Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) jest największym europejskim producentem węgla koksowego. W sumie zatrudnia 22 tys. pracowników z czego średnia pensja wynosi 6782 zł. Roczne wydobycie sięga 13,3 mln ton, przychody to 10 mln zł a zysk to 1 mld zł (dane z 2010 roku).
Przeprowadziłem ankietę gdzie zapytałem, "czy weźmiesz udział w ofercie publicznej JSW"?
Na akcje można zapisać się do 27 czerwca. Maksymalna ilość na jaką można złożyć zapis to 75 szt. a minimalna to 5 szt. Maksymalną cenę za jedną akcję ustalono na poziomie 146 zł, to znaczy, że za pakiet trzeba zapłacić od (min) 730 zł do (max) 10950 zł. Oczywiście istnieje jeszcze możliwość, że nastąpi redukcja…
Przeprowadziłem ankietę gdzie zapytałem, "czy weźmiesz udział w ofercie publicznej JSW"?
Na początku chciałbym podziękować wszystkim osobom, które wzięły udział w ankiecie. W sumie w ankiecie uczestniczyło 188 osób. Z czego:
125 zadeklarowało że weźmie udział w prywatyzacji
33 Nie weźmie udziału
30 Nie wie czy weźmie udział
125 zadeklarowało że weźmie udział w prywatyzacji
33 Nie weźmie udziału
30 Nie wie czy weźmie udział
Podsumowując zdecydowana większość (bo aż 66% wszystkich głosów) weźmie udział w ofercie.
Ponieważ ale specjalizuje się w analizie technicznej, a spółka na wykresie nam jeszcze nic nie powiedziała, przedstawię jak to wyglądało z innymi debiutami największych spółek na Warszawskim parkiecie:
| Spółka | Cena emisyjna | Cena w dniu debiutu | zysk w % na debiucie | |
| KGHM | 19,00 zł | 23,50 zł | 23,68% | |
| LW Bogdanka | 48,00 zł | 55,68 zł | 16,88% | |
| PKN Orlen | 19,50 zł | 22,20 zł | 13,85% | |
| Ciech | 24,00 zł | 29,60 zł | 23,33% | |
| Lotos | 29,00 zł | 32,00 zł | 10,34% | |
| PGNIG | 2,98 zł | 4,00 zł | 34,23% | |
| Azoty Tarnów | 19,50 zł | 18,85 zł | -3,33% | |
| PGE | 23,00 zł | 25,95 zł | 12,83% | |
| Tauronpe | 5,13 zł | 5,13 zł | 0,00% | |
| Pekao | 42,80 zł | 54,99 zł | 28,50% | |
| PZU | 312,50 zł | 349,00 zł | 11,68% | |
| GPW | 43,00 zł | 50,75 zł | 18,02% | |
| BGZ | 60,00 zł | 61,25 zł | 2,80% |
Jak widać tabelka prezentuje się przyzwoicie. Średni zysk na debiucie to 14,83% ze średnim odchyleniem standardowym równym 11,02%, tzn. patrząc statystycznie na najbliższym debiucie powinnyśmy spodziewać się zysku w okolicach od 3,81% do 25,85%.
Największa strata na debiucie w porównaniu do średniego zysku jest znacznie od siebie oddalone, co wskazuje na dużo większe prawdopodobieństwo zysku niż straty.
Patrząc więc na te dane, nie wzięcie udziału w prywatyzacji byłoby stratą okazji na przyzwoity zysk. Tym bardziej, że największa strata wynosiła tylko -3,33% a największy zysk aż +34,23%...
0 comments:
Post a Comment