Formacje konsolidacji, jedna po drugiej...
05.08.2013 - 48458
Główny konkurent Portfela "Byki" prawdopodobnie szykuje się do kolejnego wybicia z konsolidacji. Potencjalny zasięg wzrostów wypadałby na poziomie ok. 55000 pkt. ...
Należy ale pamiętać, że przed nami znajduje się jeszcze ważny opór (wyznaczony szczytem z 2011 roku), który może doprowadzić do zawrócenia kursu i głębszej korekty w okolice strefy zmiany biegunów (podobnie jak w wcześniejszym wybiciu z konsolidacji) - było by to cofnięcie do poziomów na jakim WIG stoi obecnie.
Aktualny poziom mógłby również zostać wykorzystany do korekty, co oznacza że patrząc krótkoterminowo należało by się spodziewać spadków.
Na koniec jeszcze mała zagadka:
Obecnie Portfel "Byki" zyskał ponad 60%, w tym samym czasie benchmark (WIG) wzrósł o 24%.
Pytanie: na jakim poziomie powinien być teraz indeks, żeby dorównać portfelowi?
Możliwe pierwsze potwierdzenie zakończenia niedźwiedziej korekty
17.05.2013 - 46078
Kurs indeksu odbił od istotnego poziomu wsparcia, który potwierdzały długoterminowe linie trendu oraz
wsparcia wyrysowane przez wybicie z wcześniejszej rocznej konsolidacji. Obecnie kurs zdołał pokonać ostatnie krótkoterminowe szczyty co może być pierwszym sygnałem na potwierdzenie powrotu do trendu byczego:
Kolejnym potwierdzeniem powrotu do trendu wzrostowego będzie pokonanie krótkoterminowej linii trendu spadkowego oraz poprzednie szczyty. Na chwilę obecną wygląda na to, że odstąpimy od tradycji "sell in may an go away" :P.
Koniec trendu bocznego?
14.09.2012 - 44089
Co tu dużo pisać - wszystko wskazuje na zakończenie trendu bocznego. Wcześniej opisany poziom 42500, który po przełamaniu powinien zakończyć konsolidację idealnie wykonał swoją rolę - wybicie ponad ten poziom zapoczątkowało zmianę trendu, który w dłuższym terminie (tj. co najmniej do końca roku) powinien zostać utrzymany. W trakcie tych wzrostów powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na wsparcia, które zdradzą nam siłę byków. Najbliższe to: dzisiejsza luka (42750 - 43730), zmiana biegunów 42500 i wcześniejszy dołek całego impulsu wzrostowego, tj. 41020. Przy tym najważniejszym poziomem jest 42500 pkt., jeżeli on zostanie pokonany pojawi się zagrożenie do powrotu do trendu bocznego - prawdopodobieństwo do cofnięcia do tego poziomu jest bardzo małe, ale ono występuje. Pierwsze sygnały na początek powrotu do dłuższych wzrostów dała wcześniej średnia EMA100 (pisałem o tym tutaj). W chwili obecnej jesteśmy w trakcie wybicia z formacji flagi, której potencjalny zasięg wskazuje na poziom 45750 pkt. (notabene okolice dolnego ograniczenia luki bessy z 03.08.2011). Za to potencjalny zasięg wybicia z konsolidacji wskazuje na poziom ok. 49000 pkt. Na koniec jeszcze dodam, że możliwa jest mniejsza bądź ciut większa korekta ostatniego "wystrzału", pewnie co najmniej przetestujemy dzisiejszą lukę.
Średnie znowu w grze!
14.06.2012 - 39327
Wykres notowań indeksu WIG dotarł do punktu kulminacyjnego. Średnie, które w ostatnich kilku latach bardzo dobrze wyznaczyły nam punkty zwrotne znowu powstrzymują kurs przed kontynuacją rozpoczętego w maju odbicia. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że poziom ok 40000 pkt. można uznać za kluczowy opór, którego indeks musi pokonać by wrócić do długoterminowego trendu wzrostowego. W tych okolicach znajdują się średnie MA220 oraz EMA100. Potwierdzenie daje nam również Ichimoku - dosyć wąska chmura z płaskimi granicami świadczy o silnym i zarazem kluczowym poziomem, którego przebicie zasygnalizuje odwrócenie głównego trendu.
