Analiza spółki z NASDAQ oraz mWIG40 (krótkie spojrzenie fundamentalne i techniczne)
17.02.2012 - 19,24
Ostatnie moje zainteresowanie zwróciła spółka CEDC. Z technicznego punktu widzenia potencjał do wzrostów jest - formacja odwróconej głowy z ramionami daje nadzieje na blisko 100% wzrosty. W konwersji tygodniowej RSI oraz MACD też wyglądają pozytywnie. Wskaźnik siły relatywnej znajduje się w kanale wzrostowym (obecnie przy górnym ograniczeniu - co może być sygnałem krótkoterminowej korekty (w perspektywie tygodniowym)), a MACD stabilnie pnie się w górę. Dalej według teorii Dowa pierwsze sygnały odwrócenia trendu są - nowy wyższy dołek (czekamy jeszcze na wyższy szczyt).
Podobnie wygląda to za oceanem:
CEDC z NASDAQ 17.02.2012 - 5,97 USD
Również i tu mamy nowy wyższy dołek i walkę z ważnym oporem, który po przebiciu powinien dać impuls do realizacji minimalnego zasięgu wybicia z formacji oRGR. Dlatego jeszcze raz podkreślam, moim zdaniem najlepszy moment wejścia będziemy mieli po potwierdzeniu (czyli po przebiciu wcześniejszego szczytu).
A fundamentalnie?
W tej dziedzinie pogłębiam jeszcze swoją wiedzę, dlatego tylko krótko przedstawię jak spółka przedstawia się na tle szerokiego rynku:
Jak widać rewelacji nie ma. W porównaniu z głównym indeksem WIG oraz sektorem w jakim działa spółka, tylko cena do wartości księgowej oraz cena do przychodów wyglądają lepiej. Reszta na czerwono...
Najbardziej niepokojące są porównania rentowności - marża operacyjna oraz ROE i ROA dużo gorzej niż rynek.
Jeśli chodzi o przychody, to na razie dużej poprawy też nie widać:
W porównaniu do lat 2006-2009 można zaobserwować mały wzrost przychodów. Jednak brak wyraźnego trendu wzrostowego, czyli poprawy. Spółka generuje regularne przychody na blisko nie zmienionym poziomie.
Formacja oRGR z zasięgiem wybicia w okolice 40 zł?
13.02.2012 - 18,16
Na spółce CEDC można zaobserwować jak formuje się formacja odwróconej głowy z ramionami. Formacja ta kształtuje się już od lipca 2011 roku, a zasięg wybicia może wznieść kurs o blisko 100%! Jest ona bardzo ważna, gdyż może dać bazę na odwrócenie głównego trendu. Jednak uważam, że najlepiej wejść po potwierdzeniu. Będziemy je mieli jak kurs przebije ostatni szczyt, który znajduje się na poziomie 21,2 zł. Wtedy zgodnie z analizą Dowa, która mówi że początek odwrócenia trendu spadkowego na wzrostowy tworzą nowe wyższe szczyty i dołki dadzą nam dodatkowe zapewnienie do tych wzrostów.
Co po skupie 9,6% akcji CEDC przez Marka Kaufman?
17.02.2012 - 19,24
Ostatnie moje zainteresowanie zwróciła spółka CEDC. Z technicznego punktu widzenia potencjał do wzrostów jest - formacja odwróconej głowy z ramionami daje nadzieje na blisko 100% wzrosty. W konwersji tygodniowej RSI oraz MACD też wyglądają pozytywnie. Wskaźnik siły relatywnej znajduje się w kanale wzrostowym (obecnie przy górnym ograniczeniu - co może być sygnałem krótkoterminowej korekty (w perspektywie tygodniowym)), a MACD stabilnie pnie się w górę. Dalej według teorii Dowa pierwsze sygnały odwrócenia trendu są - nowy wyższy dołek (czekamy jeszcze na wyższy szczyt).
Podobnie wygląda to za oceanem:
CEDC z NASDAQ 17.02.2012 - 5,97 USD
Również i tu mamy nowy wyższy dołek i walkę z ważnym oporem, który po przebiciu powinien dać impuls do realizacji minimalnego zasięgu wybicia z formacji oRGR. Dlatego jeszcze raz podkreślam, moim zdaniem najlepszy moment wejścia będziemy mieli po potwierdzeniu (czyli po przebiciu wcześniejszego szczytu).
A fundamentalnie?
W tej dziedzinie pogłębiam jeszcze swoją wiedzę, dlatego tylko krótko przedstawię jak spółka przedstawia się na tle szerokiego rynku:
Jak widać rewelacji nie ma. W porównaniu z głównym indeksem WIG oraz sektorem w jakim działa spółka, tylko cena do wartości księgowej oraz cena do przychodów wyglądają lepiej. Reszta na czerwono...
