Bycze spółki po krótkim lutym - przygotowania do nowej strategii

on Sunday, March 3, 2013
W lutym główny indeks WIG nieznacznie pogłębił rozpoczęte w zeszłym miesiącu spadki, przy czym portfel "Byki" jak w odbiciu lustrzanym troszeczkę zyskał na wartości.

W minionym miesiącu portfel opuściły trzy spółki: Aplisens, Apator oraz Zamet - wszystkie przyniosły zyski. 
Tym samym w portfelu zrobiło się trochę miejsca na nowe akcje, jednak tym razem zadecydowałem, że nie będę je wypełniał nowymi. 

Dlaczego?


Ponieważ zamierzam troszeczkę zmienić strategię portfela, w której ze względu na dosyć wysoką skuteczność z zamkniętych pozycji zwiększę zaangażowanie poszczególnych spółek. Dlatego nie będę też dokupywał nowych. Przypomnę, że w portfelu każda z akcji w trakcie zakupu ma (+/-) taką samą wagę dla portfela, więc zakup wcześniejszy z nową strategią troszkę zaburzy ten "porządek". W tej nowej strategii jedna spółka będzie zajmować ok. 25% w portfelu (licząc od stanu początkowego (startu)), co w chwili obecnej daje miejsce na ok różnych 5 spółek. Więc po wypuszczeniu z portfela kolejnych akcji, następne nowo nabyte spółki będą kupowane w troszeczkę większych pakietach. Zmiana taka wiąże się z większym ryzykiem, ale również i z potencjalnym większym zyskiem dla prowadzonego portfela. Czy ta zmiana wyjdzie na dobre, tzn. czy przyspieszy wzrost wartości "Byków" okaże się dopiero po kilku miesiącach. 

Przechodząc do obecnego jego składu w portfelu utrzymały się: Wawel, Comrach, Relpol, Azotytarnów oraz Echo. 

Comarch 01.03.2013 - 92

Zacznę od największego byka - Comarch. Spółka zbliża się do poziomu TP (95,8 zł), jednak ostatni układ świec może zasygnalizować możliwą nadchodzącą większą korektę - powstał tzw. klin zwyżkujący. Dlatego też zadecydowałem, że zawężę pozycję, tzn. podniosę zlecenie obronne, które w przypadku wybicia kursu dołem zaksięguje wypracowany już zysk.


Wawel 01.03.2013 - 806

Kolejną omawianą spółką jest Wawel - w jej przypadku cena walczy z utrzymaniem się powyżej 800 zł, który już od dłuższego czasu stanowi dosyć poważny problem dla kursu. Mimo tego dłuższa perspektywa spółki wygląda pozytywnie. Dlatego też dalej będę się jej trzymał i po sprzedaży innych (z portfela) akcji dokupię trochę "czekolady" wyrównując zaangażowanie do nowej strategii. Kiedy to nastąpi oczywiście napiszę o tym (jak zwykle) w komentarzach z ostatniej aktualizacji stanu portfela.


Relpol 01.03.2013 - 8,4

Następną spółką z portfela jest Relpol. W jej przypadku ostatnie słabsze od oczekiwań wyniki brutalnie wpłynęły na wartość akcji - piątkowa sesja przyniosła ponad 13% spadki. Jednak mimo przebicia linii trendu kurs utrzymał się powyżej ważnej strefy wsparcia, która może dawać nadzieję, na zwykłe przereagowanie ostatnich informacji. Dlatego też nie będę tu interweniował - zlecenie obronne dalej będzie pełnić zabezpieczenie przed ewentualnym kolejnym atakiem niedźwiedzi.


Azotytarnów 01.03.2013 - 56,4

Kolejnej akcji - "azotom" brakuje troszeczkę siły do kontynuacji trendu. Poziom 58 zł daje wrażenie ściany nie do przebicia. Jednak póki wsparcie nie zostanie przebite należy założyć, że trend wzrostowy dalej jest aktualny. Wybicie ponad 60 zł powinno być kolejnym pozytywnym sygnałem, z którego chyba też skorzystam by dopasować portfel do nowej strategii (jeżeli wcześniej SL nie zaksięguje
 wypracowane już zyski).

Echo 01.03.2013 - 5,49
Ostatnią omawianą spółką z portfela jest Echo. W jej przypadku kurs kształtuje się w trójkącie zwyżkującym, z którego wybicie może doprowadzić do zmiany ceny o kilkanaście procent. Dlatego zlecenie obronne przesunąłem troszeczkę wyżej - poniżej ostatniego dołka. 
Jeszcze krótko spółki, które w lutym opuściły portfel, są to: Zamet, Apator i Aplisens.

Zamet - opis transakcji można zobaczyć tutaj:  Aktualizacja portfel "Byki"

Apator 01.03.2013 - 29,8

Za zaksięgowaniem zysków odpowiedzialny był stosunkowo ciasny Stop Loss, który (jak widać) udanie wypełnił swoją rolę - na kolejnych sesjach cena uzupełniała długi dolny cień świecy.

Aplisens 01.03.2013 - 17

Moment zakupu był bardzo udany, bo jeden dzień przed silnym wybiciem. Transakcja ta troszeczkę zrekompensowała ostatnie nieudane zagranie na spółce Neuca (więcej na jej temat w aktualizacji z stycznia). Do sprzedaży doszło na zleceniu obronnym, które znajdowało się poniżej wcześniejszej dziennej świecy.


Podsumowując całość: w lutym wartość portfela wzrosła o 1,34%, przy tym benchmark (WIG) spadł o 1,59%. Na wykresie porównującym przedstawia się to następująco:
  Mam nadzieję, że wraz z nową strategią niebieska linia dalej będzie niezależna od czerwonej i że jeszcze szybciej powędruje do góry. 

0 comments:

Post a Comment