Podsumowując: jeżeli przebijemy średnie i wybijemy powyżej chmury indeks WIG powinien rozpocząć hossę. Otrzymamy wtedy kilka sygnałów potwierdzających rozpoczęcie wzrostów (nie wspominając o pokonanych oporach dodatkowo dojdzie do przecięcia się średnich i sygnałach odwrócenia na wskaźnikach w konwersji miesięcznej). Jednak jako obecne sygnały dotarcia do oporu i już kilkudniowej walki z nim prawdopodobieństwo do powrotu do spadków oceniam na większe niż szanse do przebicia kluczowego poziomu.
Średnie, linie trendu i wskaźniki przeciwko WIG'u
11.05.2012 - 39278
Króciutko podsumuję techniczną sytuację indeksu:
Jednak powrót do bessy?
10.04.2012 - 40217
Dzisiejsza sesja pokazała, że na parkiecie znowu zaczęły rządzić niedźwiedzie. W trakcie ostatnich notowań doszło do przebicia krótkookresowej linii trendu wzrostowego, co jest pierwszym sygnałem na możliwe odwrócenie dotychczasowego ruchu. Dzisiaj mamy potwierdzenie - świeczka wyraźnie przebiła bardzo ważną średnią, która dzieliła nas od (według teorii Dow'a) bessy:
Średnia ta (jak już też wcześniej opisywałem) pokazuje nam jaki trend dominuje i po dzisiejszym dniu trzeba niestety powiedzieć, że wracamy do trendu spadkowego. Potwierdzeniem odwrócenia ostatniego (krótkoterminowego) ruchu wzrostowego będzie przebicie kolejnego wsparcia, które tworzy szczyt z piątego grudnia. Odbicie od oporu zlokalizowanego na poziomie 42500 pkt. i wybicie z konsolidacji dołem również potwierdza możliwy powrót do spadków. W konwersji tygodniowej opór ten był naszym ostatecznym potwierdzeniem odwrócenia trendu (wszystko dokładniej opisane w analizie z 5 marca), więc przebicie średniej na wykresie dziennym sygnalizuje nam możliwy powrót do trendu zniżkującego. Ostatnie zawieszenie na niej (wykres tygodniowy) również jest sygnałem na powrót do bessy:
Potencjalny zasięg spadków może sięgnąć do okolic 35350 pkt., jeżeli ten poziom zostanie przebity wartość indeksu może zmaleć nawet o kilkadziesiąt procent. Możliwe wcześniejsze odbicia mogłoby jeszcze nastąpić na wyższych wsparciach, tj.: 39780, 38480 i 36540 pkt. Póki średnia EMA100 (na wykresie tygodniowym) będzie znajdowała się powyżej świeczek będziemy musieli pogodzić się z dominującym trendem spadkowym. Kluczowym oporem potwierdzającym powrót do hossy nadal stanowi opór 42500 + ta średnia.
Po marcowym "boczniaku" kwietniowa hossa?
30.03.2012 - 41267
Patrząc na WIG statystycznie, marzec od ponad 20 lat należy do jednych z najsłabszych pod względem stopy zwrotu z indeksu miesiącem. Z drugiej strony kolejny miesiąc - kwiecień jest najbardziej byczym (po grudniu - różnica 0,1%) miesiącem. Poniższej w tabeli na zielono zaznaczyłem "najsilniejsze" miesiące, natomiast na czerwono te "najsłabsze":
Według tej tabeli wierząc statystykom w kwietniu powinniśmy spodziewać się silnych wzrostów. Średnia stopa zwrotu w tym miesiącu wyniosła 5,4%, co przy obecnej wycenie indeksu oznaczało by wzrost do poziomu 43330 pkt. Patrząc technicznie, ta wycena wcale nie wydaje się taka "utopijna". Już w analizach wcześniej (niżej) zaznaczałem, że przebicie poziomu 42500 pkt. powinno dać silny impuls do kontynuacji wzrostów rozpoczętych w styczniu. Obecnie kurs przed silniejszym zjazdem w dół nadal broni średnia EMA100 plus dodatkowo linia trendu:
Przebicie linii trendu spadkowego (górnej linii) powinno dać pierwszy sygnał na atak kluczowego oporu w okolicach 42500 pkt., od którego kurs już kilkakrotnie odbił. Siłę tego oporu nadal potwierdza na wykresie tygodniowym średnia EMA100 oraz Ichimoku. Natomiast najważniejsze wsparcie dalej będzie tworzyła średnia i linia krótkoterminowego trendu wzrostowego.
