spadkowego (na wykresie przerywana linia) - jest to pierwsze poważniejsze wyzwanie dla spółki. Kolejny bardzo ważny opór tworzy górna krawędź okna bessy, która znajduje się w okolicach 4,4 zł. Siłę tego oporu potwierdza wcześniejsze kilkukrotne odbicie. W przypadku przebicia tych dwóch kluczowych miejsc powstanie baza do odwrócenia trendu i kolejny opór widzę dopiero w okolicach 5,7 zł. Jeżeli ale cena zejdzie poniżej 3,6 zł (ostatni dołek) dalsza kontynuacja spadków mogłaby sięgnąć nawet do 2,35 zł.


Do trzech razy sztuka...
22.08.2011 - 4,97 (godz. 11.30)

Od chwili  utworzenia się podwójnego szczytu na poziomie 9,88 zł spółka przeszła w trend korekcyjny formując (po szczycie) pierwszy trójkąt zniżkujący, którego wybicie dołem zapoczątkowało trend spadkowy. Po silnej wyprzedaży cena dotarła do długoterminowej linii trendu co zapoczątkowało tworzeniem się formacji nowego trójkąta - tym razem już zwyżkującego. Przez kilka sesji kurs twardo bronił tą linię trendu (zarazem dolna krawędź trójkąta), jednak bykom nie starczyło siły - doszło do ponownego wybicia dołem. Aktualnie jesteśmy świadkami tworzenia się kolejnego trójkąta. Niestety formacja ta zazwyczaj jest zapowiedzią na kontynuację trendu, jednak za wybiciem (tym razem) w górę przemawia zbliżający się raport. Nie jestem fundamentalistą, ale z moich rozmów z inwestorami, którzy właśnie stosują ten rodzaj analizy wynika, że powinniśmy nastawić się na wybicie w górę, więc ewentualny moment wejścia szukałbym dopiero po przebiciu górnej krawędzi trójkąta. Bo przecież jak to się mówi - do trzech razy sztuka :P.   


Analiza metodą klasyczną - możliwe pogłębienie spadków
01.08.2011 - 6,28

Kurs po dotarciu do 78,6% zniesienia odbił  rozpoczynając "budowę" trójkąta zwyżkującego. Formacja ta jest zazwyczaj zapowiedzią na kontynuację wcześniejszego trendu, który w tym przypadku był spadkowy. Teoretyczny zasięg kursu możemy wyznaczyć za pomocą długości podstawy trójkąta, która po przyłożeniu do dolnego ograniczenia od chwili wybicia wyznaczy nam możliwy punkt zwrotny. Wskazuje on na poziom 5,8 zł. Dzisiaj w wyniku informacji o przełożeniu daty premiery gry Wiedźmina 2  na Xbox cena spadła o 7,6%. Wiadomość ta z pewnością ułatwi dotarcie kursowi do wyznaczonego poziomu cenowego. Aktualnie cena zatrzymała się przed pierwszym wsparciem potwierdzonym zarazem zniesieniem Fibonacciego, a dzisiejsza świeczka utworzyła tzw. formację objęcia bessy co niestety źle wróży dla spółki w niedalekiej przyszłości. Dzisiaj dodatkowo MACD wygenerował sygnał sprzedaży (nic szczególnego przy tak mocnym spadku). Kolejne wsparcie wyznaczone za pomocą wybicia z formacji przypada na 5,8 zł. Na tym poziomie spodziewam się krótkiego odreagowania, a pokonanie tej ceny może skutkować cofnięciem się kursu do bardzo ważnego miejsca - przedział od 5,55 zł do 5,25 zł.


Kurs przebił linię długoterminowego trendu, która tworzyła zarazem dolne ograniczenie trójkąta
28.07.2011 - 6,93
 
Jednak zabrakło sił do dalszej kontynuacji wzrostów i cena w czasie mojej nieobecności - 2 dni temu przebiła długookresową linię trendu, która tworzyła zarazem dolne ograniczenie trójkąta. Kolejne wsparcia mamy na poziomie 6,5 zł i 6,25 zł które potwierdzone jest 78,6% zniesieniem.  