Najbardziej niepokojące są porównania rentowności - marża operacyjna oraz ROE i ROA dużo gorzej niż rynek.
Jeśli chodzi o przychody, to na razie dużej poprawy też nie widać:
W porównaniu do lat 2006-2009 można zaobserwować mały wzrost przychodów. Jednak brak wyraźnego trendu wzrostowego, czyli poprawy. Spółka generuje regularne przychody na blisko nie zmienionym poziomie.
Nadzieją "fundamentalną" dla spółki CEDC może być sojusz z Russian Standard, który proponuje pomoc w spłacie zadłużenia w zamian za akcje:
Właściciel firmy Russian Standard posiada obecnie 9,9 proc. akcji CEDC. Właściciel - Roustan Tariko proponuje zamienić obligacje CEDC o łącznej wartości 103 mln USD na akcje nowej emisji, płacąc po 7 USD za sztukę. W drugim etapie włączyliby do CEDC aktywa ich spółki dystrybucyjnej Roust. Tariko zaproponował również pomoc CEDC w spłacie pozostałych obligacji o łącznej wartości równej 207 mln USD.
W ten sposób wyemitowane w zamian przez CEDC akcje, dałyby Russian Standard ok. 33% udziałów w kapitale tej spółki. W jakimś stopniu może to się okazać za pomocne, ale czy warto?
Podsumowując, fundamentalnie jak i technicznie jest pod co grać. Ja planuję zagościć na dłużej po wyraźnych sygnałach odwrócenia trendu, czyli po przebiciu ostatniego szczytu.
Formacja oRGR z zasięgiem wybicia w okolice 40 zł?
13.02.2012 - 18,16
Na spółce CEDC można zaobserwować jak formuje się formacja odwróconej głowy z ramionami. Formacja ta kształtuje się już od lipca 2011 roku, a zasięg wybicia może wznieść kurs o blisko 100%! Jest ona bardzo ważna, gdyż może dać bazę na odwrócenie głównego trendu. Jednak uważam, że najlepiej wejść po potwierdzeniu. Będziemy je mieli jak kurs przebije ostatni szczyt, który znajduje się na poziomie 21,2 zł. Wtedy zgodnie z analizą Dowa, która mówi że początek odwrócenia trendu spadkowego na wzrostowy tworzą nowe wyższe szczyty i dołki dadzą nam dodatkowe zapewnienie do tych wzrostów.
Co po skupie 9,6% akcji CEDC przez Marka Kaufman?
14.09.2011 - 19.66
29 sierpnia akcje spółki w wyniku informacji o zakupie 9,6% akcji CEDC przez rosyjskiego inwestora Marka Kaufman drożały w USA o 50%. Natomiast na warszawskim parkiecie spółka zyskiwała do 26%. Jeszcze na początku sierpnia CEDC skorygowało prognozę wyników na 2011 rok, obniżając zakładany poziom zysku netto z 1,05–1,25 USD do 0,80–1 USD na jeden walor, tą zmianę prognoz firma tłumaczyła głównie zmianą przepisów akcyzowych w Rosji. Jednak patrząc na fundamenty nie zaszło zbyt wiele zmian by cena utrzymywała się na blisko 50% zwyżce spowodowane tylko informacją o zakupie akcji przez rosyjskiego rekina giełdowego.
Myślę ale, że fundamentami nie warto się teraz bliżej interesować - fundamenty przydadzą się na inwestycje kilkuletnie, a aktualna sytuacja na giełdach raczej nie pozwala na tego typu zakupy.
Uważam, że mimo wcześniejszej silnej przecenie (spowodowane prawdopodobnie głównie bardzo drogą sprzedażą RAG) aktualna zwyżka się zbyt długo nie utrzyma. Patrząc technicznie można spróbować coś ugrać. Ichimoku oraz średnie DEMA i EMA wygenerowały dwa dni temu sygnał kupna. Obecnie spółka przeszła w trend boczny i wybicie poniżej ostatniego dołka (18,36 zł) będzie znakiem na kontynuację dotychczasowego trendu, gdzie później może dojść do bardzo ważnego kolejnego wsparcia - 15,3 zł, przebicie tej bariery będzie miały bardzo negatywną wymowę dla przyszłej ceny. Jednak z powstania ostatnich pozytywnych sygnałów powinniśmy przyjąć za większe prawdopodobieństwo na krótkotrwałe wzrosty. Opory znajdują się odpowiednio na poziomie 21,44 zł i 23 zł. Zmiana trendu głównego (spadkowego) zakończy się po przebiciu górnej krawędzi chmury, która znajduje się obecnie na poziomie 24,7 zł - przebicie tego poziomu będzie silnym sygnałem na początek wzrostów.






0 comments:
Post a Comment