Przed decydująca fazą rozgrywki...
19.03.2012 - 41963
Polski WIG idealnie zrealizował scenariusz opisany w analizie z piątego marca. Indeks na wykresie dziennym odbił najpierw od oporu gdzie następnie dalsze spadki skutecznie powstrzymała średnia EMA100. Na powyższym wykresie zaznaczyłem odbicia (na czarno) od średniej, które dzielą indeks od długoterminowej bessy/hossy. Na czerwono widać przebicie sygnalizującą bessę, a na zielono przebicie sygnalizującą hossę. Jak widać w poprzednim tygodniu doszło do przebicia luką hossy kolejnej bardzo ważnej średniej - MA200. Czyli mamy kolejny ważny sygnał na przejście do trendu byczego. Dalsze wzrosty i tym samym przebicie kluczowego poziomu 42500 da nam kilka koljenych bardzo ważnych sygnałów na powrót do długoterminowego trendu wzrostowego:
1. dojdzie wtedy do pokonania kluczowego oporu wyznaczonego przez szczyty z 31.08.2011, 28.10.2011 oraz z lutego tego roku
2. dojdzie wtedy również do przecięcia średniej MA200 przez EMA100 (wykres dzienny)
3. na wykresie tygodniowym pokonana zostanie średnia EMA100:
05.08.2013 - 48458
Główny konkurent Portfela "Byki" prawdopodobnie szykuje się do kolejnego wybicia z konsolidacji. Potencjalny zasięg wzrostów wypadałby na poziomie ok. 55000 pkt. ...
Należy ale pamiętać, że przed nami znajduje się jeszcze ważny opór (wyznaczony szczytem z 2011 roku), który może doprowadzić do zawrócenia kursu i głębszej korekty w okolice strefy zmiany biegunów (podobnie jak w wcześniejszym wybiciu z konsolidacji) - było by to cofnięcie do poziomów na jakim WIG stoi obecnie.
Aktualny poziom mógłby również zostać wykorzystany do korekty, co oznacza że patrząc krótkoterminowo należało by się spodziewać spadków.
Na koniec jeszcze mała zagadka:
Obecnie Portfel "Byki" zyskał ponad 60%, w tym samym czasie benchmark (WIG) wzrósł o 24%.
Pytanie: na jakim poziomie powinien być teraz indeks, żeby dorównać portfelowi?
Możliwe pierwsze potwierdzenie zakończenia niedźwiedziej korekty
17.05.2013 - 46078
Kurs indeksu odbił od istotnego poziomu wsparcia, który potwierdzały długoterminowe linie trendu oraz
wsparcia wyrysowane przez wybicie z wcześniejszej rocznej konsolidacji. Obecnie kurs zdołał pokonać ostatnie krótkoterminowe szczyty co może być pierwszym sygnałem na potwierdzenie powrotu do trendu byczego:
Kolejnym potwierdzeniem powrotu do trendu wzrostowego będzie pokonanie krótkoterminowej linii trendu spadkowego oraz poprzednie szczyty. Na chwilę obecną wygląda na to, że odstąpimy od tradycji "sell in may an go away" :P.
Koniec trendu bocznego?
14.09.2012 - 44089
Co tu dużo pisać - wszystko wskazuje na zakończenie trendu bocznego. Wcześniej opisany poziom 42500, który po przełamaniu powinien zakończyć konsolidację idealnie wykonał swoją rolę - wybicie ponad ten poziom zapoczątkowało zmianę trendu, który w dłuższym terminie (tj. co najmniej do końca roku) powinien zostać utrzymany. W trakcie tych wzrostów powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na wsparcia, które zdradzą nam siłę byków. Najbliższe to: dzisiejsza luka (42750 - 43730), zmiana biegunów 42500 i wcześniejszy dołek całego impulsu wzrostowego, tj. 41020. Przy tym najważniejszym poziomem jest 42500 pkt., jeżeli on zostanie pokonany pojawi się zagrożenie do powrotu do trendu bocznego - prawdopodobieństwo do cofnięcia do tego poziomu jest bardzo małe, ale ono występuje. Pierwsze sygnały na początek powrotu do dłuższych wzrostów dała wcześniej średnia EMA100 (pisałem o tym tutaj). W chwili obecnej jesteśmy w trakcie wybicia z formacji flagi, której potencjalny zasięg wskazuje na poziom 45750 pkt. (notabene okolice dolnego ograniczenia luki bessy z 03.08.2011). Za to potencjalny zasięg wybicia z konsolidacji wskazuje na poziom ok. 49000 pkt. Na koniec jeszcze dodam, że możliwa jest mniejsza bądź ciut większa korekta ostatniego "wystrzału", pewnie co najmniej przetestujemy dzisiejszą lukę.