 Miejsce dla kursu się coraz bardziej zawęża - utworzył się trójkąt zwyżkujący i powstało kilka sygnałów kupna
22.07.2011 - 7,1

Na dzisiejszej sesji (piątek 22 lipca) powstały dwa sygnały zakupu. Pierwszy został wygenerowany poprzez przecięcie się Kinjun z Tenakn, drugi natomiast został utworzony na oscylatorze stochastycznym. Dodatkowo po przebiciu krótkookresowej linii trendu doszło do "rozwiązania" formacji trójkąta, który "przemienił" się teraz w trójkąt zwyżkujący. Górne ograniczenie tworzy bardzo ważny opór (cena 7,6 zł). Pokonanie tej bariery będzie prawdopodobnie rozpoczęciem silnego impulsu wzrostowego. Aktualne sygnały kupna, które właśnie dzisiaj powstały przemawiają za próbą ataku na najbliższy opór. Siła tego poziomu może ale stać się zbyt silna na jej
przebicie w krótkim czasie - prawdopodobnie będziemy mieli jeszcze większe zawężenie, dopóki dojdzie do ostatecznego wybicia. Aktualne słabe obroty potwierdzają konsolidację na bieżącym poziomie, co może sugerować dalszym zawężeniem się ceny w stosunku do trójkąta. W momencie wybicia obrót powinien znacznie wzrosnąć. Należy też pamiętać o dolnym ograniczeniu i regularnie przesuwać zlecenie obronne zgodnie z długookresową linią trendu. Ze względu na powstałe pozytywne sygnały scenariusz wzrostowy oceniam na bardziej prawdopodobny.   



 Trochę matematyki na Optimusie
15.07.2011 - 7,18

Szukając końca aktualnego cofnięcia zauważyłem kilka bardzo ciekawych zależności. Mianowicie jak widać na wykresie każda fala, która pojawiła się do tej pory (od momentu utworzenia się trójkąta) ma się w jakiejś mierze do poprzedniej fali. Nie będę teraz wypisywał ile procent fali X ma się do fali Y - wszystko to widać na wykresie. Napiszę za to jakie zależności możemy odnaleźć w dołkach. Mianowicie po każdej fali wzrostowej jak dochodziło do korekty wszystkie nowe dołki (A, C, E) przesuwały się odpowiednio o 78,6% do fali poprzedniej, czyli za każdym razem dołek jest o około 20 gr wyżej. Aby ta zależność została zachowana kolejny dołek musiałby powstać w okolicach 6,9 zł. Czyli tak jak pisałem kilka dni wcześniej punkt zwrotny powinniśmy znaleźć w okolicach przecięcia się linii trendu.

Ok, teraz mamy możliwy punkt w którym kurs z powrotem mógłby zmienić kierunek. Następnie należało by wyznaczyć cenę docelową. 


W takim przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na formację jaka powstała wcześniej - trójkąt. Zazwyczaj formacja ta jest zapowiedzią do kontynuacji trendu, ale ponieważ nastąpiło wybicie górą teoretyczny zasięg wzrostów powinien być równy podstawie trójkąta. Czyli cena docelowa powinna sięgnąć do około 8,7 zł. Potwierdzeniem do dalszych wzrostów będzie przebicie ostatniego szczytu, który powstał 30 czerwca - 7,62 zł. Po pokonaniu tego oporu będzie można powiedzieć, że spółka z powrotem przeszła w trend wzrostowy. 


Jeżeli nie dojdzie do wyżej wymienionego nowego dołka (okolice 6,9 zł (będzie to wtedy tzw. korekta nieregularna)) przebicie 7,62 zł mogłoby być możliwym nowym miejscem do zajęcia pozycji. Gdyż tak jak pisałem wcześniej przebicie tej ceny będzie potwierdzeniem do wzrostów. Natomiast w przypadku powrotu poniżej krótkoterminowej linii spadkowej (która zarazem tworzy górną krawędź trójkąta) możliwa dalsza korekta mogłaby sięgnąć nawet do okolic 6,25 zł. Patrząc ale na to jak kurs zachował się w ostatnim czasie pozytywny scenariusz uważam za bardziej prawdopodobny.
 

