Bycze spółki po silnym dla rynku październiku

on Monday, November 4, 2013
Tradycyjnie po minionym miesiącu odświeżam stan portfela "Byki" - w październiku portfel zyskał 3,69% jednak w porównaniu do rynku jest to trzeci najgorszy wynik w historii portfela. W tym samym czasie "konkurent" (WIG) odnotował 8,74% stopę zwrotu (przyrost liniowy). Porównując ten wynik z "bykami" w ostatnim miesiącu rynek zyskał 5,05% więcej.

Oznacza to, że passa dziewięciu miesięcy z rzędu z lepszym dla portfela od rynku wynikiem dobiegła końca - całość w tabeli wygląda następująco:


Minęły 22 miesiące odkąd portfel mierzy się z rynkiem, w tym czasie WIG pokonał "byków" tylko 6 razy (16 miesięcy należały do portfela). Średnia miesięczna stopa zwrotu z portfela jest o 2,36% wyższa od WIG'u. Natomiast całkowita stopa zwrotu z portfela jest o 51,94% wyższa od rynku. W sumie w ciągu tego okresu portfel zyskał 93,62%, gdzie w tym samym czasie WIG wzrósł o 41,68%. Na wykresie przebieg całej historii przedstawia się następująco:


W minionym miesiącu sprzedałem dwie spółki CdRed oraz Asbis ich miejsce zastąpiły MCI i Action. W przypadku CDR uważam, że na sprzedaż zdecydowałem się w optymalnym czasie, z kolei moment pozbycia się akcji ASB oceniam na średnio udany. Podobnie z zakupem: MCI - nie czekałem na sygnał tylko kupiłem akcje w konsolidacji, przez to muszę teraz ostrożniej pilnować tej pozycji, za to Action udało mi się złapać na ważnym poziomie wsparcia. Operacje na wykresach przedstawiam poniżej:

CdRed 31.10.2013 - 15,5

Pierwszą z omawianych sprzedanych spółek w październiku jest CdProjekt. W przypadku tej akcji myślę, że zrobiłem wszystko dobrze - kupno na zamknięciu świecy powyżej wcześniejszego szczytu oraz zamknięcie krótko przed impulsem korekcyjnym. Po sprzedaży tego waloru początkowo planowałem zagrać "swingowo" (tzn. kupić później ponownie), jednak  z powodu innej spółki zdecydowałem, że nie będę tam wchodził drugi raz, a szkoda bo okazało się że udało mi się wyznaczyć idealnie szczyt oraz dołek korekty (wszystko można dokładniej prześledzić w wcześniejszej aktualizacji portfela (link) oraz w późniejszej krótkiej analizie tej spółki (link)).


Asbis 31.10.2013 - 7,85

W drugiej spółce, którą sprzedałem w październiku nie byłem przygotowany na korektę płaską (in. konsolidację). Po pierwszym dniu zakupu wszystko wyglądało bardzo dobrze (drugi długi dolny cień pokazał gdzie inwestorzy "czają" na zakupy - zapowiadał on możliwe silne zwyżki w kolejnych sesjach). Jednak spółka zdecydowała, że przetestuje cierpliwość wierzących w jego wartość i postanowiła rozpocząć jak dotąd (od momentu wejścia w trend wzrostowy) najdłuższy ruch boczny. Wytrzymałem długo, jednak nie wystarczająco długo... Krótko po mojej sprzedaży doszło do wybicia z konsolidacji i wejścia na kolejny stopień - możliwe, że cena dalej sprawdza jak długo inwestorzy wytrzymają ten męczący ruch horyzontalny: ostatnie trzy sesje zapowiadają jego kontynuację... Suma sumarum papierek zostawił portfelowi ok. 10% zysku.


MCI 31.10.2013 - 9,93

Pierwszą omawianą nowo nabytą spółką z ostatniego miesiąca jest MCI - akcje kupiłem w trakcie sesji, nie czekając na sygnał zajęcia pozycji, który powstanie po zamknięciu świecy powyżej wyraźnej strefy oporu. W takim przypadku muszę skoncentrować się więcej na sygnały ostrzegawcze - w tym celu posłużyłem się średnimi, które od chwili wejścia spółki w trend wzrostowy udanie wyznaczyły poziomy odwrotu (głębokości korekt). Więcej na jej temat można znaleźć w krótkiej analizie tej spółki dostępnej pod tym linkiem: MCI Management - analiza techniczna.