Średnie znowu w grze!
14.06.2012 - 39327
Wykres notowań indeksu WIG dotarł do punktu kulminacyjnego. Średnie, które w ostatnich kilku latach bardzo dobrze wyznaczyły nam punkty zwrotne znowu powstrzymują kurs przed kontynuacją rozpoczętego w maju odbicia. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że poziom ok 40000 pkt. można uznać za kluczowy opór, którego indeks musi pokonać by wrócić do długoterminowego trendu wzrostowego. W tych okolicach znajdują się średnie MA220 oraz EMA100. Potwierdzenie daje nam również Ichimoku - dosyć wąska chmura z płaskimi granicami świadczy o silnym i zarazem kluczowym poziomem, którego przebicie zasygnalizuje odwrócenie głównego trendu.
Podsumowując: jeżeli przebijemy średnie i wybijemy powyżej chmury indeks WIG powinien rozpocząć hossę. Otrzymamy wtedy kilka sygnałów potwierdzających rozpoczęcie wzrostów (nie wspominając o pokonanych oporach dodatkowo dojdzie do przecięcia się średnich i sygnałach odwrócenia na wskaźnikach w konwersji miesięcznej). Jednak jako obecne sygnały dotarcia do oporu i już kilkudniowej walki z nim prawdopodobieństwo do powrotu do spadków oceniam na większe niż szanse do przebicia kluczowego poziomu.
Średnie, linie trendu i wskaźniki przeciwko WIG'u
11.05.2012 - 39278
Króciutko podsumuję techniczną sytuację indeksu:
- główne średnie wskazują trend spadkowy (ostatnie próby odbicia zatrzymywały za każdym razem średnie)
- nieudana próba przebicia linii trendu na wskaźniku RSI
- ostatni podwójny dołek na indeksie może sugerować odbicie do okolic górnego ograniczenia kanału (przerywane linie)
- obecnie najważniejsze wsparcie tworzy linia trendu (ciągła linia)
Reasumując: ostatnia formacja podwójnego dna sugeruje odbicie do górnego ograniczenia kanału i po tym kontynuacja spadków (kanał spadkowy). W przypadku realizacji tego scenariusza dojdzie dodatkowo do odbicia od średnich oraz długoterminowej linii trendu, potwierdzając tym samym przewagę niedźwiedzi.
Jednak powrót do bessy?
10.04.2012 - 40217
Dzisiejsza sesja pokazała, że na parkiecie znowu zaczęły rządzić niedźwiedzie. W trakcie ostatnich notowań doszło do przebicia krótkookresowej linii trendu wzrostowego, co jest pierwszym sygnałem na możliwe odwrócenie dotychczasowego ruchu. Dzisiaj mamy potwierdzenie - świeczka wyraźnie przebiła bardzo ważną średnią, która dzieliła nas od (według teorii Dow'a) bessy:
Średnia ta (jak już też wcześniej opisywałem) pokazuje nam jaki trend dominuje i po dzisiejszym dniu trzeba niestety powiedzieć, że wracamy do trendu spadkowego. Potwierdzeniem odwrócenia ostatniego (krótkoterminowego) ruchu wzrostowego będzie przebicie kolejnego wsparcia, które tworzy szczyt z piątego grudnia. Odbicie od oporu zlokalizowanego na poziomie 42500 pkt. i wybicie z konsolidacji dołem również potwierdza możliwy powrót do spadków. W konwersji tygodniowej opór ten był naszym ostatecznym potwierdzeniem odwrócenia trendu (wszystko dokładniej opisane w analizie z 5 marca), więc przebicie średniej na wykresie dziennym sygnalizuje nam możliwy powrót do trendu zniżkującego. Ostatnie zawieszenie na niej (wykres tygodniowy) również jest sygnałem na powrót do bessy:
Potencjalny zasięg spadków może sięgnąć do okolic 35350 pkt., jeżeli ten poziom zostanie przebity wartość indeksu może zmaleć nawet o kilkadziesiąt procent. Możliwe wcześniejsze odbicia mogłoby jeszcze nastąpić na wyższych wsparciach, tj.: 39780, 38480 i 36540 pkt. Póki średnia EMA100 (na wykresie tygodniowym) będzie znajdowała się powyżej świeczek będziemy musieli pogodzić się z dominującym trendem spadkowym. Kluczowym oporem potwierdzającym powrót do hossy nadal stanowi opór 42500 + ta średnia.