Przebicie oporu - pierwsze potwierdzenia na zmianę kierunku są

13.07.2011 - 7,45

Po dotarciu do 78,6% zniesienia Fibonacciego doszło do odbicia od długookresowej linii trendu. Na dzisiejszej sesji nastąpiło wybicie z krótkoterminowej linii trendu spadkowej. Dodatkowo świeczka zamknęła się nad linią Kinjun sen - co jak pisałem już wcześniej jest potwierdzeniem zmiany kierunku na wzrostowy. Aktualnie pierwszy opór mamy na poziomie 7,6 zł - jest to miejsce do którego doszedł kurs po pierwszym wybiciu. Zatrzymanie przed dalszymi wzrostami na tym poziomie nie było przypadkowe - cena ta (7,6 zł) potwierdzona jest zniesieniem Fibonacciego oraz średnią Kinjun sen. Więc pokonanie tego miejsca cenowego będzie zarazem otwarciem drogi do kolejnych wzrostów. Aktualnie ale spodziewam się krótkiego cofnięcia kursu - najprawdopodobniej do miejsca przecięcia się linii trendu, tj. ok 6,90 zł. Było by to idealne miejsce do zajęcia pozycji. 


Może by tak zagrać pod odbicia od długoterminowej linii trendu? 
11.07.2011 - 7

Być może mamy już koniec ruchu korekcyjnego na tej spółce... Aktualnie kurs już dwa razy dotarł do długookresowej linii trendu, gdzie dwukrotnie odbiła  zatrzymując dalszy wzrost na Kinjun sen (siłę długookresowych linii trendu opisałem tutaj: Odbicia od linii) . Więc ewentualne ponowne cofnięcie kursu mogłoby zakończyć się na linii trendu a wzrost przyhamowała by średnia. Dlatego za rozsądne zagranie uważałbym zakup akcji w okolicach linii trendu trzymając jednocześnie papierek na ciasnym Stop Loss'ie. Sprzedaż połowy udziału ustawił bym tuż pod Kinjun sen, drugą połowę zabezpieczyłbym stopem, a przebicie Kinjun mogłoby już potwierdzić zmianę trendu na wzrostowy. 
Siłę do wzrostów walor z pewnością ma co udowodnił dzisiaj - mimo fatalnej sesji Optimus zakończył notowania na zielono. 


Kontynuacja spadków (04.07.2011 - 6,99 (godz. 13.30))

  
W czasie mojej nieobecności, kilka dni temu (28 czerwca) oscylatory dały sygnał zakupu, gdzie na następnej sesji cena jednej akcji wzrosła o 16,4%! Cena odbiła się od 78,6% zniesienia Fibonacciego, gdzie zatrzymanie przed dalszymi wzrostami nastąpiło na 50% zniesienia. W dniu dzisiejszym na oscylatorze stochastycznym %K%D pojawił się sygnał sprzedaży, cena dodatkowo przebiła 61,8% zniesienia gdzie aktualnie ten poziom będzie stanowił opór. Kolejne wsparcie mamy natomiast na ostatnim dołku z 28 czerwca, które potwierdzone jest zarazem zniesieniem Fibo. Analiza metodą Ichimoku dalej wskazuje na ruch korekcyjny.


15.06.2011 - 7,94

Do analizy dodałem wstęgę Bollingera która sporo wyjaśnia dlaczego kurs tak się zachował. Wstęga Bollingera polega na tym, że wokół średniej umiszczone są dwie wstęgi, które oddalone są od tej średniej o dwa odchylenia standardowe (w tym przypadku). Przy stosowaniu dwóch odchyleń standardowych 95% danych cenowych powinno znaleźć się pomiędzy tymi dwiema wstęgami. Jeśli cena dotrze do górnej lub dolnej wstęgi, wtedy rynek staje się wykupiony lub wyprzedany. Jak widać tutaj kurs przebił dolne ograniczenie wstęgi i kurs (zgodnie z teorią) cofnął z powrotem. Teraz cena znajduje się znowu między tymi odchyleniami i zatrzymała się przed silnym oporem (które wcześniej było wsparciem) - 8,2 zł. Myślę, że bykom nie starczy siły, żeby przebić tego poziomu w krótkim czasie. Możliwe, że cena będzie teraz "surfować" przy okolicach dolnego ograniczenia wstęgi. Wybicie poniżej tego ograniczenia może być sygnałem na kupno waloru, ale ponieważ wygląda na to, że przechodzimy teraz w trend spadkowy  kupno to powinno być na okres krótkoterminowy - max 2-3 dni.