Action 31.10.2013 - 56,49

Druga nowa akcja, która doszła w październiku do portfela to Action. Na zakup zdecydowałem się na poziomie tzw. zmiany biegunów, która razem z średnią udanie wyznaczyła poziom odbicia. W wyniku tego niemalże idealnie udało  mi się zakupić na dołku korekty (korekty o ile wybijemy nowy szczyt). Do kompletu zadowolenia brakuje wybicie ponad wyraźną strefę oporu.


Pozostałe trzy spółki, które już dłużej "siedzą" w portfelu to AMC, CCC i ITG:

Amica 31.10.2013 - 107

Zacznę od "seniora" (bo jest najdłużej w portfelu) - od momentu zakupu (w kwietniu) spółka zyskała ponad 55%. Jednak ostatnia sesja przebiegła pod wyraźne dyktando niedźwiedzi. Czwartkowe zamknięcie nastąpiło na przyspieszonej linii trendu, którego przebicie może doprowadzić do pogłębienia spadków w okolice ważnej strefy wsparcia. Do gry pozycyjnej zlecenie obronne znajduje się poniżej tej strefy (na wykresie czerwone pole) i myślę, że w jej okolicach zaobserwujemy kontrę byków. Oznacza to, że ewentualne wejście można szukać właśnie w tym polu. Gdyby pole to zostało przebite widziałbym zagrożenie do głębszych spadków - w bardzo pesymistycznym scenariuszu nawet do okolic 85 - 90 zł.


CCC 31.10.2013 - 130

Również CCC znajduje się w fazie możliwej głębszej korekty. Najbliższe wsparcie to cień świecy z 18 października, kolejne to krótka faza konsolidacyjna na poziomach 115 - 120 zł. Również i tutaj strefa ta może zostać wykorzystana do zakupów, z zleceniem obronnym poniżej jej dolnego ograniczenia. Gdyby zostało ono pokonane, kolejne ważne wsparcie mamy na poziomach 105 - 110 zł.


Integerpl 31.10.2013 - 309,35

Ostatnią spółką z portfela jest Integerpl. Jej długoterminowa perspektywa wygląda pozytywnie, patrząc krótkoterminowo mamy zagrożenie do głębszej korekty. Podobnie jak w dwóch poprzednich spółach - strategia gry pozycyjnej pozwala na uczestnictwo w tym możliwym głębszym zjazdu, jednak należy pamiętać aby "zbyt dużo spółce nie pozwolić"...


Podsumowując mimo zarobku portfel w stosunku do rynku zaprezentował się w październiku jak dotąd najgorzej. Za to seria miesięcy zyskownych (obecnie czwarty z rzędu) nadal trwa i jeżeli tempo wzrostów zostanie utrzymane jeszcze przed zakończeniem roku byki powinny podwoić swoją wartość (przekroczyć 100% stopę zwrotu). Gdyby takie tempo utrzymać portfel w ciągu 10 lat wzrósł by ponad 56 krotnie (procent składany - stopa zwrotu wyniosła by wtedy 5667%). No ale rynek jest zmienny i na pierwsze tego typu prognozy będzie się można pokusić dopiero po uzyskaniu większej liczby obserwacji. Cały przebieg transakcji przedstawia poniższa tabela (wytłuszczoną czcionką to już zamknięte pozycje):


Dla osób które nie śledzą na bieżąco transakcje, całą historię portfela można prześledzić w zakładce "Portfel Byki (akcyjny)".


-EDIT-
Źle zapisałem: miesięczna różnica wartości WIG'u wynosi 6,57%, co znaczy, że w stosunku do portfela wartość WIG'u wzrosła o 8,74% (przyrost liniowy - z całkowitej stopy zwrotu z indeksu w stosunku do poprzedniego miesiąca) - wyżej już też poprawione. Oznacza to, że indeks "zarobił" o 5,05% więcej niż byki - wynik dla portfela nie jest dobry, ale nie jest też najgorszy (jest to trzeci najgorszy miesiąc dla portfela (nie najgorszy :P)). Czytelnikowi, który zwrócił uwagę na tą pomyłkę bardzo dziękuję. Pozdrawiam ;)

0 comments:

Post a Comment