Po marcowym "boczniaku" kwietniowa hossa?
30.03.2012 - 41267
Patrząc na WIG statystycznie, marzec od ponad 20 lat należy do jednych z najsłabszych pod względem stopy zwrotu z indeksu miesiącem. Z drugiej strony kolejny miesiąc - kwiecień jest najbardziej byczym (po grudniu - różnica 0,1%) miesiącem. Poniższej w tabeli na zielono zaznaczyłem "najsilniejsze" miesiące, natomiast na czerwono te "najsłabsze":
Według tej tabeli wierząc statystykom w kwietniu powinniśmy spodziewać się silnych wzrostów. Średnia stopa zwrotu w tym miesiącu wyniosła 5,4%, co przy obecnej wycenie indeksu oznaczało by wzrost do poziomu 43330 pkt. Patrząc technicznie, ta wycena wcale nie wydaje się taka "utopijna". Już w analizach wcześniej (niżej) zaznaczałem, że przebicie poziomu 42500 pkt. powinno dać silny impuls do kontynuacji wzrostów rozpoczętych w styczniu. Obecnie kurs przed silniejszym zjazdem w dół nadal broni średnia EMA100 plus dodatkowo linia trendu:
Przebicie linii trendu spadkowego (górnej linii) powinno dać pierwszy sygnał na atak kluczowego oporu w okolicach 42500 pkt., od którego kurs już kilkakrotnie odbił. Siłę tego oporu nadal potwierdza na wykresie tygodniowym średnia EMA100 oraz Ichimoku. Natomiast najważniejsze wsparcie dalej będzie tworzyła średnia i linia krótkoterminowego trendu wzrostowego.
Przed decydująca fazą rozgrywki...
19.03.2012 - 41963
Polski WIG idealnie zrealizował scenariusz opisany w analizie z piątego marca. Indeks na wykresie dziennym odbił najpierw od oporu gdzie następnie dalsze spadki skutecznie powstrzymała średnia EMA100. Na powyższym wykresie zaznaczyłem odbicia (na czarno) od średniej, które dzielą indeks od długoterminowej bessy/hossy. Na czerwono widać przebicie sygnalizującą bessę, a na zielono przebicie sygnalizującą hossę. Jak widać w poprzednim tygodniu doszło do przebicia luką hossy kolejnej bardzo ważnej średniej - MA200. Czyli mamy kolejny ważny sygnał na przejście do trendu byczego. Dalsze wzrosty i tym samym przebicie kluczowego poziomu 42500 da nam kilka koljenych bardzo ważnych sygnałów na powrót do długoterminowego trendu wzrostowego:
1. dojdzie wtedy do pokonania kluczowego oporu wyznaczonego przez szczyty z 31.08.2011, 28.10.2011 oraz z lutego tego roku
2. dojdzie wtedy również do przecięcia średniej MA200 przez EMA100 (wykres dzienny)
3. na wykresie tygodniowym pokonana zostanie średnia EMA100:
4. oraz również na wykresie tygodniowym zostanie pokonana chmura bessy, która czeka jeszcze na przebicie by potwierdzić sygnał kupna wygenerowany poprzez przecięcie się średnich na początku lutego tego roku:
Podsumowując powoli przechodzimy w decydującą fazę rozgrywki. Walka z pokonaniem 42500 pkt. trwa prawie nieprzerwanie od stycznia 2012 roku. Kolejne ataki do tego poziomu dają nam coraz większą szansę na jego przebicie. Przechodząc do wsparć, do najważniejszych oprócz wcześniej opisanej średniej EMA100 dochodzi teraz jeszcze MA200. W chwili obecnej właśnie one powinny nas chronić przed głębszymi zjazdami w dół. Opory natomiast dalej te same, czyli: na dziennym potrójny szczyt, na tygodniowym średnia EMA100 oraz chmura bessy i długoterminowa linia trendu.