Wybicie z trókąta 
09.06.2011 - 7,65

  Nastąpiło wybicie z trójkąta i ostry spadek. Jeden dzień wcześniej mieliśmy już pierwsze "ostrzeżenie" - cień świeczki wybił się z trójkąta ale zamknięcie mieliśmy powyżej linii wsparcia. Następnego dnia dla kursu już nie było ratunku i cena spadła o prawie 7%. Zatrzymanie spadków nastąpiło nad pierwszym oporem o którym pisałem wcześniej - okolice 7,6. Myślę, że na kolejnych sesjach dalej będziemy świadkami spadków na tej spółce. Kolejny opór to 6,7. Nadzieję może dać oscylator RSI, który tanio wycenia spółkę, moim zdaniem ale nie powinniśmy się tu nim sugerować. W czasie wzrostów oscylator ten wynosił prawie 90, gdzie przyjąć powinniśmy poziom wykupienia na poziomie 70. Jeżeli kurs równie szybko będzie spadał jak wcześniej rósł poziom wyprzedania powinien wynieść 20 a nie 30.


Coraz mniej miejsca dla spółki
   07.06.2011 - 8,39

Optimus utworzył trójkąt zniżkujący. Dolne ograniczenie tworzy dwumiesięczne wsparcie w okolicy 8,35 zł. Kurs ma coraz mniej miejsca na wahania cenowe - po przebiciu linii nastąpi rozwiązanie formacji i w tedy będzie wiadomo w którą stronę kurs dalej pójdzie. W przypadku wybicia w górę najbliższe opory mamy na poziomie 9,5 zł i następnie okolice 9,9 zł. Jeżeli ale cena spadnie poniżej 8,2 zł dalsze hamowanie spadków widzę w okolicach 7,6 zł.
on Saturday, October 5, 2013
Dokładnie miesiąc temu dodałem post w którym przedstawiłem listę spółek które warto byłoby mieć w portfelu (link). Pomyślałem sobie, że odświeżę tą listę by sprawdzić, czy moje tytpy były trafne:

Zacznę od szerokiego rynku - w ciągu ostatniego miesiąca WIG wzrósł o 10,41%, co znaczy że dla wytypowanych spółek poprzeczkę podniósł dosyć wysoko...

Z spółek które pojawiły się na liście najwięcej zyskał Kinopol (29,19%), najmniej Zetkama (1,29%), jednak aby ocenić czy wybrane spółki były faktycznie dobrym wyborem najlepiej wyliczyć ich średnią stopę zwrotu:


Średnia stopa zwrotu z wybranych spółek wynosi 14,9%, co znaczy że rynek został pokonany, wynik można więc uznać za satysfakcjonujący. Nie będę przedstawiał ich szczegółową sytuację techniczną, gdyż w dłuższym horyzoncie czasowym kondycja tych spółek się nie zmieniła - uważam, że spółki mają jeszcze większy potencjał wzrostowy.
on Tuesday, October 1, 2013
Miniony miesiąc był wyjątkowo zmienny - na początku września szeroki indeks tracił ponad 10% (w stosunku do miesiąca poprzedniego), jednak rynek szybko odrobił spadki zamykając miesiąc z 3,77% zyskiem. Jego konkurent (Portfel "Byki") w tym samym czasie odnotował nowy miesięczny rekordowy przychód, generując 15,62% stopę zwrotu. Wrzesień był więc dla portfela bardzo dobrym miesiącem, dla lepszej czytelności cała jego historia na tle rynku wyglądała następująco:



Na jednym wykresie powyższe dane przedstawiają się następująco:


Średnia miesięczna stopa zwrotu z ostatnich trzech miesięcy przekracza 12%, gdzie WIG zyskiwał średnio prawie 5%. Wynik jest więc bardzo dobry, bo ponad dwukrotnie lepszy od rynku. Obecnie całkowita stopa zwrotu z portfela wynosi prawie 90%, w tym samym czasie benchmark wzrósł o ok. 33%, oznacza to że w ciągu 21 miesięcy portfel zyskał prawie 3 razy więcej niż indeks.

Przechodząc do podsumowania transakcji z września - w ostatnim miesiącu portfel opuściły dwie spółki - Kania oraz Duon, doszła jedna - CdRed. W przypadku sprzedaży spółek KAN oraz DUO uważam, że się troszkę pośpieszyłem, dlaczego? Zobaczcie sami:

Kania 30.09.2013 - 4,49

Kupno nastąpiło na zamknięciu świecy powyżej ostatniego szczytu (26.08), które okazało się niemalże idealnym wejściem. Szybki wzrost kursu postanowiłem równie szybko zabezpieczyć, w wyniku czego do sprzedaży doszło 10 dni później na zleceniu obronnym. Całkowita stopa zwrotu przekracza 20%, co na tak krótki okres inwestycji jest naprawdę imponującym wynikiem. Jednak sprzedaż nie była optymalna - krótki czas później kurs wzrósł o kolejne 20%... Mimo tego myślę, że nie mam powodów do marudzenia - idealnie na szczycie bardzo trudno sprzedać, a zysk przekraczający 20% w kilka dni jest (uważam) bardzo dobrym wynikiem.


Duon 30.09.2013 - 1,35

W przypadku drugiej spółki źle zarządziłem zleceniem obronnym, przez co straciłem nieco ponad 1,5%. Z dzisiejszej perspektywy zlecenie stop powinienem ustawić poniżej tzw. "zmiany biegunów" (pomarańczowa linia), która widać udanie powstrzymała kurs przed dalszymi spadkami. Jedyne troszkę niepokojące może być przebicie linii trendu, jednak jeżeli kurs ponownie zdoła pokonać swój wcześniejszy szczyt dalsza perspektywa waloru nadal powinna wyglądać pozytywnie.


CdProjekt 30.09.2013 - 14,86

Kolejną spółkę postanowiłem dzisiaj rano sprzedać (w komentarzach z ostatniej aktualizacji jest o tym notka). Na wykresie operację tą nie naniosłem, gdyż sprzedaż nastąpiła w nowym miesiącu i dlatego podsumuję tą pozycję po zakończeniu października - będzie wtedy też lepiej widać czy moment wyjścia był dobry. Generalnie w przypadku CdRed postanowiłem zagrać "swingowo" - obecny układ świec może zapowiadać korektę, jednak w dłuższym horyzoncie czasowym spółka nadal wygląda byczo. Dlatego też możliwe, że po dotarciu do linii trendu wejdę ponownie (z zleceniem obronnym poniżej "zmiany biegunów" - ciemne pole)...

Pozostałe spółki, które utrzymały się w portfelu to: Asbis, CCC, Amica oraz Integerpl:


Asbis 30.09.2013 - 7,5

Pierwszą z omawianych aktualnie obecnych akcji w portfelu będzie Asbis. Kupno nastąpiło 05.09 krótko przed paniką w sprawie OFE - w ciągu dnia moja świeża pozycja była na ponad 11% minusie, na szczęście ale do zlecenia obronnego (pozycyjnego) kurs nie dotarł, dzięki czemu pod koniec sesji kurs wrócił w okolice ceny zamknięcia z dnia poprzedniego. Takie zachowanie kursu oceniłem bardzo pozytywnie, gdyż mimo prawie 4,5% przeceny całego rynku Asbis zamknął dzień na plusie. W chwili obecnej kurs wybił z miesięcznej konsolidacji (ważne: przy zwiększonym wolumenie), co daje nadzieję na przebicie ostatniego szczytu...


CCC 30.09.2013 - 112,7

Kolejną spółką jest CCC - w jej przypadku w minionym miesiącu mogliśmy zaobserwować przebicie ostatnich szczytów co jest dobrym sygnałem na przyszłe sesje. Najbliższe poziomy obronne powinny znajdować się w okolicach strefy zmiany biegunów oraz linii trendu.


Integerpl 30.01.2013 - 324

Następną omawianą spółką jest Integerpl - obecna sytuacja również w przypadku tego waloru wygląda bardzo pozytywnie. Pozycja przygotowana do zagrania pozycyjnego, a ostatnie przebicie wcześniejszych szczytów daje nadzieję na kolejne rekordowe ceny tych akcji.


Amica 30.01.2013 - 108,1

Ostatnią dzisiaj omawianą spółką jest Amica - w jej przypadku dużo do powiedzenia nie mam. Kurs pokonał okrągły psychologiczny opór na poziomie 100 zł i kontynuuje swoje wzrosty. Perspektywa długoterminowa nadal wygląda pozytywnie, nie widzę więc powodów by się jej wcześniej pozbywać.


Podsumowując całą historie transakcji portfela, do tej pory przeprowadziłem 33 pełne transakcje (kupna i sprzedaży) z czego tylko 11 przyniosło stratę. Cały spis tych transakcji wygląda następująco (wytłuszczoną czcionką to już zamknięte pozycje):