Co powstrzymuje wzrosty?
05.03.2012 - 41084
Dalsze wzrosty skutecznie powstrzymuje opór wyznaczony w analizie z 31 stycznia. W okolicach 42300 pkt. znajduje się kluczowy poziom, który po przebiciu powinien dać silny sygnał na kontynuację styczniowych wzrostów. Potwierdzenie "mocy" oporu możemy również znaleźć na średnich:
Średnia EMA100 również w konwersji tygodniowej tworzy bardzo ważny opór/wsparcie. Obecnie możemy zaobserwować właśnie jak kurs z nią już od ponad trzech tygodni walczy. Jednak takie "zawieszenie" na średniej zwykle kończy się silną korektą...
Niestety, potwierdzenie do tej głębszej korekty daje nam również Ichimoku:
Do wygenerowania negatywnego sygnału brakuje tylko jeden mały kroczek. Jeżeli kolejne sesje zakończymy na czerwono średnia Kinjun przetnie średnią Tenkan co w efekcie da sygnał do sprzedaży. Potwierdzenie da nam wtedy również Chikouspan - przebije ona świeczki, dając znak na powrót do trendu spadkowego.
Podsumowując: sygnałem do zajęcia pozycji będzie przebicie 42500 pkt. (w mojej opinii bezpieczne miejsce z możliwością postawienia dobrego Stop Loss'a - tzw. zmiana biegunów (opór zamienia się na wsparcie). Negatywnym sygnałem będzie natomiast kolejny spadek wartości indeksów w najbliższych dniach. Powstanie wtedy kilka sygnałów potwierdzających powrót do bessy: Chikouspan zejdzie poniżej ceny, średnie Kinjun oraz Tenkan się przetną dając sygnał sprzedaży, może wtedy dojść do pokonania szybszej średniej (EMA20) oraz potwierdzenie do głębszej korekty od drugiej wolniejszej średniej (EMA100) od którego kurs obecnie odbija.
- Najbliższy bardzo ważny opór znajduje się w okolicach wyżej wspomnianej ceny 42500 pkt.
- Najważniejsze wsparcia tworzą natomiast średnia EMA100 na wykresie dziennym oraz wcześniejsze wierzchołki.
- Odbicie od średniej EMA100 na wykresie dziennym może dać nadzieję do osiągnięcia dołka i powrót do wzrostów. Póki kurs będzie się trzymał powyżej jej będzie nadzieja na powrót do hossy.
Powrót do hossy?
31.01.2012 - 40927
WIG wyraźnie przebił średnią EMA100, która dzieliła nas od hossy. Więc zgodnie z teorią Dowa, która twierdzi, że trend powinna zawsze potwierdzać średnia - mamy początek hossy. Obecnie kurs zbliża się do kluczowej strefy oporu, gdzie "dla zdrowotności" ruchu należy oczekiwać korektę. Poziom ten tworzą wierzchołki z 31 sierpnia oraz października. Korekta ta może sięgnąć do poziomu 39760 pkt. (wierzchołek z 5 grudnia). Po przebiciu oporu byki ruszą do ataku na długookresową linię trendu.
WIG na krawędzi hossy i bessy!
26.01.2012 - 39542
Kurs głównego indeksu znajduje się w bardzo ważnym miejscu technicznym. Dalsze wzrosty już czwarty dzień z kolei powstrzymuje średnia EMA100. Wcześniejsze dotarcie kursu do tej średniej zawsze miało kluczowe znaczenie dla dalszego zachowania się indeksu (wszystko widać na powyższym wykresie). Jeżeli teraz przebijemy średnią (poziom 40000 pkt.) można powiedzieć, że dalsza droga do wzrostów zostanie otworzona i tym samym wrócimy do trendu wzrostowego.W przeciwnym wypadku będziemy kontynuować trwający trend niedźwiedzi.

.png)















0 comments:
Post a Comment